×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همه انسان‌ها باید از جهنم عبور کنند!به گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله سید رحیم توکل از استادان برجسته اخلاق حوزه علمیه قم، شب گذشته شنبه ۸ مرداد ماه در هیئت فاطمیه قم طی سخنانی درباره علت نصب پل صراط در بالای جهنم؛ گفت: زیاد شنیدید که پل صراط را بالای جهنم نصب می‌کنند که زیر جهنم است و باید از این پل عبور کنند، و در بعضی از جاهای این پل، ایست و بازرسی است که افراد را در این ایست بازرسی‌ها نگه می‌دارند و سوال می‌کنند. اما چرا این پل را بالای شعله‌های جهنم گذاشته اند؟

وی ادامه داد: در دنیا شهوات حرام همه آتش است و ما چون در دنیا هستیم آتش را نمی‌بینیم و فقط جلوه گناه را می‌بینیم. شهوت جنسی حرام، شهوت ریاست حرام، شهوت قدرت حرام در دنیا اینها همه آتش در آخرت است و ما این آتش را در دنیا نمی‌بینیم، پول و شهوت جنسی و جلوه دنیوی را فقط نگاه می‌کنیم و تمام این جلوه‌ها در دنیا زیبا و در آخرت آتش است.

زیبایی‌های حرام در دنیا شعله‌های آتش در جهنم

این استاد اخلاق با بیان اینکه جلوه‌های دنیا آتش جهنم در آخرت است، گفت: در دنیا اگر این جلوه‌ها جلو بیاید آتش جلو می‌آید و برخورد شما با این آتش شهوات در دنیا هر گونه باشد همانطور در آخرت خواهد بود، مثلا اگر برخورد شما در دنیا با این جلوه‌ها و شهوات با بی‌اعتنا بود، در آخرت هم هنگام عبور از پل صراط هم بی‌اعتنا از جهنم عبور می‌کنید، اما اگر در دنیا در شهوات داخل شدید و به گناه آلوده شدید در آخرت هم هنگام عبور از صراط به آتش وارد می‌شوید.

وی افزود: تمام جلوه‌ها یکی است و در هر عالمی به تناسب همان عالم آن را نشان انسان می‌دهند، اینجا در دنیا جلوه دنیوی را نشان می‌دهند و در آخرت همان جلوه را به صورت آخرتی نشان می‌دهند.

چرا همه باید از جهنم عبور کنند؟!

آیت الله توکل در پایان درباره علت اینکه چرا همه باید از جهنم عبور کنند، اظهار کرد: در دنیا همه جلوات شهوات برای همه می‌آید و در آخرت هم همه را به جهنم وارد می‌کنند ولی با تقواها نجات می‌یابند، آن‌هایی که در دنیا جلوه‌های دنیا را دیدند و زمین نخوردند، در آخرت هم زمین نمی‌خورند و به سرعت از این پل عبور می‌کنند.

وی ادامه داد: اما کسانی که در این دنیا به این جلوه‌های شهوانی حرام وارد شدند و به این جلوه‌ها آلوده شدند در آخرت هم به جهنم داخل می‌شوند، و اگر در دنیا زمین نخوردند آنجا زمین می‌خورند و به جهنم می‌افتند. این‌ها را در قرآن به ما گفتند و به ریز آن هم اشاره شده است و آنچه باید بدانیم بیان شده است. برای اینکه ما بتوانیم از این اوضاع سربلند بیرون بیاییم و نجات یابیم نجات در به یاد خدا بودن است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.