×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیت الله توکل عبودیت به زندگی نور میدهد / سه توصیه به طلاب عترتنابه گزارش عترتنا؛ صبح پنج شنبه بیستم آبان سالجاری جلسه درس اخلاق هفتگی جامعه علمیه امیر المومنین علیه السلام تهران با حضور آیت الله توکل در مسجد ولی الله اعظم عجل الله فرجه با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

اعجاز بودن قرآن

آیت الله توکل در این جلسه ضمن اشاره به اعجاز قرآن گفتند: خداوند متعال در آیه اول سوره اسرا میفرماید سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ . میتوانست بگوید رسوله اما گفته عبده.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که قرآن هیچ حرفی را بی دلیل نیاورده و. تمامش اعجاز است. پس این عبد گفتن دلیل دارد. این یعنی شما هم میتوانی مانند پیامبر این‌چنین سیری کنی. او را عبد الله یافتند او را رسول الله کردند. در ما ندیدند که وضعمان این است.

عبد باشید / اول عبودیت

این استاد اخلاق افزود: چرا در نماز میگوییم اشهد ان محمدا عبده و رسوله؟ نمیشد بگوییم رسوله و عبده؟ این تقدم عبد به رسول دلیل خاصی داشته؟ بله! چون از عبودیت است که به رسالت میرسیم. شما طلاب اگر میخواهید رسول رب العالمین باشید در بین مردم باید ابتدائا عبد باشید.

عبودیت و باز شدن چشم باطن و نوانیت زندگی

آیت الله توکل اظهار کرد: عبودیت یعنی کاری که در راستای رضای خداوند باشد. این عبودیت به زندگی نور میدهد. مثل چای گرم که به بدن ما گرما میدهد. یا در گرمای هوا آب خنک ما را خنک میکند. مثل همین نور عمل هم ما را نورانی میکند . وقتی از نور عمل عامل نورانی شد. حجاب باطن آرام آرام کنار میرود و چشم باطن انسان باز میشود. چیز هایی می بیند و ومیشنود که قبلا نمیدید و نمیشنید.

وی ادامه داد: به برکت عبادت به عالم کشف و شهود وارد می شویم. مسلم است به عبادت مزد میدهند. این ها همه مقدمه ی خروج از وادی حجاب و ورود به نورانیت است. ما را آورده اند که به این وادی ورود کنیم.

اولین برکت عبودیت

ایشان در ادامه ضمن اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام گفت: اولین برکت عبودیت رسیدن به مقام عبد اللهی است و این مقام زمینه ی همه ی خیرات است.

وی اظهار کرد: حضرت امام صادق علیه السلام را در هنگام خروج از کوفه به طرف مدینه، عده ای از علماء و اهل فضل، مشایعت می کردند، مشایعت کنندگان جلوتر از امام می رفتند، ناگهان متوجه شدند شیری در میان راه ایستاده است، یکی از آنان گفت: همین جا توقف کنید تا ببینیم امام صادق علیه السلام با این شیر چه می کند؟

وی ادامه داد: س از آن امام تشریف آوردند، جریان وجود شیر را خدمتش عرض کردند، امام به طرف شیر حرکت نمودند، وقتی به شیر رسیدند، گوش او را گرفته به کناری گذاشتند، بعد از آن رو به جمعیت کرده فرمودند: بدانید اگر مردم اطاعت می کردند خداوند تبارک و تعالی را آن چنان که حق طاعت است، حتما می توانستند بارهای خود را بر شیرها بار کنند.

توصیه به طلاب

در آخر آیت الله سید رحیم توکل از طلاب خواستند این جمله را یادداشت کرده و در قلبشان حک کنند: «تا در حجابیم محجوبیم. تا محجوبیم محرومیم. تا محرومیم بی خبر عالمیم.» اگر این اجاب باطن کنار برود تازه میفهمیم فیاض عالم کیست! واسطه فیض کیست. الان جهل داریم چون هنوز از حجاب بیرون نیامدیم.

وی ادامه داد: بین مقامات الهی و حجاب نسبت مستقیم است. آن که عبودیت دارد مقاماتی دارد. آن که عبودیتش بالاست مقامش هم بالاست. این عبودیت و مقامات با هم زیاد میشود و با هم کم میشود. وجود مقدس پیغبر چرا افضل الناس من الاولین و الاخرین شد؟ چون اعبد الناس من الاولین والاخرین بود! این عبادت که ایشان به عالم عرضه داشت احدی به عالم عرضه نداشته. لذا پیغمبر را جایی بردند که در آیه گفته شد که احدی را نبردند.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.