×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

توصیه‌هایی برای حفظ از بیماری و مرض و بلاهابه گزارش خبرنگار عترتنا؛مراسم سوگواری دهه دوم ماه صفر با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین هاشمی‌نژاد با موضوع اهمیت ارتباطات گفتاری و رفتاری با دیگران و عدم آزرده کردن آنان، روز گذشته سه شنبه ۲۲ شهریورماه در حسینیه مرحوم پنبه‌چی تهران برگزار شد.

در ادامه متن سخنان این خطیب حوزوی از نظرتان می‌گذرد:

اینقدر در خانه به زن و بچه جدال نکنید، این ابتلائات برای همه حتی انبیاء بوده است. خیلی از گرفتاری‌های زندگی ما به خاطر این است که ما در برخوردها و رفتارهای فردی و اجتماعی خود با دیگران مردم را آزرده می‌کنیم و از کنارش هم راحت عبور می‌کنیم و برای ما مهم هم نیست که آن‌ها از ما آزرده شدند! در صورتی که اینها اثر وضعی برای ما دارد.

غضب نفس حضرت یونس (ع) باعث شد که چون قوم خود را زود نفرین کرد در شکم ماهی حبس شود! آیا ما احتمال نمی‌دهیم که علت حبس شدن کارهای اقتصادی ما به خاطر برخورد بد در خانه و اجتماع باشد! حضرت یونس (ع) پیامبر خدا بود اما اینگونه شد.

آیات عظام آقای صافی و وحید مورد عنایت حضرت حجت (عج) هستند و این دو بزرگوار مورد توجه حضرت هستند، و اینطور هم نیست که بقیه بزرگان مورد توجه حضرت نباشند، اما این دو بزرگوار مسلم شده که مورد نظر حضرت هستند.

دل نگرانی آیت الله صافی از  آزرده شدن یکی از مراجعین

بزرگان ما خیلی مراقب بودند که دلی از دست آن‌ها آزرده نشود. توفیق بود که با آیت الله صافی ارتباط زیادی داشتم؛ روزی فردی را از تهران خدمت آیت الله صافی فرستادم که وجوهات را خدمت ایشان بدهند و این دوست ما هم سه شنبه‌ها جمکران می‌رفت و ما گفتیم شما که قم می‌روید این وجوهات را هم خدمت آیت الله صافی ببرید، اما در مراجعه به دفتر ایشان، وی مدتی معطل و اذیت شده بود که چند روز بعد دیدم آیت الله صافی شخصا به من زنگ زدند و گفتند یکی از دوستان امام زمان (عج) که جمکران هم می‌رود، منزل ما کمی معطل شده و آزرده شده است! و ایشان تلفن این دوست ما را می‌خواستند که به وی زنگ بزنند و از وی معذرت خواهی کنند که مبادا یک دوست و محب صاحب الزمان (عج) از ایشان ناراحت شده باشد! من هم گفتم نه ایشان ناراحت نیستند اما چند روز بعد مجدد تماس گرفتند و گفتند به ایشان گفتید و من نگران هستم که از من ناراضی باشد، و باز بار سوم هم تماس گرفتند که خیالم راحت باشد که وی ناراحت نیست!

تا این حد یک مرجع تقلید نگران آزار دیدن یک فرد بود اما ما در صحبت‌ها و برخوردهای خود راحت حرف میزنیم و قضاوت می‌کنیم و چه آزردگی‌هایی که انجام نمی‌دهیم و دلهایی را که نمی‌شکنیم و خیلی هم راحت از کنار آن رد می‌شویم که اصلا چیزی نگفته‌ایم و کاری نکرده‌ایم اما این رفتار‌ها در زندگی ما اثر دارد و در زندگی راه بندان ایجاد می‌کند!

علت راه بندان‌های زندگی

روز یک طلبه‌ای خدمت یکی از علمای بزرگ رفته بود و از ایشان درخواست موعظه و درس اخلاق نموده بود، که ایشان گفته بودند تو با خانواده سوء خُلق داری و بد اخلاقی می‌کنی! این رفتار تو باعث راه بندان شده و راه را بر تو بسته است و نمی‌شود موعظه هم تاثیر ندارد و نمی‌شود، گفت!

ما باید در زندگی خیلی مراقب رفتار و گفتار خود باشیم که دلی از ما آزرده نشود! گاهی همین آزار دادن دیگران و شکستن دلی باعث می‌شود همه اعمال ما به باد برود!

یکی از علل بی‌برکتی کسب و کار مغازه‌داران

اصلا چرا مغازه و کسب و کارتان بی‌برکت شده است؟! آیا تا به حال دقت کرده‌اید که این بی‌برکتی کسب و کاسبی شما به خاطر این است که در محل کسب دروغ و غیبت می‌گویید و جمع می‌شوید و غیبت دیگران را می‌کنید، شاید شما هم غیبت نکنید اما در محل کسب شما غیبت گفته شده و شما شنونده غیبت هستید و در غیبت کردن شریک شده اید! همین کار باعث می‌شود برکت از کسب و کارتان برود. از شاگردان مرحوم حاج آقا رحیم ارباب از مجتهدین اصفهان نقل شده که ایشان فرموده بودند من در طول عمر غیبت مومنی را نکرده‌ام و غیبت مومنی را هم نشنیده ام! اما ما راحت غیبت می‌کنیم و غیبت هم می‌شنویم.

در روایات آمده که اگر جلوی شما غیبت مومنی را کردند شما باید از آن مومن دفاع کنید که اگر دفاع نکنید خدا شما را ماخذه می‌کند!

در حالات یکی از بزرگان آمده که ایشان گفته بود روزی حالات معنوی مرا از من گرفتند و دیگر آن حالات معنوی را نداشتم و دنبال علت بودم که به من فهماندند که یک روز یک گنجشک را آزردم به همین دلیل به خاطر آزرده شدن یک گنجشک آن حالات معنوی از من گرفته شد!

معیار و ملاکی برای ارتباطات با دیگران

پس خیلی مراقبت باشید که در رفتار و گفتارتان دل کسی را نشکنید. یک اصل ارتباطی هم مد نظر داشته باشید و آن اینکه در ارتباط خود با دیگران اگر دیدید او محب امیرالمؤمنین (ع) است و حب مولا و بغض دشمنان مولا در دل او است، این فرد را باید دوست داشته باشید و در ارتباطات خود ملاک را دوستی مولا و بغض دشمنان مولا قرار دهید و اگر کسی این دو ملاک را داشت اگر شما را هم آزرده کرد او را به احترام اهل بیت (ع) ببخشید. متاسفانه ما اصل را رها می‌کنیم و به فرع می‌چسبیم!

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.