×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

احساس زنده بودن پیامبر(ص) تا زمان شهادت امام عسکری(ع) / آیت الله احدی / عترتنابه گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله «مهدی احدی» شامگاه دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری در مراسم عزاداری شب شهادت امام صادق (ع) در حسینیه جوادالائمه (ع) پردیسان با بیان اینکه هر اندازه برای رئیس مذهبمان عزاداری کنیم کم است، گفت: موسس و حافظ حوزه‌های علمیه امام صادق علیه السلام است و قبل از آن حوزه نبود.

وی ادامه داد: بدانید حوزه‌ای که با معجزه تاسیس شده تاریخ انقضا ندارد که دشمن الان دنبال تعطیل کردن حوزه است! موسس این حوزه کسی است که از سرچشمه وحی متولد شده و آدم معمولی نیست که کسی بخواهد حوزه او را تعطیل کند.

معجزه بودن تولد و شهادت امام صادق (ع)

این استاد حوزوی با بیان اینکه تولد و شهادت امام صادق (ع) معجزه است، گفت: تولد ایشان در زمان خلافت عبدالملک بن مروان اموی بود و شهادت ایشان در زمان خلافت ابوجعفر منصور عباسی بوده است. هر دو خلیفه آدم‌های با هوش و مدبر و سفاک و خون ریز بودند که دقیقا معجزه از این جهت است که دوران فترت خلافت بود! فترت به این معنا که دودمان بنی العباس دنبال این بودند که خلافت چند ساله‌ی دودمان اموی به اینها منتقل شود و این وسط جنگ و دعوا بود و معلوم نبود قدرت دست چه کسی است.

وی ادامه داد: در این فترت خلافت، حوزه علمیه امام صادق علیه السلام تشکیل شد و بزرگترین فرصت طلایی در این دوره تشکیل شد و متوجه شخصیت حضرت نبودند که در مدینه است. شایدعدم حساسیت دشمن در این دوره به امام به خاطر این بود که ایشان از طرف مادر دو طرفه منتسب به ابوبکر بود!

وی افزود: مادر امام هم از طرف پدرش و هم از طرف مادر خود، نسبش به ابوبکر می‌رسد؛ زیرا ام فروه از طرف پدر دختر قاسم و قاسم پسر محمد و محمد پسر ابوبکر است و همچنین مادر ام فروه اسماء دختر عبدالرحمن و عبدالرحمن هم پسر ابوبکر بوده است.

این استاد حوزوی تاکید کرد: امام از این ناحیه توانست فرصت طلایی تشکیل حوزه را غنیمت بشمارد و چنان کلاه سر طرفداران ابوبکر و عمر بگذارد که از دستشان در رفت طوری که کل جهان هر کجای جهان می‌رفتید می‌گفتند قال الصادق و دیگر کسی قال عمر و عثمان نمی‌گفت!

با وجود دریای معرفتِ صادقی کسی پای شط نمی‌رود

آیت الله احدی با بیان اینکه هر کس در دریای معرفت صادق آل محمد (ص) نشست دیگر پای شط نمی‌رود، گفت: کسی که در باغچه حقیقت به پرواز در آمده از پایین آمدن نمی‌ترسد! ۴۰۰ متر درخت است و پرنده می‌رود بالا می‌نشیند و چند دقیقه بعد می‌بینید روی زمین نشسته است، اما کسی که روی سنگ است که نمی‌تواند بالا برود!

وی ادامه داد: افق ذهن و تدبیر و بصیرت ما در باغچه معرفت گلستان صادق آل محمد (ص) آنچنان به پرواز در آمده که به هیچ وجه به سمت پایین نمی‌آید، کسی که درس امام صادق علیه السلام رفته است دیگر درس ابوحنیفه و هر جاهلی نمی‌رود!

احساس زنده بودن پیامبر (ص) در بین مردم تا زمان شهادت امام عسکری (ع)

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با استنباط اینکه مردم از زمان ارتحال پیامبر (ص) تا زمان شهادت امام عسکری (ع) احساس نبود پیامبر (ص) را نداشتند، گفت: من استباطم این است که سیره و گفتار امامان ما به حدی زیبا بود که تا زمان شهادت امام حسن عسکری علیه السلام همه مردم مکه و مدینه و سرزمین‌های اسلامی تا این سال همه می‌گفتند پیغمبر (ص) زنده است!

وی تصریح کرد: یعنی کسی که امام مجتبی علیه السلام را می‌دید می‌گفت پیغمبر (ص) زنده است و همینطور در زمان سایر امامان نیز چنین بود تا زمانی که به امام رضا علیه السلام رسید مردم تا حضرت را می‌دیدند می‌گفتند پیغمبر (ص) زنده است. آنچنان سیره‌ها و گفتارها و کردارها زیبا و دارای درخشش و فراتر از عقل و ذهن و درک آدم معمولی و کاملا در صفحه لوح عظیم معرفت بود که هر کس کنار این لوح و سفره می‌نشست می‌گفت رسول خدا زنده شده است و اصلا نمرده است. امامان اینقدر دقیق و کامل سیره نبوی را ترویج کردند.

آیت الله احدی گفت: بعد از شهادت امامان و غیبت ولی عصر (عج) این حرف قطع شد ولی تا آن‌ها زنده بودند اصلا کسی احساس نمی‌کرد که پیغمبر (ص) از دنیا رفت.

وی در پایان توصیه کرد: بچه‌هایتان را طلبه کنید و بدانید که مسجد و حوزه کار باطلی نیست و پیغمبر(ص) زنده می شود، چون طلاب و حوزویان طلایه داران و عبا و عمامه پیغمبر(ص) هستند.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.