×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

خانه و خانواده محل عبادت و ریاضت استبه گزارش عترتنا؛حجت الاسلام مسعود عالی در مراسمی که به مناسبت دهه اول ماه محرم در هیأت آئین حسینی مجتمع امام رضا (ع) برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه خانه و خانواده محل عبادت است گفت: در محیط خانواده عباداتی نصیب انسان می‌شود که در هیچ معبد و محل عبادتی این توفیقات نصیب کسی نمی‌شود، همچنین خانه محل ریاضت و تربیت است.

وی ادامه داد: انبوهی از روایات وجود دارد که اهل بیت فرمودند اگر مرد و زن و فرزندان در محیط خانواده پایبند به بعضی از رفتارها باشند خداوند به قدری برای آنان ثواب قرار می‌دهد که در هیچ معبدی نمی‌توان آن میزان ثواب دریافت کرد.

ثواب فراوان در محیط خانه و خانواده و خطر فروپاشی آن

وی افزود: برای مثال پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند اگر زن و مرد در خانه نزد هم بنشینند محبوب تر از اعتکاف در بیت الحرام است. همچنین در روایتی آمده اگر زنی یک ظرف آب به همسر خود بدهد از ثواب عبادت یک سال که روزها روزه و شب‌ها زنده دار باشد، بیشتر است.

این خطیب حوزوی با اشاره به اینکه فروپاشی بنیاد خانواده زمینه نابودی جامعه و اخلاق است عنوان کرد: برای حفظ کیان خانواده و بنیادی که مایه حفظ دین، اخلاق و خانواده است پاداش‌های اخروی فراوانی اختصاص داده شده است. خانواده مکانی برای عبادت است از این رو می‌توان به خانواده و خانه محل عبادت گفت.

زن خانه دار محور معبد خانه

وی خطاب به بانوان خانه دار گفت: ارزش خانه دار بودن نباید در چشم بانوان کم ارزش به نظر برسد. خانه دار بودن شغلی است که همه باید به آن افتخار کنند. زن خانه دار محور معبد خانه است.

خانه محل ریاضت و  گذشتن حق

حجت الاسلام عالی با بیان اینکه خانه محل ریاضت است، گفت: بعضی از شاگردان برجسته علامه قاضی نقل کرده اند کسی اگر بخواهد به قرب الهی نائل شود باید از خانه آغاز کند. مقصود از ریاضت پا گذاشتن روی نفس است و هیچ جایی بهتر از خانه نمی‌شود با خواسته‌های نفسانی مقابله کرد.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود حق گرفتنی است عملی کردن این سخن همه جا درست نیست چرا که در کانون خانواده در بسیاری از مواقع حق گذشتنی است. زمانی که انسان مصلحت بالاتری از حق خود می بیند باید بگذرد. در زندگی اگر بخواهیم زندگی حقوقی باشد زندگی بسیار تلخ می‌شود بنابراین زندگی مشترک یک زندگی اخلاقی است.

*مهر

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.