×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وظیفه و رسالت ما فراهم کردن زمینه ظهور و فرج است عترتنابه گزارش خبرنگار عترتنا؛ آیت‌الله سیدجلال مجدهاشمی، استاد حوزه و دانشگاه، شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ اسفندماه در ادامه سلسله جلسات مهدویت در مسجد جامع غدیرخم ضرابخانه تهران درباره اهمیت زمینه سازی ظهور در جامعه گفت: ما به ظاهر در مسائل دینی و مذهبی هستیم ولی وضع موجود را نمی‌خواهیم زیر سوال ببریم اما تصور نشود که رسالت و وظیفه ما فقط در همین مرحله ظاهری تمام می‌شود و خلاصه شده است، در صورتی که وظیفه ما خیلی بیشتر از این حرف‌ها است.

فراهم کردن زمینه ظهور حضرت در جامعه از وظایف مهم مردم

امام جماعت مسجد جامع غدیر ضرابخانه با تشریح این وظیفه مهم اظهار کرد: به طور کلی یکی از وظایف مهم در زمان غیبت جا انداختن موضوع مهدویت در جامعه است، که زمینه ظهور آماده شود. اگر واقعا معتقد به غیبت و ظهور هستید و هنوز اراده خدا در رابطه حاکمیت مطلقه دین عملی نشده است، ما هم باید زمینه ظهور را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: نباید به این برنامه‌های ظاهری و معمولی اکتفا کرد که این برنامه‌ها در غیر زمان غیبت هم بوده است، اما رسالت ویژه‌ای بر عهده ما است که این رسالت ویژه فراموش شده است، رسالت ویژه ما این است که دغدغه مهدویت داشته باشید، که اگر این دغدغه را دارید به این وظیفه نزدیک شده اید، اما باید دنبال این دغدغه حرکت کنید و جامعه را برای ظهور آماده کنید؛ که اینها وظایفی است که بر عهده ما است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: ما که این ادعا را داریم و چنین توفیقی خداوند به ما داده که در مسیر دین قرار گرفتیم، باید موضوع مهدویت را از خانه خود شروع کنید، خود و زن و بچه خود را مهدوی کنید و بعد از خانه محیط اجتماع و شهر و کشور و بعد دنیا را مهدوی کنید و همه را در جریان مهدویت قرار دهید که این یک وظیفه قطعی است. حالا ما چقدر در این رابطه پیشرفتیم؟!

زمینه سازی ظهور وظیفه‌ای سنگین و مهم

آیت الله مجدهاشمی با سنگین و مهم دانستن وظیفه آماده سازی جامعه برای ظهور منجی گفت: اما این وظیفه سنگینی است که بر عهده ما است و باید حضرت تشریف بیاورند که همه مسائل حل شود و این امر مهم بدون دخالت ما نمی‌شود و ما هم باید دخالت داشته باشیم و اینکه خود و زن و بچه و شهر و جامعه و کشور خودمان و سپس جامعه جهانی را برای این قیام بین المللی همه جانبه حضرت آماده کنیم.

وی ادامه داد: به هر بهانه‌ای هر کس خودش خود می‌داند و در توان دارد باید مهدویت را ترویج کند و فقط رسالت ما ابلاغ است. اجمالا عرض می‌کنم که ما وظیفه ابلاغ داریم که این امر واجب را فراموش نکنید.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه موضوع مهدویت باید مثل موضوع اقتصاد در جامعه مطرح شود، گفت: یکی از موضوعات روز این چند ماه موضوع اقتصاد است، به حدی که در همه سطوح جامعه این موضوع مطرح است و دغدغه همه مردم و مسئولین موضوع اقتصاد شده است و همه از اقتصاد می‌گویند. در بحث مهدویت هم وقتی می‌گوییم مهدویت با دغدغه و موضوع اصلی جامعه باشد، به همین حد باید باشد.

وی افزود: چون ما می‌خواهیم این جامعه اصلاح شود و اصلاح جامعه به افراد است که تا افراد مهدوی نشوند جامعه مهدوی نمی‌شود و تا جامعه مهدوی نشود حضرت تشریف نمی‌آورند، و اراده خدا بستگی به اراده ما دارد و تا ما نخواهیم این اراده خدا محقق نمی‌شود. پس باید ما این زمینه را فراهم کنیم که حضرت و خدا هم منتظر اراده ما هستند که ظهور را بخواهیم.

علت غیبت حضرت چیست؟

امام جماعت مسجد جامع غدیرخم علت غیبت را بی لیاقتی مردم دانست و بیان کرد: باید این لیاقت را بوجود آورد و علت غیبت را برداشت، که علت غیبت همین این است که ما لایق نیستیم و زمینه فراهم نیست. همه باید دغدغه مهدویت داشته باشیم تا زمینه فراهم شود.

وی ادامه داد: حتی عالم اسلام هم به اندازه شیعه توجه‌ای به این اصل ندارد و این مهم به عهده ما شیعیان است و بزرگترین تکلیف شیعه در زمان غیبت همین است که زمینه را برای فرج حضرت آماده کنید.

منظور و معنای آماده کردن زمینه فرج در جامعه

آیت الله مجدهاشمی در توضیح معنی و منظور از زمینه سازی ظهور و فرج گفت: آماده کردن زمینه فرج به این معنا است که مردم را مخصوصا نسل جوان را در ارتباط با وجود حضرت، فلسفه وجودی حضرت، نقش حضرت و مسائل مهدویت آشنا کنیم. مسائل مهدویت یعنی همه قرآن و اسلام که همه اینها را باید در جامعه منعکس کنیم.

وی تاکید کرد: آیا واقعا ما سرباز خالص و مخلص امام زمان (علیه السلام) هستیم؟! اگر ما بگوییم آماده هستیم حضرت تشریف می‌آورند، همین که حضرت نمی‌آیند معلوم است که ما آماده نیستیم!

استاد حوزه و دانشگاه افزود: جامعه بشری روز به روز دارد بدتر می‌شود و حضرت را خدا در پشت پرده غیبت نگه داشته تا ما آماده شویم. آقا در توقیع شیخ مفید فرمودند: حضور و ظهور من از ناحیه خود شما است، این علت را بردارید و لیاقت را پیدا کنید خدا هم اراده می‌کند و ظهور محقق می‌شوذ.

مهدویت موضوع اصلی و ضروری عالم اسلام

آیت الله مجدهاشمی خاطر نشان کرد: بنابراین مسئله مهدویت را باید مسئله اصلی و ضروری عالم اسلام بدانید که این کلیت موضوع است، که اگر جا بیفتد بقیه‌اش هم کم کم پیش می‌آید. اصل قضیه را ما اهمیت ندادیم و جدی نیستیم و دغدغه مهدویت نداریم، نماز شب هم می‌خوانید اما دغدغه مهدویت ندارید، این چه فایده دارد؟!

وی در پایان گفت: زمینه که خود به خود آماده نمی‌شود، این تاخیر به خاطر آماده شدن ما است که بشریت این قدر بلا و فساد و تباهی و کشتار ببیند و خسته شود تا از ته دل بشریت فریاد بزند: کجاست منجی؟ بدانید تا بشر از باطن دل فریاد نزند خدا این اراده را برای ظهور نخواهد داشت و خدا منتظر ما است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.