×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

شعبان ماه شستشو از گناهان و تطهیر نبوی است - عترتنابه گزارش عترتنا؛ مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی از علمای اخلاق شهر تهران در یکی از جلسات شرح حدیث، با اشاره به ماه شعبان و شستشو از گناهان در این ماه، تذکراتی در این باب بیان نمودند که در ادامه می‌خوانید:

لذا دوستان سفارش می‎کنم؛ که ماه شعبان است وارد شدیم. در این ماه هم استغفار وارد شده است. خیلی استغفار بکنید. بگذارید که یک مقدار یواش یواش تمیز بشویم،شاید قابلیّت داشته باشیم که سر سفرۀ ماه رمضان برویم دیگر.

در این ضیافت الله آخر کثیف‌ها را آنجا راه نمی‎دهند که. «دعیتم الی ضیافه الله». این استغفارهایی که در ماه رجب آمده است؛ در ماه شعبان آمده است، این‌ها برای خاطر این است که شستشو بکنیم خودمان را آخر تا کی. تا کی اولیا خدا را به زحمت بیندازیم. من چه تعبیری بکنیم. که پیغمبر اکرم بخواهد که شفاعت ما را بکند نعوذبالله. ما از خدا خجالت بکشیم.

اما تذکّر بدهم. ماه، ماه شعبان است. می خواستم این را بگویم. ماه، ماه استغفار است. ماه، ماه پیغمبراکرم است و ما در روایات داریم که حضرت فرمود:«شَعْبَانَ شَهْرِی رَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِی عَلَی شَهرِی» از پیغمبراکرم(ص) است که این ماه، ماه من است. خدا، چی؟ رحمت کند، آن کسی که من را کمکم کند، در این شهر. این یعنی چی؟

شعبان ماه شستشو و استغفار

پیغمبر(ص) چون رحمۀ للعالمین است، کارش این است که برای همه ما رحمت باشد و همه ما را مورد رحمت قرار دهد؛ ماه هم، ماه پیغمبر است؛ حال او می خواهد بندگان را شستشو داده و وارد دریای رحمت کند، پس از ما می خواهد که ما با استغفار و توبه، به او کمک کنیم تا او ما را شستشو دهد.

پس این ماه، ماه شستشو است؛ ماه شستشوی نبوی است. ماهی است که پیغمبر امّتش را از گناهان شستشو می دهد و پیش خدا شفاعتشان را می کند. بیایید هرچه که، نعوذ بالله، کفران نعمت کردیم و بعد از آن هم استغفار نکردیم، الآن چشمانمان را باز کنیم و استغفار کنیم.

لذا شما ببینید، در اعمالی که به عنوان آداب این ماه وارد شده است، اوّل روزه آمده است، دوم یک استغفار ذکر شده است و سوم هم باز استغفار وارد شده است.

دو ذکر استغفار برای ماه شعبان

به مفاتیح الجنان مراجعه کنید! برای این ماه دو استغفار ذکر شده است؛ یکی اینکه انسان هر روز هفتاد بار بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ» از خدا استغفار می کنم و از او طلب توبه دارم؛ و دیگری اینکه هر روز هفتاد بار بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» از خدایی که جز او خدایی نیست، مهربان و بخشنده است، زنده و پاینده است، طلب مغفرت می کنم و توبه می نمایم.

شعبان ماه تطهیر نبوی برای امت

این ها به خاطر آن است که این ماه، ماه تطهیر نبوی برای امّت خویش است و پیغمبر می خواهد امّتش را تطهیر کند. این کار با استغفار امّت، بر پیغمبر آسان می شود.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.