×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیت‌الله جاودان با اشاره به دیدارشان با علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی به مقام صاحب اختیاری چشم رسیده بود و حتی موقع درس دادن به صورت شاگردانش هم نگاه نمی کرد.

آیت الله جاودان: کسانی که صاحب اختیار چشم خود بودند عترتنابه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / درس اخلاق: آیت‌الله حاج شیخ محمد علی جاودان از اساتید برجسته اخلاق شهر تهران، در جدیدترین جلسه هفتگی درس اخلاق خود که شامگاه چهارشنبه ۲۷ آذرماه در حسینیه مرحوم شیخ مرتضی زاهد برگزار شد.

آیت‌الله جاودان در ابتدای سخنانشان با اشاره به صاحب اختیار شدن چشم (کنترل چشم) گفت: مرحوم آیت‌الله یحیی انصاری شیرازی از اساتید حوزه علمیه قم فردی بسیار خوب و فاضل بود و استاد طراز اوّل در فلسفه بود که ایشان از شاگردان علامه طباطبایی بودند.

کسانی که صاحب اختیار چشم خود بودند عترتنا آیت الله انصاری شیرازی

مراقبه مرحوم آیت‌الله انصاری شیرازی در نگاه کردن و کنترل چشم

وی ادامه داد: شاگردان درس ایشان می گفتند، ایشان در تمام مدتی که درس می گفت، سرش پایین بود و حتی یک بار هم سرش را بلند نمی کرد و در صورت شاگردانش نگاه نمی کرد!

این استاد اخلاق شهر تهران افزود: اصلاً شاید یک بار  از دست آدم در برود و نگاه کند، اما از دست ایشان در نمی رفت و نگاه نمی کرد! بعد از قول ایشان نقل کرده بودند، که استادشان مرحوم علامه طباطبایی نیز وقتی درس می گفت به آسمان نگاه می کرد و اصلاً هیچ کس از شاگردان در حضورش را نگاه نمی کرد.

کسانی که صاحب اختیار چشم خود بودند عترتنا علامه طباطبایی

ماجرای دیدار آیت‌الله جاودان با علامه طباطبایی

آیت‌الله جاودان با اشاره به دیدار و ملاقات با علامه طباطبایی گفت: وقتی ما نیز به صورت تک تک خدمت علامه طباطبایی می رسیدیم، ایشان روبروی ما نشسته بود، اما به صورت ما نگاه نمی کرد. من خودم یادم هست، یک شب بعد از نماز مرحوم میلانی خدمت ایشان رسیده بودیم، ایشان هم معمولاً صف هفتم و هشتم نماز بودند و داخل جمعیت می نشستند و ما بعد از نماز خدمت ایشان می رسیدیم.

وی ادامه داد: من یک شب خدمت ایشان رسیدم و یک سوال از ایشان پرسیدم، اما دیدم ایشان اصلاً سرشان را بلند نکردند!  فردا شب هم باز خدمت ایشان رفتم، این بار چشم خود را بالا آورد و با یک مهربانی به صورت من نگاه کردند و تلافی شب قبل شد. چشم ایشان هم خیلی قشنگ بود و مثل دریا بود.

ماجرای عمل چشم علامه طباطبایی بدون بیهوشی!

آیت‌الله جاودان در ادامه به ماجرای عمل چشم علامه طباطبایی بدون بیهوشی اشاره و بیان کرد: در داخل سفیدی چشم علامه یک رگه های خونی بود و ایشان جهت معالجه به لندن رفته بودند. آنجا هم دکترها از دوستان و ارادتمندان ایشان بودند و بعد از معاینه گفته بودند، اگر اجازه بدهید این رگه های خونی داخل چشم شما را برداریم و ایشان گفتند عیب ندارند.

وی ادامه داد: فردا صبح هم علامه جهت عمل به بیمارستان رفتند و دکترها گفتند ما باید شما را بیهوش کنیم، که چشم شما پلک نزد و بتوانیم تیغ جراحی را در چشم شما فرو نموده و این رگه‌های خونی را خارج کنیم. اما ایشان گفتند لازم نیست بیهوش کنید!

این استاد اخلاق شهر تهران افزود: در صورتی که در حالت طبیعی وقتی دست به سمت چشم می رود، چشم بسته شده و پلک‌ها روی هم می آید. اصلاً چنین عملی بدون بیهوشی نمی شود، اما ایشان فرمودند: می شود و این پلک های چشم من در اختیار خودم هست.

وی ادامه داد: دکترها متعجب شدند و عمل را بدون بیهوشی شروع کردند و ایشان هم نیم ساعت چشم‌شان را باز نگه داشت و این چشم ها روی هم نیامد و علامه تا این حد صاحب اختیار چشم خود بود.

*منبع: اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه‌های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس درس اخلاق را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.