×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تولد ثانویه راه ورود به مباحث خداشناسی است

تولد ثانویه راه ورود به مباحث خداشناسی استبه گزارش عترتنا؛مرحوم آیت‌الله سید ابراهیم خسروشاهی از علمای اخلاق شهر تهران در یکی از جلسات سخنرانی خود در ۲۵ دی‌ماه ۱۳۸۵ با طرح این سؤال که چرا ما وقتی محتاج مسائل مادی می‌شویم خیلی مشتاقانه تلاش می‌کنیم، اما در بحث خداشناسی این گونه نیستیم؟ گفت: به علت اینکه هنوز تولد جدید ثانوی برای ما پیش نیامده و تکان واقعی نخورده‌ایم.

تولد ثانویه راه ورود به مباحث خداشناسی است

این عالم فقید و استاد اخلاق با اشاره به شعری از سعدی افزود: سعدی در این زمینه می‌گوید: “چنین دارم از پیر داننده یاد که شوریده‌ای سر به صحرا نهاد” شوریده یعنی کسی که تکان مغزی و درونی خورده و دیگر چشمهایش این زرق‌وبرق دنیایی را نمی‌بیند و حواسش از آن کنده‌شده است. لذا چنین فردی شهر را رها کرده به سوی بیابان می‌رود!

وی ادامه داد: “پدر در فراقش نخورد و نخفت پسر را ملامت نمودند گفت” پدرش او را خیلی دوست داشت لذا وقتی فهمید او رفته است حالش خیلی بد شد. مردم سراغ پسر رفتند و به او گفتند: این چه‌کاری است که می‌کنی؟! پدرت از دست‌تو در حال دیوانه شدن است!

وی بیان کرد:  آن پسر در جواب آنها گفت: “از آن دم که یارم کس خویش خواند دگر با کسم آشنایی نماند” وقتی یک یاری پیدا کردم که به من گفت: «بنده من!» دیگر حواس من کس دیگری را نمی‌بیند که به او توجه کنم.

آیت‌الله خسروشاهی تصریح کرد: گاهی چنین حالاتی را خداوند به بنده‌اش می‌دهد.

دور شدن از خدا ثمره تربیت‌های غلط است/دعاهایی برای انس

وی بیان کرد: باید از خدا خواست که خدایا تربیت‌های غلط خانوادگی، دبستانی، دبیرستانی، اجتماعی، اداری، دانشگاهی و … همه دست‌به‌دست هم داده و ما را از تو دور کرده است، فکری به حال ما بکن و ما را نجات بده.

آیت‌الله خسروشاهی در پایان گفت: باید از این مناجات‌ها به‌عنوان وسیله استفاده کرد که در مفاتیح بسیار وجود دارد مثل مناجات خمس عشر یا دعای کمیل. این دعاها خیلی آموزنده و تحریک کننده است. هرکسی باید جملاتی از آنها را حفظ کند و صد مرتبه بگوید و گریه کند. به حال آمدن و زندگی جدید یافتن همین‌هاست.

*کانال سید العلماء

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.