×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

حجت الاسلام و المسلمین مطهری یزدی از شاگردان مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی به مناسبت چهارم محرم، سالگرد ارتحال این عالم فقید، نکاتی را درباره علت محبوبیت استاد فقیدشان بیان نمود.

راز محبوبیت آیت الله مجتهدی تهرانی عترتنابه گزارش عترتنا / در محضر علماء: به بهانه چهارم محرم سالگرد ارتحال استاد اخلاق شهر تهران، آیت‌الله شیخ احمد مجتهدی تهرانی با حجت الاسلام و المسلمین «سیدحسین مطهری یزدی» از شاگردان به گفت‌وگو نشستیم. که مشروح آن در ادامه می آید.

*دلیل محبوبیت آیت‌ الله مجتهدی تهرانی را بفرمایید؟

انسان محبوبیتش به اخلاص خودش است هر چه انسان اخلاص داشته باشد بیشتر محبوبیت دارد. آیت الله مجتهدی تهرانی موقعیت بسزایی داشتند. من یادم هست زمانی که نجف بودم آیت‌الله مجتهدی به صورت غیر رسمی نجف آمدند در آن سفر من و ابوی بنده(مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی بمان مطهری)  با ایشان بودیم.

*ویژگی برجسته آیت‌الله مجتهدی تهرانی را بفرمایید؟

می‌گویند که مُعرِف باید اجلا باشد از مُعرَف ما در مقامی نیستیم که توان معرفی آقای مجتهدی را داشته باشیم؛ مرحوم آقای مجتهدی سعی داشتند تا می‌توانند خود را جلوه ندهند؛ خود را نستایند از خود تعریف نکنند ما در تهران پنج‌شنبه‌ها عصر به منزل ایشان می‌رفتیم درس اخلاق داشتند افرادی که می‌آمدند با مرحوم آیت‌الله مجتهدی انس داشتند و مرحوم مجتهدی هیچ‌گاه از خودشان تعریف نمی‌کردند و درس اخلاق را من از محضر ایشان بهره بردم.

*چرا همه اقشار در درس اخلاق ایشان شرکت می‌کردند و در دل مردم می‌نشست؟ و الان هم می‌بینیم که جوانانی هستند که سخنرانی ایشان را گوش می‌دهند؟

خیلی سعی داشتند مطلبی دارند در شکل اخلاق به خُورد شاگردان بدهند هم طلبه‌ها ایشان را دوست داشتند و هم غیر طلاب.

تو دل برو بودن، نسبت به اهل‌بیت مخلص بودند اگر انسان می‌خواهد ارزش پیدا کند و حرفش در دل‌ها بشیند باید خودش را جلوه ندهد وقتی جلوه ندهد خودش را جلوه می‌کند و افرادی که در پای درس اخلاق ایشان می‌نشستند با ایشان انس داشتند و این رفتار آقای مجتهدی را مشاهده می‌کردند که هیچ وقت خود را جلوه نداد.

*آیا خاطره‌ای از ایشان دارید؟

یادم هست قبل از انقلاب ایشان سفری رفته بودند نجف زیارت من هم طلبه نجف بودم و یک سفر با مرحوم مجتهدی به سامرا رفتم.

*چه توصیه ای به طلاب جهت داشتن استاد دارید؟

طلاب تا می‌توانند بروند برای خودشان استاد  انتخاب کنند ولی نه هر استادی، استادی که انسان را بسازد و رشد دهد و کنار دروسشان در جلسه درس اخلاق هم شرکت کنند؛ مرحوم آقای مجتهدی هفته‌ای یک روز درس اخلاق داشتند و دیگران را بر خودشان مقدم داشتند.

*اگر بخواهید در یک جمله حضرت آیت‌ الله مجتهدی تهرانی را معرفی کنید چه می‌فرمایید؟

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی خیلی فروتن بودند؛ اگر انسان می‌خواهد اخلاق را از کسی بگیرد باید ببیند که چقدر برای خودش ارزش قائل هست ایشان برای خودش ارزش قائل نبود وقتی انسان برای خودش ارزش قائل نشد دیگران برای انسان ارزش قائل می‌شوند و حیف که امثال ایشان را کم داریم.

گفتنی است، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسین مطهری یزدی مسئول اسبق کمیته حل اختلاف ائمه جماعات و بسیج مساجد، مسئول سابق حوزه علمیه باقرالعلوم(ع) و امام جماعت سابق مسجد خداداد بودند و از شاگردان مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی هستند.

راز محبوبیت آیت الله مجتهدی تهرانی عترتنا

راز محبوبیت آیت الله مجتهدی تهرانی عترتناراز محبوبیت آیت الله مجتهدی تهرانی عترتناراز محبوبیت آیت الله مجتهدی تهرانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گفتگو از: علیرضا برومند

پایان پیام/.

دیگر مطالب سرویس در محضر علما را اینجا بخوانید.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام عترتنا / کانال ایتا عترتنا / کانال سروش عترتنا / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.