×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

چگونه با وسوسه‌های شیطانی مقابله کنیم؟به گزارش عترتنا؛«محمدعلی انصاری» مفسر قرآن کریم و صاحب تفسیر مشکاه، شامگاه گذشته ۲۴ دی‌ماه در نشستی مجازیطی سخنانی با عنوان «راهکارهای مقابله با وسوسه‌های شیطانی»، اظهار کرد: گمان نکنید که القای شیطان را هیچکس متوجه نمی‌شود، بلکه قطعاً همه متوجه این وسوسه‌ها می‌شویم و می‌پذیریم، زیرا شیطان ما را از طریق آسان کردن، لذت‌بخشی و تحریک نفس مجاب می‌کند که پیشنهادات او را بپذیریم.

وی افزود: امام علی(ع) درباره وسوسه‌های شیطانی و راه‌های آن می‌فرمایند که شما باید از این تحریکات و نجواهای شیطان روی‌ گردانی کنید، زیرا به یکباره شما را از عقلانیت، شریعت‌مداری و انسانیت خارج می‌کند و نفس را چنان جذب می‌کند که از راه الهی خارج می‌شوید.

سیستم دفاعی در برابر وسوسه‌های شیطانی

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: در واقع اگر انسان در برابر وسوسه‌های شیطانی سیستم دفاعی نداشته باشد، موفق نخواهد شد و همواره اگر شیطان وارد نفس انسان شود، در این صورت دیگر کاری از او بر نمی‌آید و به فرموده امام علی(ع) نیز شیطان به‌ تدریج کارهای مختلف را برای آدمی جذاب و راه‌های انجام آنها را نیز آسان می‌کند و در نهایت نیز موفق می‌شود.

انصاری اظهار کرد: شیطان وسوسه را به سمت انسان ارسال می‌کند تا در وجود او رخنه کند، زیرا هر وسوسه‌ای که در وجود انسان رخنه و جان انسان را آلوده و مکدر می‌کند، در این صورت وجود انسان مستعد هر گناهی می‌شود.

وی تصریح کرد: در این میان انسان باید بداند که چه کاری باید انجام دهد که این وسوسه‌ها را تضعیف و غیر مؤثر کند و این کار را باید تا زمانی انجام دهد که بتواند وسوسه‌ها را تعطیل کند و مانع از ورود آن‌ها به جانش شود.

صاحب تفسیر مشکاه اضافه کرد: در این زمان نفس وجودی انسان باید به سمت رحمان چرخانده شود تا پیام‌های ارسالی از سوی شیطان را نپذیرد و تنها پیام‌ها و الهامات الهی را دریافت کند و اگر انسان بتواند جهت دریافت پیام‌ها را تغییر دهد، در این صورت وسوسه‌های شیطانی در وجودش بی‌خاصیت می‌شود.

تضعیف وسوسه‌های شیطانی با الهامات الهی

انصاری تأکید کرد: در واقع انسان باید کاری انجام دهد که الهامات الهی در جانش تقویت شود تا این وسوسه‌ها تضعیف شوند که راه تقویت الهامات الهی نیز عبادت و اطاعت از خدای رحمان است و به عبارتی مقوله‌ای چون تقوا که ناب‌ترین واژه قرآن به‌شمار می‌رود برای انسان همانند سپری است در برابر وسوسه‌های شیطانی که هرچه شیطان پیشنهاداتش را به سمت انسان ارسال می‌کند، اما این سپر وسوسه‌ها را دور و الهامات الهی را جایگزین آن می‌کند.

وی تصریح کرد: افرادی که این سپر را دارند به‌نوعی یک سیستم ایمنی در وجودشان است تا هر لحظه‌ای که شیطان  به آن‌ها نزدیک می‌شود به خود می‌آیند و در برابر آن مقاومت می‌کنند و این مقاومت تنها از طریق تقوا صورت می‌گیرد.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: با این وجود باید گفت که برای مصون ماندن از وسوسه‌های شیطانی هیچ راهی جز تقوا وجود ندارد و با تمامی مبانی علمی و عملی تقواست که انسان به آن مرحله‌ای که باید، دست پیدا می‌کند.

راه رهایی از وسوسه‌های شیطانی

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه رهایی از کشاکش‌های منفی درونی و وسوسه‌های شیطانی اظهار کرد: بنابراین رواست که آدمی در سراسر زندگی به وسیله رعایت تقوا، نفس خود را تهذیب و آن را برای روزهای بحرانی و تصمیمات سرنوشت‌ساز فراهم کند، زیرا قطعاً به واسطه تقواورزی، سرکشی‌های نفس مهار می‌شود، درون پرآشوب آدمی آرام می‌گیرد و چالش‌ها و تنش‌های درونی او نیز به آثار مثبت معنوی تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: در حقیقت کسی که در طول زندگی در برخورد با گناهان به ظاهر کوچک و کم‌اهمیت تمرین تقواورزی نکرده، در مواجهه با گناهان بزرگ توان مقابله با وسوسه‌های شیطانی را از دست می‌دهد و مقهور نفس اماره می‌شود.

سیاست شیطان در منحرف کردن انسان

صاحب تفسیر مشکاه سیاست شیطان در منحرف کردن انسان را سیاست گام به گام دانست و ادامه داد: شیطان هیچ‌کسی را یکباره به زمین نزده است، بلکه او به‌تدریج انسان‌ها را به آنجایی که می‌خواسته، کشانده است، به گونه‌ای که در گام اول حساسیت‌ها را نسبت به کارهای خلاف عقل و شرع می‌زداید، در گام دوم انجام کار ناپسند را برای نفس انسان عادی‌سازی می‌کند، در گام سوم هم از عمل ناپسند قبح‌زدایی می‌کند و در نهایت نیز انجام عمل نادرست را برای انسان یک نوع عمل خوب جلوه می‌کند.

*ایکنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.