×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

قبل از ظهور با آزمایش و فتنه مردم غربال می‌شوندبه گزارش خبرنگار عترتنا؛ حجت الاسلم والمسلمین حسین گنجی صبح امروز جمعه ۲۷ آبان ماه در مراسم دعای ندبه در مسجد مقدس جمکران در تبیین علت آزمایش و فتنه‌های قبل از ظهور حضرت حجت(عج) گفت: خدا حجتش را فرستاده برای هدایت شدن و هدایتگری جامعه و اگر بنا است که ما گمراه شویم فلسفه حجت بودن حجت چه خواهد شد، جالب است در روایات ما جواب این سوال را داده‌اند

وی ادامه داد: علامه مجلسی در مجلدات بحار درباره حضرت حجت (عج) روایتی آورده که اگر خدا می‌دید غیبت طولانی شد و مومنین و مومنات گمراه خواهند شد و در این مسیر کسی باقی نخواهند ماند، هرگز امام را غایب نمی‌کرد. خدا می‌داند گرچه غیبت طولانی و ابتلائات زیاد و فراوان خواهد بود اما دوستان و پیروان حضرت گمراه نخواهند شد.

وی افزود: چون نشانه‌ها و علائم و راهکارهای بسیاری را برای ماندگاری آن‌ها خدای منان قرار داده است و حضرات اهل بیت (ع) نیز بیان فرموده اند. لذا اگر عصر و زمان غیبت است ولی یک راهکارهایی قرار داده شده که گویا ما در این دوران در محضر حضرت هستیم. اما باید نگران باشیم که یک موقع از این ابتلا و آزمایش مردود شویم و از مکتب اهل بیت (ع) فاصله بگیریم!

آزمایش و امتحانات فراوان در آخرالزمان

حجت الاسلام والمسلمین گنجی به علت امتحانات فراوان و سخت در دوران منتهی به ظهور اشاره و بیان کرد: خبرهای متعدد از امتحانات و آزمایش های بسیار سخت و مشکل در آخرالزمان داده اند. از جمله اینکه در این دوران مردم غربالگیری می‌شوند و هر چه به ظهور نزدیک شود این غربال‌ها بیشتر است تا ناخالص‌ها از خالص‌ها جدا شوند تا خالص‌ها بمانند.

وی ادامه داد: خود آیات کریمه قرآنی و احادیث و روایات از این غربالگری سخن به میان آورده است از جمله آیات اولیه سوره عنکبوت خداوند می‌فرماید: «أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ» آیا مردم گمان دارند که ما رهایشان می‌کنیم و به همین مقدار بسنده می‌کنیم که می‌گویند ایمان آورده‌ایم و خدا باور و پیغمبر باور و امام باور هستیم و دین را پذیرفته ایم؟! به صرف ادعا و گفتن ما آن‌ها را رها نمی‌کنیم، قانون استنثناپذیر خداوند اینگونه است که ما مردم گذشته را امتحان کردیم و باید با این امتحانات صف راستگویان از دروغگویان جدا شود.

ریزش‌ها و رویش‌ها در فتنه‌ها و آزمایشات الهی

این استاد حوزوی با بیان اینکه در فتنه‌ها رویش و ریزش‌ها صورت می‌گیرد، گفت: بعد از انقلاب در طی این ۴۳ سال غربالگری شدید شده است و حتی به روز شده است و بلکه گاهی به ساعت شده است و الان غربالگری شروع شده و لحظه به لحظه ریزش هاور رویش‌ها خودشان را نشان می‌دهند که چه بسیار از مدعیان از خواص که ما گمان می‌کردیم در مسیر اهل بیت (ع) هستند، دیدیم عجب در مسیر غرب و و انحراف هستند.

وی خاطر نشان کرد: در مقابل دیدیم جوانان‌های بسیاری در دهه‌های مختلف ماندند و امتحان عالی پس دادند، که ما گمان نمی‌کردیم این جوان‌ها اینقدر مقاوم و ثابت قدم باشند. اما دیدیم اگر هزار نفر ریزش کرد در مقابل ده‌ها هزار نفر رویش کردند و خدای منان می‌خواهند بفرمایند در عصر و زمان غیبت که یک زمان ویژه و خاص است خداوند امتحان می‌کند و آزمایش و ابتلائات زیاد است تا ناخالص‌ها از خالص‌ها جدا شوند.

منظور از آزمایش و فتنه

این استاد حوزوی اظهار کرد: خدا در این آیه تعبیر به فتنه نموده و فتنه با ابتلا تفاوت دارد و عرب به کوره آتش تعبیر به فتنه می‌کند. طلا ناخالصی دارد و آن را ذوب می‌کنند و ناخالصی‌هایش را بر میدارند و آنگاه این طلا ۱۸ عیار می‌شود و اگر خالص‌تر باشد ۲۴ عیار می‌شود و هر عیار یک قیمت دارد.

وی ادامه داد: خدا هم می‌فرماید‌ای انسان ما شما را در بوته آزمایش قرار می‌دهیم و این آزمایش به منزله آتشی می‌ماند که شما باید به درون این آتش بروید و با این آتش دست و پنجه نرم کنید تا قبول شوید، آیا در کوره آزمایش اقتصادی و دفاع مقدس و گرانی‌ها این قضیه رخ نداده است؟!

وی اضافه کرد: امروزه جنایتکاران به میدان آمده‌اند و مظلومان امنیتی و حتی مردم را ترور می‌کنند و به مردم مومن و حتی کودک و خردسال هم رحم نمی‌کنند! این فتنه‌ها برای این است که خالص‌ها خالص‌تر شوند و اگر ناخالصی بین شما هست در اثر این امتحانات صف‌ها جدا شود.

وی افزود: این اوضاع انسان را به یاد روز قیامت می‌اندازد گویا خطاب الهی است‌ای تبهکاران صفتان را از مومنین و خوبان و اهل ولایت و مهدی باوران و مهدی یاوران و مهدی‌شناسان و مهدی زیستان جدا کنید.

جداسازی صف ناخالص‌ها از خالص‌ها با غربال

حجت الاسلام والمسلمین گنجی به علت غربالگیری در دوران آخرالزمان اشاره و بیان کرد: حالا غربال آمده و ادامه هم دارد تا این صف جدا شود و وضعیت خیلی مهم است و ما باید نگران باشیم اول اینکه ما خدایی ناکرده جدا شویم و دوم باید چه کنیم که جدا از صف ایمان نشویم و بمانیم و راست قامت و جاودانه تاریخ باشیم.

وی ادامه داد: این امتحان آمده و رخ داده و در روایات وارد شده که قبل از ظهور حضرت خداوند آن غربال و آزمایش را شروع فرموده است تا خبیث از طیب جدا شود که در جامعه صف منافق و مومن جدا شود و امروز یک چنین روزی است.

زمان ظهور

این استاد حوزوی اظهار کرد: مرحوم نظرعلی طالقانی از شاگردان ممتاز استاد اعظم شیخ انصاری بود کتابی به نام کاشف الاسرار دارد که وقتی به این بحث می‌رسد خیلی زیبا می‌گوید حضرت زمانی ظهور می‌فرمایند که این صفوف باید شناخته شود و از هم جدا شوند و مردم در دو صف خدا یا شیطان باشند، باید خدا محوران از شیطان محوران جدا شوند.

رحمت ویژه خداوند به قبول شدگان امتحانات الهی

حجت الاسلام والمسلمین گنجی رسیدن به رحمت خداوند را ثمره قبولی در این آزمایش ها دانست و گفت: در کنار امتحانات و ابتلائات و حتی گرانی‌ها یک بشارت جالب هم آمده است که خداوند در آیه ۱۵۵ سوره بقره می‌فرماید: «وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»، و البته شما را به پاره‌ای از سختی‌ها چون ترس و گرسنگی و نقصان اموال و نفوس و آفات زراعت بیازماییم، و صابران را بشارت و مژده بده.

وی ادامه داد: امیرالمؤمنین (ع) نیز فرمودند: «عِنْدَ تَنَاهِی الشِّدَّهِ، تَکُونُ الْفَرْجَهُ؛ وَ عِنْدَ تَضَایُقِ حَلَقِ الْبَلَاءِ، یَکُونُ الرَّخَاءُ»، چون سختی‌ها به نهایت رسد، گشایش پدید آید، و آن هنگام که حلقه‌های بلا تنگ گردد آسایش فرا رسد. و در آیه بعد همین سوره خداوند می‌فرماید: «الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ»، کسانی که چون مصیبتی به آن‌ها رسید گفتند: ما از آن خدا هستیم و به او باز می‌گردیم.

وی افززود: امتحانات آمده است و خدا در این آیه می‌فرماید به خودم قسم ما شما را با گرسنگی‌ها و کمبودها و ضعف‌ها آزمایش و امتحان می‌کنیم ولی حبیب من صابرین را بشارت بده که رحمت ویژه و هدایتگری و درودهای من به صابرین نازل می‌شود.

گرانی یکی از ابتلائات آخرالزمان

حجت الاسلام والمسلمین گنجی گرانی را یکی از آزمایشات دوران آخرالزمان دانست و بیان کرد: حضرت رسول الله اعظم (ص) در تفسیر این آیه فرمودند: زمانی رخ خواهد داد که مردم در گرانی‌ها قرار می‌گیرند و با گرانی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، پس اگر گرانی رخ داد خود را نبازید من با گرانی مخالف و اعتراض دارم اما معناش این نیست که دست‌ها را بالا گرفت و تسلیم شد، اما باید دست‌ها بالا و تسلیم حضرت حجت (عج) شد که فرمودند گرانی و خشکسالی و کم بارانی رخ می‌دهد و مرگ‌های ناگهانی هم می‌آید که الان در جهان جنگ‌ها و نبردها لحظه به لحظه و کشتارهایی که از ناحیه ظالمان رخ می‌دهد و عزیزان ما را شهادت می‌رساند.

وی تاکید کرد: این نکته را هم درباره گرانی بگویم و آن اینکه من مدافع گرانی نیستم و معترض هستم اما باید حساب شده تحلیل کرد و نباید بدون تفکر حرف زد. گرانی بد است و عامل گرانی خود ما هستیم و دوم مسئولین ما زیبا و عالی کار نکردند و سوم این فشارهای در خارج هم وجود دارد و امثال این تقسیمات که من نمی‌خواهم وارد این قضایا شوم و روایات دارد خبر می‌دهد.

وی افزود: در یک لحظه این قضایا رخ می‌دهد و جالب این است که بشارت می‌دهد و این روایت با زمان امروز ما مطابقت می‌کند و الان زمان یک آزمایش سخت و مهم است. و گمانم این است آخرین امتحان ما همین امتحان است و قدم به قدم ما آزمایش شدیم و این آخرین گردنه است. باید محکم بایسیتید که از آخرین گردنه عبور کنید و بلا آمده و دشمن فشارهای خود را با همه ابعاد آورده و این آخرین گردنه است که این مسیر منتهی به عصر ظهور حضرت است.

نزدیک شدن فرج با ابتلائات شدید

حجت الاسلام والمسلمین گنجی ابتلائات شدید را نشانه‌ای از نزدیکی دوران ظهور دانست و گفت: در روایات ما وارد شده هر گاه دیدید ابتلایی شدید آمد و به آخر خط رسیدید بدانید که نزدیک است تمام این گره‌ها باز شود و زنجیر شکسته شود و آن موقع فرج است. یک چنین استشمامی از این قضایا در کنار روایات می‌آید ولی بدانید دشمنان کاملا مفتضح خواهند شد و روز نهایی همه نابود می‌شوند.

وی ادامه داد: پیامبر (ص) فرمودند: گرانی‌ها و مشکلات و قتل‌ها و شهادت‌ها رخ می‌دهد و پرسیدند زمانش کی خواهد بود؟ که حضرت فرمودند: این قضیه در نزدیکی ظهور رخ می‌دهد.

وی افزود: اما خدا را شاکریم اگر مشکلاتی وجود دارد این مشکلات منتهی به ظهور خواهد شد و این بشارت را در کنار مشکلات داده‌اند که خداوند در قرآن می‌فرماید: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا؛ إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا»، پس بی‌تردید با دشواری آسانی است؛ هر آینه از پی دشواری آسانی است. این یک بشارت است که بدانید درست است سختی‌ها وجود دارد اما با سختی آسانی وجود دارد و سختی منتهی به آسانی می‌شود.

راهکاری برای حفظ در دوران آخرالزمان

حجت الاسلام والمسلمین گنجی با ارائه راهکاری برای حفظ از فتنه‌های آخرالزمان گفت: در این دوران ارتباط خود را با اهل بیت(ع) زیاد کنید و به زیارت مراقد آنها مشرف و ادعیه وارده از جمله دعای ندبه، دعای عهد، زیارت یاسین، دعای توسل و امثال این زیارات و دعاها را بخوانید.

وی ادامه داد: همچنین دعاهای «اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی» زیاد در طول روز بخوانید. و دعای «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی دِرْعِکَ الْحَصِینَهِ الَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تُرِیدُ» (خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوی خود _ که هر کس را بخواهی در آن قرار می‌دهی _ قرار بده!) را سه بار اول روز و سه بار هنگام غروب و اول شب بخوانید.

این استاد حوزوی توصیه کرد: در این دوران با عالمان ربانی ارتباط داشته باشید و برای ثابت قدمی در ایمان این دعا را هم زیاد بخوانید: «اللَّهُمَّ لَا تَجْعَلْنِی مِنَ الْمُعَارِینَ وَ لَا تُخْرِجْنِی مِنَ التَّقْصِیرِ».

وی در پایان گفت: دعای سلامتی امام زمان(عج) و گریه بر مصائب امام حسین(ع) و توسل به حضرت زهرا(س) نیز از دیگر راه‌های محفوظ ماندن در دوران آخرالزمان است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.