×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

حضرت علی(ع) در خطبه ۷۱ نهج‌البلاغه با بیان حدود ۲۰ توصیف، حضرت رسول(ص) را معرفی می‌کند و نحوه درود فرستادن را بر پیامبرى که خروش‌هاى باطل را دفع کرد و حمله‌هاى گمراهى را شکست تعلیم می‌دهد.

چگونه بر پیامبر(ص) درود بفرستیم عترتنابه گزارش عترتنا / عترت: نزدیک‌ترین فرد بشر به آخرین فرستاده خداوند، امام علی(ع) است. فردی که در دامان نبی(ص) بزرگ شد، قدر مسلم بیش از هر انسان دیگری می‌تواند ویژگی‌های حضرت محمد(ص) را توصیف کند. امیرمؤمنان(ع) در خطبه‌‌ها و نامه‌های خود بارها و بارها به توصیف خاتم انبیا(ص) پرداخته و بر ایشان درود فرستاده است. مطالبی که مطالعه آنها بهترین و مطمئن‌ترین راه شناخت پیامبر اسلام(ص) است.

حضرت علی(ع) در خطبه ۷۱ نهج‌البلاغه ضمن توصیف بخش‌هایی از ویژگی‌های پیامبر(ص) به مردم آموخته است که چگونه بر ایشان درود فرستند. در این خطبه آمده است:

«بار خدایا، اى گستراننده زمین‌هاى گسترده و نگاه دارنده آسمان‌هاى برافراشته و اى آفریننده دل‌ها براساس فطرت، چه بدبخت آن و چه خوشبخت آن، شریف‌ترین درودهایت و افزون‌ترین برکاتت را بر محمد بنده و رسول خود قرار ده، رسولى که ختم‌کننده نبوت و بازکننده راه‌هاى بسته و آشکارکننده حق بر مبناى حق است. پیامبرى که خروش‌هاى باطل را دفع و حمله‌هاى گمراهى را شکست، چنان که سنگینى رسالتى را که برعهده گرفت با قدرت پیش برد.

به امر تو قیام نمود و در راه رضاى تو شتافت، بدون اینکه از پیشى گرفتن بماند و در عزمى که داشت سستى ورزد، وحى تو را ضبط نمود، عهدت را حفظ نمود، بر اجراى فرمانت اقدام ورزید، تا آتش دانش طلب را برافروخت و راه حق را براى اشتباهکار روشن ساخت، و دل‌هایى که در فتنه‌ها و گناهان غرق شده بود به وسیله او هدایت شد، پیامبرى که نشانه‌هاى واضح را برپا کرد و احکام نورانى را ابلاغ نمود. او امین درستکار تو، و خزینه‌دار دانش سرّى تو و شاهد تو در روز قیامت و پیامبر به حق‌ات و فرستاده‌ات به سوى خلق بود.

خداوندا، جایى وسیع در سایه رحمتت براى او بگشا و او را از خیر فراوان و اجرى از فضل و کرمت مرحمت فرما. الهى، بناى او را بر بناى بناکنندگانِ فضیلت بلند گردان و مرتبه‌اش را نزد خود گرامى‌دار و نورش را کامل ساز و او را در عوض رسالت چنین پاداش ده؛ شهادتش را مقبول، گفتارش را پسندیده، منطقش را عدل و سخنش را جداکننده بین حق و باطل قرار ده. خداوندا، بین ما و او در جایى که زندگیش نیک و نعمتش بى‌زوال و خواهش‌هایش برآورده و هوس‌هایش لذت بخش و آسایشش فـراوان و در منت‌هاى آرامش با ارمغان‌هاى کرامت اسـت جمع فرما.

*ایکنا

پایان پیام/.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.