×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نگاه حرام باعث از بین رفتن حضور قلب در نماز ‌می‌شودبه گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله محمدعلی جاودان، استاد اخلاق حوزه علمیه تهران ظهر شنبه ۲۶ شهریورماه طی سخنانی در مراسم اربعین حسینی در مسجد امام خمینی (ره) بازار تهران با اشاره به اهمیت قبول شدن یک نماز دو رکعتی و رابطه آن با نگاه پاک اظهار کرد: دو رکعت نماز مقبول اگر داشته باشید شما را همین دو رکعت نماز در زندگی بهشتی می‌کند، هر چند خواندن همین دو رکعت هم مقدماتی دارد که بتوانید این دو رکعت نماز را بخوانید.

اثر نگاه حرام و پراکندگی ذهنی هنگام نماز

این استاد اخلاق شهر تهران با بیان اینکه یکی از مقدمات رسیدن به نماز مقبول در مواظبت چشم است، گفت: عدم حضور قلب در نماز و افکار متفرقه در حین نماز خواندن به خاطر نگاه‌هایی است که در طول روز کنترل نشده که گاهی برخی این نگاه‌ها با دقت بوده و این دقت تاثیر داشته است که مثلا با دقت و توجه به نامحرم نگاه کردید، و گاهی هم در مقابل با دقت قرآن را نگاه کردید و آیات آن را با دقت خواندید، که این نوع نگاه با دقت در حضور و عدم حضور قلب شما در نماز تاثیر دارد.

وی ادامه داد: اما یک بار در یک چهره و یا عکس بد نگاه می‌کنید و این نگاه اثرش در نماز نمایان می‌شود و حضور قلب را از شما می‌گیرد و نمی‌گذارد درست نماز بخوانید. اما گاهی نگاه از روی عمد و با دقت نیست و اتفاقی پیش می‌آید اما می‌شود همین نگاه را هم کنترل کرد که این نوع نگاه هم پیش نیاید خصوصا حرام بودن آن. می‌توان طوری نگاه را تنظیم کرد که حتی به نامحرم هم اتفاقی نگاه نیفتد. آن وقت چنین کسی نمازش قیمتی می‌شود که قیمت آن بهشت است.

وی افزود: بعد از نگاه کردن، صحبت کردن است که باید حرف زدن خود را کنترل کنید و با فکر و دقت حرف بزنید و هر حرفی را نزنید، در این صورت نماز درست می‌شود.

اهمیت مواظبت بر عقاید صحیح

آیت الله جاودان در بخش دیگر سخنانش با اهمیت دانستن عقاید انسان در سنجش اعمال گفت: در روز قیامت یک ترازو برای سنجش عقاید است که اگر در عقایدتان مشکل داشته باشید آنجا به زحمت می‌افتید! هر چیزی را نخوانید هر حرفی را نشنوید که باعث شبهه و انحراف عقاید شما نشود.

وی به کارهای گمراه کننده شیاطین جن و انس در انحراف عقیده اشاره و بیان کرد: امروز فضای مجازی توسط شیطان اداره می‌شود و فضای مجازی ابزار شیطان شده است تا عقاید مردم را به انحراف بکشاند و مردم را گمراه کند. صهیونیسم شیطان انسی این فضای مجازی را اداره می‌کند و شیطان هم به عنوان شیطان جنی به آن‌ها کمک می‌کند تا هر روز یک چیز تازه به آن‌ها یاد بدهد تا بتوانند مردم را گمراه کنند.

وی گفت: در دوره ریاست جمهوری قبل یک پیامی به نفع آقای رئیسی دادم که یکی از دوستان اعتراض کرد در صورتی که این فرد قبلی خیلی مشکلاتی به بار آورد که اگر آن وقت آقای رئیسی رای آورده بود این مشکلات کمتر بود، چنین افرادی دلسوز هستند. اما در قیامت به خاطر رای دادن به فلانی هم باید جوابگو باشیم و بتوانیم پاسخ بدهیم.

آیت الله جاودان در ادامه مرگ را خلاصه و عصاره زندگی هر انسان دانست و اظهار کرد: اگر این عصاره پاک و نورانی بود و در زندگی مشکلی نداشتبه باشد، مرگ مانند بو کردن یک گل بهشتی است که به همین سادگی با بویدن این گل از دنیا می‌رود.

وی افزود: کسی که از اول تا آخر عمر خود به یک نامحرم نگاه نکرده و نگاه خود را هم کنترل کرده باشد این عمل او را بهشتی می‌کند. پس مرگ هم بستگی به عمل انسان دارد و به مقدار دلبستگی‌هایی که در دنیا دارید به همان اندازه هم در برزخ معطل می‌شوید.

اخلاص داشتن در رفتن به مجالس روضه

آیت الله جاودان در پایان با اهمیت دانستن اخلاص در رفتن به مجالس روضه گفت: نکته دیگر اینکه اگر به مجلس روضه هم می‌آید مواظب باشید که اگر برای دیدن رفیقتان، یا برای اینکه خودتان را در آن مجلس و هئیت نشان دهید و یا اینکه فلان منبری و مداح است، بروید، این مجلس و روضه رفتن قیمتی ندارد و حساب نمی‌شود، باید خالصانه بروید.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.