×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بدون اهل بیت(ع) نمی‌توان پا در صراط مستقیم گذاشتبه گزارش خبرنگار عترتنا؛ مهدی توکلی،واعظ و سخنران دینی صبح دوشنبه ۳۱ مردادماه در چهارمین روز مراسم عزاداری دهه سوم ماه محرم در حسینه مرحوم خوشنما در محله ایران تهران با اشاره به صراط مستقیم الهی اظهار کرد: در ادامه آیه اول سوره ابراهیم می‌خوانیم: «بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَیٰ صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ؛ و به راه خدای پیروزمند ستودنی راه نمایی» در زبان عرب این جمله را بدل می‌گویند! این بدل «إِلَی النُّورِ» است.

وی ادامه داد: مثلا می‌گوید احمد آقا پسر حسین را دیدم، یا اینکه می‌گویید علی آن قهرمان کشتی را دیدم، در اینجا پدر حسین و قهرمان کشتی بدل احمد آقا و علی است، یعنی اگر بگویید کدام احمد آقا گفته شده که احمد آقا پسر حسین. و این جمله پایانی این آیه هم بدل «إِلَی النُّورِ» است.

صراط مستقیم همان نور الهی

این واعظ دینی با بیان اینکه منظور از نور در این آیه چیست، گفت: در این آیه خدا می‌فرماید همه انبیا می‌خواهند شما را از ظلمات به سوی نور ببرند، حالا شما می‌گویید این نور چیست؟ می‌گویند این نور همین صراط است که در پایان آیه به آن اشاره شده است.

وی ادامه داد: صراط در سوره حمد هم آمده است و ما هر روز حداقل ۱۰ بار این سوره را در نماز میخوانیم و این صراط را از خدا درخواست می‌کنیم و می‌گوییم: «إِاهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ؛ ما را به راه راست هدایت فرما». اما خداوند را ه خود را با صفت استقامت توصیف کرده است و رفتن در راه خدا سخت است و آدم‌های ضعیف در این مسیر میبرند.

توکلی با بیان اینکه اول مسیر جمعیت میلیونی می‌آید اما میان راه می‌روند، بیان کرد: حتی اگر دین این نون را نداشت و در دین نون نبود اینقدر طالب دین نبود، حتی همین هیئت‌ها هم خیلی‌ها به خاطر نون دین که غذا می‌دهند، می‌آیند! و مسیر و راه خدا هم اولش جمعیت زیادی می‌آید اما وسط راه خیلی‌ها می‌روند چوون مردم دنبال دنیا هستند و دین لقلقه زبان آن‌ها شده است.

صبر و استقامت لازمه رفتن در صراط مستقیم

توکلی صبر و استقامت را لازمه رفتن به صراط مستقیم دانست و گفت: اما صراط مستقیم راهی است که صبر و استقامت می‌خواهد، همان راهی است که حضرت زینب (س) و اهل بیت (ع) رفتند. همان راهی است که حضرت علی (ع) ۲۵ سال خانه‌نشین بود ولی صبر کرد.

وی خاطر نشان کرد: خدا گفتن آسان است اما پای خدا بودن و راه خدا رفتن سخت و دشوار است. پیامبر (ص) می‌فرمود سوره هود مرا پیر کرد! آیه ۱۲ سوره هود خداوند توصیه به صبر و استقامت نموده و می‌فرماید: «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوْا ۚ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ؛ پس همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن؛ و همچنین کسانی که با تو بسوی خدا آمده‌اند (باید استقامت کنند)! و طغیان نکنید، که خداوند آنچه را انجام می‌دهید می‌بیند!» اما ما خیال می‌کنیم دین راه آسانی است!

صراط مستقیم همان صراط اهل بیت (ع) است

توکلی با بیان اینکه صراط مستقیم صراطی است که اهل بیت (ع) رفتند، گفت: تازه بعد از اینکه در سوره حمد درخواست صراط مستقیم را نمودیم در آیه بعد می‌فرماید: «صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ راه آن‌ها که بر آنان نعمت دادی»، درخواست ما همان راه پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) ایشان است! که همه‌اش صبر و استقامت و آسیب بود! ولی ما اینگونه نیسیتم و سر چند مدل غذا نشسته‌ایم و ناشکری می‌کنیم در صورتی که اگر در صراطی که امام حسین (ع) رفت ما هم میرفتیم و سر سفره کربلا سر سفره تشنگی می‌نشستیم، مشخص نبود پای رکاب حضرت می‌ماندیم!

وی تاکید کرد: پس این فکر را از سرتان بیرون کنید که صراط مستقیم راهی آسان و راحت است! بدانید که صراط مستقیم راه آسانی نیست، پیامبر (ص) که بر این صراط گام گذاشت فقط ۸۰ جنگ را در مدتی کوتاه بر حضرت تحمیل کردند. و بدانید که خدا نور است و هر چه به سمت خدا بروید نورانی‌تر می‌شوید و نور کسب می‌کنید و در این عالم یک نور بیشتر نیست و همه از همین یک نور، نور گرفته اند.

انواع صراط / صراط دنیا و صراط آخرت

توکلی با بیان اینکه ما دو صراط داریم، اظهار کرد: از امام صادق (ع) پرسیدند که صراط مستقیم چیست؟ و حضرت فرمودند راهی که انسان را به خدا می‌رساند. بعد حضرت فرمود ما دو صراط داریم که یکی صراط در دنیا و دیگری صراط در آخرت است.

وی ادامه داد: همین صراط دنیا در آخرت به صورت پل صراط بر روی جهنم مجسم می‌شود و همه باید از جهنم عبور کنند و تا از جهنم عبور نکنید کسی به بهشت نمی‌رسد و کسی نیست که وارد جهنم نشود اما این پل روی جهنم است که خوبان خدا از روی این پل رد شوند و به جهنم وارد نشوند.

وی افزود: اما این پل صراط در آخرت همین صراط در دنیا است. ببنید الان در دنیا در چه صراطی هستید، اگر الان در دنیا در جهنم هستید از آن پل هم نمی‌توانید عبور کنید و به جهنم می‌افتید!

افرادی که در دنیا هم در جهنم هستند

این واعظ دینی با اشاره به اینکه برخی در همین دنیا هم در جهنم هستند، گفت: اگر در دنیا حرام می‌خورید الان شکم‌های شما جهنم است، اگر دروغ و غیبت می‌گویید زبان‌ها و گوش‌های شما آتش جهنم شده است، اگر به نامحرم و ناموس مردم نگاه می‌کنید، چشم‌های شما الان آتش جهنم است و الان در جهنم هستید و در آخرت هم به جهنم می‌افتید. صراط همین است.

وی ادامه داد: اما کسانی می‌توانند از این صراط عبور کنند و به جهنم نیفتند که در دنیا واجبات دین را عمل می‌کردند و از حرام پرهیز می‌نمودند، دروغ و غیبت نمی‌گفتند و به نامحرم نگاه نمی‌کردند، چنین افرادی در صراط آخرت هم به راحتی از پل صراط عبور می‌کنند.

بدون اهل بیت (ع) نمی‌توان از پل صراط عبور کرد

توکلی با بیان اینکه بدون اهل بیت (ع) امکان عبور از پل صراط نیست، اظهار کرد: اما بدانید که این پل صراط از مو نازک‌تر و از شمشیر تیزتر است! به همین دلیل ما نیاز به شفاعت اهل بیت (ع) داریم، اگر امام حسین (ع) دست ما را نگیرد نمی‌توانیم از این صراط عبور کنیم، پس باید در دنیا دائما یاد امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) باشیم و از امام بخواهیم که در این صراط مستقیم ما را حفظ کند.

وی ادامه داد: فکر نکنید با عبادت و اعمال خود می‌توانید به راحتی از این صراط عبور کنید، اصلا بدون اهل بیت (ع) عبور غیر ممکن است! مرحوم آیت الله بهجت در شهری که یک امام یا امامزاده‌ای نبود ایشان اصلا زندگی نمی‌کرد! یا نجف یا مشهد یا قم بودند و تهران هم که می‌آمدند به شهرری می‌رفتند! اینطور نیست که ما به اعمال خود ببالیم این راه سخت‌تر و دشوارتر از این حرف‌ها است. باید از مولا علی (ع) مجوز عبور از صراط را بگیرید، بدانید نمی‌توانید بدون مجوز از مولا علی (ع) از صراط عبور کنید.

لزوم توسل هر روز به امام زمان (عج) برای حفظ از گناهان

توکلی با توصیه به اینکه برای حفظ از گناهان باید هر روز به امام زمان (عج) متوسل شوید، گفت: باید هر روز که از خواب بیدار می‌شویم از امام زمان (عج) درخواست کنید که دست شما را بگیرد تا در صراط مستقیم باشید. در دنیای وا نفسا با این اوضاع آشفته کنونی مگر می‌توان گناه و معصیت نکرد! باید و قطعا از اهل بیت (ع) کمک بگیرید.

وی ادامه داد: خصوصا شما جوانان باید هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید سوره یاسین را بخوانید و به امام زمان (عج) هدیه کنید و اگر فرصت هم داشتید بعد از آن زیارت آل یاسین را هم بخوانید و سپس از امام زمان (عج) بخواهید که شما را در این وانفسای دنیا کمک کند و دستتان را بگیرد که گناه نکنید.

وی افزود: بدانید وقتی شما به حضرت چیزی هدیه می‌کنید ایشان هم به شما هدیه خواهد کرد، بعد مگر می‌شود شما به حضرت چیزی هدیه کنید و حضرت به شما چیزی هدیه ندهد! حالا حساب کنید کسی که هر روز سوره یاسین را بخواند و ثواب آن را به حضرت هدیه کند، آیا محروم از دعای حضرت می‌شود؟! قطعا حضرت او را دعا می‌کند. اصلا هر کس حضرت را دعا کند یا بر جدش امام حسین (ع) گریه کند، حضرت هم او را دعا می‌کند.

وی در پایان گفت: باید دعای حجت بن الحسن (عج) بالای سرتان باشد تا در این وانفسای دنیا مرتکب خطا و گناه نشوید و در صراط مستقیم صبر و استقامت داشته باشید. بدانید صراط مستقیم امروز حجت بن الحسن (عج) است و راه ایشان صراط مستقیم است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.