×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اهمیت محاسبه آخر سال برای اهل سلوک و عرفانبه گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله «محمد صالح کمیلی خراسانی» از استادان عرفان اسلامی امشب یکشنبه ۲۱ اسفندماه در ابتدای جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مسجد سلماسی قم برگزار شد، با اشاره به روزهای پایانی سال گفت: در روزهای پایانی سال هستیم حتما در این روزها محاسبه آخر سال را داشته باشید و این محاسبه آخر سال غیر از محاسبه‌های روزانه و هفتگی و ماهیانه است.

وی ادامه داد: مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح برای آخر سال قمری یک نماز دو رکعتی را نقل نموده است که البته خواندن آن در آخر سال قمری است اما آخر سال شمسی هم تقریبا مثل سال قمری است که خوب است این نماز را هم در آخر سال بخوانید و یک دعا بعد از این نماز است که مضامین عالی دارد که بعد از محاسبه انسان به این مضامین بهتر و بیشتر پی می‌برد.

اهمیت محاسبه آخر سال برای اهل سلوک و عرفان

این استاد عرفان اسلامی با اشاره به مضامین دعای بعد از نماز آخر سال گفت: رسیدن به مضامین این دعا با محاسبه به دست می‌آید که در محاسبه می‌گویید از اول سال تا به امروز مثلا ۳۶۰ روز در این روزها و شب‌ها اگر کار خوبی کردم و عمل خیری انجام دادم و اعمالی بوده که مورد پسند بوده پس خدایا قلم صحت و امضا تایید بر آن بزن ولی اگر در این روزها و شب‌ها در این مدت سال از من خطا و گناهی سر زده باز هم خدایا تو می‌توانی قلم عفو و گذشت بر اعمال من بزنی و مرا ببخشی!

وی افزود: وقتی محاسبه کردید و خود را حاضر دیدید و پای محاسبه و حسابرسی بودید، این مضامین دعا را می‌توانید از عمق جان بگویید. اصلا در روایت آمده است که «حاسِبوا أنْفُسَکُم قَبلَ أنْ تُحاسَبوا، و زِنوها قَبلَ أنْ تُوزَنوا، و تَجَهَّزوا للعَرْضِ الأکْبَرِ»، از خودتان حساب بگیرید قبل از آنکه دیگران از شما حساب بگیرند! در مسئله سنجش و میزان خود را بسنجید و نگذارید دیگران شما را بسنجند و نگذارید این محاسبه به قیامت کشیده شود.

آسان شدن مرگ با رسیدن به موت اختیاری

آیت الله کمیلی در ادامه با اشاره به اهمیت رسیدن به موت اختیاری در آسان شدن مرگ گفت: قبل از اینکه بمیرید به موت اختیاری برسید، این خیلی مهم است! آیا هر کس می‌تواند در این دنیا موت اختیاری پیدا کند؟! این خیلی هنر می‌خواهد و خیلی کار دارد که از وقتی از خواب بیدار می‌شوید تا وقتی می‌خواهید بخوابید اصول چهارگانه ارزیابی را انجام دهید، که به جایی برسید که بتوانید این نفس را خاموش و ذلیل کنید و زیر پایتان بگذارید.

وی ادامه داد: این نفس، سرکش است و به راه نمی‌آید چون نفس اماره و شیطانی است و این هواها و خواسته‌ها را باید مرده کنید و این نفس اگر مرده شود آن وقت برای شما موت اختیاری پیش می‌آید که اگر این موت اختیاری پیش آمد، موت قهری برای شما آسان خواهد شد و وقتی عزرائیل می‌آید دیگر برای شما آسان شده است. لحظه مرگ با حقایق برخورد می‌کنید، پس تا آن روز پیش نیامده است به موت اختیاری برسید «مُوتُوا قَبْلَ أنْ تَمُوتُوا».

نو کردن درون

این استاد عرفان اسلامی با توصیه به اینکه درونتان را هم نو کنید، گفت: همان قدر که برای خرید لباس نو می‌روید و آن را واجب می‌دانید که این پرده‌ها و لباس‌ها باید نو شود و خانه تکانی کنید، در دل هم خانه تکانی کنید. هر چند الان عرف شده و یک رسم و رسوماتی ایجاد شده است و برای این ظواهر اینقدر زحمت می‌کشید و اینها را جز آبرو و حیثیت خود می‌دانید، به فکر باطن خود هم باشید و یک مقدار هم به خودتان هم برسید و درونتان را هم نو کنید و به ظواهر درون هم برسید و چیزی که فانی است را تکیه گاه خود قرار ندهید.

آثار عرفانی با قلمی روان

آیت الله کمیلی خراسانی در پایان سخنان خود با اشاره به روان بودن قلمی آثار مکتوبشان گفت: تمام کتاب‌های ما همین صحبت‌های منبر ما است، سعی کنید این آثار را مطالعه کنید که مطالب خیلی روان و ساده نوشته شده است و این مطالب هم در جلسات تربیتی و اخلاقی گفته شده و بسیار روان منتشر شده است.

به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.