×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اهمیت ترک گناهان کبیره و کنترل فکر و خیالبه گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله محمدعلی جاودان، استاد اخلاق حوزه علمیه تهران شامگاه پنج شنبه ۷ مهرماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مسجد امام خمینی (ره) بازار تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت ترک گناهان کبیره گفت: خداوند فرموده که اگر مرا اطاعت کنید مثل من می‌شوید! اطاعت خدا هم در گناه نکردن است و اگر کسی گناهان کبیره را ترک کند دیگر حرف او روی زمین نمی‌ماند و اگر در خانه خدا دستش را بلند کند، خدا هم دعای او را مستجاب می‌کند.

اهمیت ترک گناهان کبیره

وی خطاب به جوانان گفت: تا جوان هستید همت کنید که گناهان کبیره را ترک کنید، دروغ گفتن و غیبت کردن از گناهان کبیره است که باید آن را ترک کرد.

این استاد اخلاق به گناه صغیره‌ای که تبدیل به کبیره می‌شود، اشاره و بیان کرد: از گناهان کبیره‌ای که بخشیده نمی‌شود این است که انسان گناه صغیره‌ای که قابل بخشش است را کوچک بشمارد که باعث می‌شود این صغیره تبدیل به کبیره‌ای می‌شود که قابل بخشش هم نخواهد بود.

وی ادامه داد: در این بزم خداوند انسان‌های دل شکسته را می‌خرد و می‌بخشد، باید انسان خود را کوچک بشمارد و گناهان خود را هم بزرگ بدانید که اگر به چنین مرحله‌ای رسیدید، خیلی قیمتی است.

لزوم کنترل فکر و خیال

آیت الله جاودان در ادامه با توصیه به اینکه فکر و خیال خود را از گناه کنترل کنید، گفت: علاوه بر اعمال و رفتار باید خیال را هم کنترل کرد و همانطور که مواظب چشم و گوش خود هستید که گناه نکنید، باید مواظب خیال خود هم باشید که یک موقع یک خیال کوچک باعث می‌شود ده سال چوب بخورید و عقب بیفتید.

وی افزود: انسان باید از همه چیزش مواظبت کند. اگر هم اتفاقی پیشامدی پیش آمد به خدا پناه ببرید و همیشه در همه حال بگویید خدایا به تو پناه میرم. بگویید خدایا از هر فکر و خیالی، از هر وسوسه شیطانی و هر گناه و خطری به تو پناه می‌برم.

برکات زیارت حضرت رضا(ع)

آیت الله جاودان در پایان سخنان خود به برکات زیارت امام رضا (ع) اشاره و اظهار کرد: از برکات حضرت رضا (ع) برای ما ایرانیان این بود که حضرت، تشیع را از کوفه و مدینه به ایران آوردند و چقدر لطف و کرامت به ما مرحمت نمودند. حتی قبر مطهرشان نیز در ایران است که در روایات آمده که زیارت حضرت رضا (ع) ثواب آن از زیارت سیدالشهداء (ع) بالاتر است.

وی افزود: حتی قبر خواهر بزرگوارشان نیز در ایران و در دسترس ما است که ما باید خیلی قدر بدانیم. و حضرت عبدالعظیم (ع) هم مرد خیلی بزرگی بودند که یکی از دوستان با خانواده سر ارث دعوا داشتند و ایشان به زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) رفته بود و بعد از زیارت همه ارث را به خانواده‌اش بخشیده بود.

این استاد اخلاق شهر تهران اظهار کرد: در زیارت امام رضا (ع) هم بی‌غل و غش به زیارت حضرت بروید تا دعایتان مستجاب شود. به هیچ وجه زیارت و سیاحت را با هم مخلوط نکنید و نگوید هم می‌رویم زیات و هم سیاحت! تمام تلاش و سعی شما این باشد که فقط به زیارت بروید که اگر اینگونه رفتید حضرت رضا (ع) خودش دنبال شما می‌آید و حتی آنچه خرابکاری هم داشتید را حضرت درست می‌کند و واسطه می‌شود و حاجات شما را هم می‌دهد. حتی غصه‌های شما را هم برطرف می‌کند و اگر مشکلی در زندگی دارید آن را هم رفع می‌کند.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.