×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خلوص از نشانه های موفقیت انسان است عترتنابه گزارش عترتنا؛ آیت‌الله سید جلال مجدهاشمی، استاد حوزه و دانشگاه ظهر امروز چهارشنبه هشتم دی‌ماه، در جمع نمازگزاران مسجد جامع غدیر ضرابخانه با اشاره به اهمیت خلوص و اهمیت نماز در قبولی اعمال گفت: نسبت به نماز یک دقت ویژه‌ای داشته باشید. طبق آیات و روایات نماز نقش اساسی در نجات و کمال انسان دارد.

نماز ملاک قبولی اعمال

امام جماعت مسجد جامع غدیر ضرابخانه اظهار کرد: آنچه از آیات و روایات استفاده می‌شود مؤمن اگر نمازش درست باشد، بقیه اعمالش را خداوند می‌بخشد و نماز ملاک اولیه قبولی اعمال است. پس به نماز خیلی دقت داشته باشید، حتی اگر چند دقیقه بیشتر برای نماز معطل شدید، ارزش دارد.

وی ادامه داد: شهید رجایی می‌گفت به نماز نگویید کار دارم، به کار بگویید نماز دارم. واقعیت هم همین است چه چیزی مهم‌تر از نماز است، لذا باید به آنچه مهم است توجه داد و اهم را فدای مهم کرد. لذا اگر کاری هم دارید این نماز را در وقت خودش بخوانید و هر کار مهمی هم داشتید بدانید که هیچ کاری مهم‌تر از نماز نیست.

اهمیت حضور قلب در نماز و وقت گذاشتن برای نماز

آیت‌الله مجدهاشمی با تاکید بر اینکه برای نماز وقت بگذارید، گفت: نماز هم می‌خواهید بخوانید برای آن وقت بگذارید و با حضور قلب نماز بخوانید.

وی ادامه داد: حضور قلب یکی از عوامل مهمش این است که انسان ترجمه نماز را بداند. حالا شرح نماز لازم نیست هر چند کتاب‌ها درباره آن نوشته‌اند، از جمله کتاب الصلاه امام راحل است که اسرار نماز را نوشته‌اند، اما اینها پیش کش ولی حداقل ترجمه تحت الفظی نماز را بدانید.

اکثریت قاطع جامعه مشرک هستند!

آیت‌الله مجدهاشمی با اشاره به آیه «ایّاکَ نَعْبُدُ وَ ایّاکَ نَسْتَعین» گفت: هر روز در نماز این آیه را می‌خوانید، یعنی خدایا من تنها تو را می‌پرستم و تنها از تو استمداد و کمک می‌جویم. اما اکثریت به این حرفشان صادق نیستند.

وی ادامه داد: اکثریت قاطع جامعه مشرک هستند! حتی مسلمانان و شیعیان، چون اگر یک ذره به غیر خدا دل ببندید مشرک می‌شوید. اگر این یک ذره باشد که گاهی از روی غفلت پیش می‌آید که به جای آنچه از خدا بخواهد آن را از غیر خدا می‌خواهد و این شرک است.

این استاد حوزوی اظهار کرد: اگر خدایی نخواسته کسی به خدا معتقد نبود، ببینید این فرد چه حالتی دارد؟ اما شما که خدا را معتقد هستید باید با این کسی که به خدا متعقد نیست فرقی داشته باشید، چون شما متکی به خدا هستید و او نیست.

اهمیت خلوص و اخلاص به خدا

آیت‌الله مجدهاشمی با اشاره به اهمیت خلوص در رفتار و اخلاص داشتن به خدا گفت: اگر واقعاً جدی از ته دل مخلصانه از خدا چیزی خواستید و به نفع شما بود، محال است که خدا آن را به شما ندهد. اما اگر یک ذره غیر خدا بیاید، کار تمام می‌شود و شرک پیش آمده است.

وی ادامه داد: خدا بنده خالص می‌خواهد و نشانه موفقیت انسان در همه مراحل زندگی خلوص است که در درگاه خدا خالص باشد و برای خالص بودن باید کار کرد و مقدماتی دارد.

خلوص راه محفوظ بودن از شیطان

امام جماعت مسجد جامع غدیر ضرابخانه در پایان گفت: شیطان با آن قدرتش می‌گوید من همه شما را اغفال می‌کنم مگر عباد خالص خدا که خالص هستند. پس بدانید که شرط محفوظ بودن از شیطان، خلوص است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.