×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

فلاسفه رؤیا را از لوازم ذاتی جوهر مفارق می‌دانند / آیت الله احدی / عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت‌الله «مهدی احدی» استاد برجسته اخلاق و عرفان اسلامی حوزه علمیه قم، شامگاه جمعه پنجم خردادماه سال جاری در پنجمین جلسه سلسله مباحث «سیروسیاحت برزخی» که در مسجد الزهرا (س) تهران برگزار شد، با اشاره به دیدن امور غیبی در رؤیا و نظر فلاسفه گفت: در سفر برزخی بحثی به نام رؤیا است که همین خواب است. ما رؤیای صادقانه را برای دیدن بعضی از امور غیبی قبول داریم.

رؤیا از لوازم ذاتی جوهر مفارق از نظر فلاسفه

این استاد عرفان اسلامی با بیان اینکه فلاسفه رؤیا را از لوازم ذاتی جوهر مفارق می‌دانند، اظهار کرد: جوهره مفارق همین نفس ناطقه است. الان حساب کنید من که حرف می‌زنم زبان و صدا و اینها ابزار است آن چه به زبان من و صدای من حرف می‌دهد آن جوهر مفارق و نفس است.

وی ادامه داد: بین فلاسفه بحث است که آیا بدن اصل است یا نفس؟ که بیشتر قائل به این هستند که نفس اصل است و بدن فرع بوده و تابع نفس است. نمونه آن این است که میت تمام حواس‌های او تعطیل شده است و ما هم که شب می‌خوابیم هیچ فرقی با میت نداریم و تمام حواس‌ها تعطیل است.

ماجرای خوابیدن یک بازاری متدین و تقسیم ارث

آیت‌الله احدی بیان کرد: مرحوم حاج‌آقای فلسفی روزی ماجرایی را نقل نمود که کارخانه‌دار متدینی در تهران بود که خوابش سنگین بود، پسرش با همسر دومش هماهنگی کرد و شب یک متنی را جعلی نوشتن و شبانه انگشت وی را زیر این متن زدند! و وقتی این فرد فوت شد و موقع تقسیم ارث اینها این سند را آوردند و گفتند حاجی همه اموالش را به اسم ما زده است و همه تعجب کردند که این فرد متدین بوده و چنین کاری نمی‌کند! خواب این‌گونه است که همه ادراک و حواس را می‌گیرد و مرگ هم همین‌طور است.

وی ادامه داد: خانواده استعلام کردند دیدند که این حاجی به خط مرجع تقلید آن زمان تقسیم ارث نموده است؛ ولی این سند را کسی پیدا نکرد چند ماه طول کشید که شب یکی از پسرهایش او را خواب می‌بینید و در خواب می‌گوید اینها در خواب از من انگشت گرفتند درصورتی‌که همه سندها فلان‌جا در قرآن من است.

در شب دادوستد و کار مهمی انجام ندهید!

آیت‌الله احدی با بیان اینکه در شب دادوستد نکنید، گفت: نفس جوهر مفارق است. مثلاً دادوستدها و چک دارید آن را در شب انجام ندهید و مواظب باشید؛ چون شب بدن می‌میرد و کاملاً می‌میرد. بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات به‌خاطر این است که این فضای شب را به‌عنوان یک برهان قاطع نمی‌بینید.

وی افزود: مثلاً یکی از چیزهایی که زمان شاه می‌خواستند اعتراف بگیرند این بود که شوک می‌انداختند و فرد را بیهوش می‌کردند و بعد موادی تزریق می‌کردند و حائل بین مغز و بدن انسان می‌افتاد و این لحظه آن زندانی به زبان می‌آمد و اقرار می‌کرد و آن را ضبط می‌کردند. اما کسانی که روح قوی و معنوی داشتند در آن‌ها اثر نمی‌کرد.

نفس را قوی کنید تا کسی در شما نفوذ نکند

آیت‌الله احدی با توصیه به اینکه نفستان را قوی کنید، اظهار کرد: هر چه جوهر نفس مفارق قوی باشد کسی نمی‌تواند در شما نفوذ کند و با این دعاها و ادعیه نفس قوی می‌شود. اگر گناه نکنید هیچ‌کس نمی‌تواند به شما نفوذ کند. پس روی نفستان کار کنید که جوهر مفارق است.

وی ادامه داد: برخی می‌گویید ما مترو می‌رویم و یک خانم سربرهنه را می‌بینیم بدن ما می‌لرزد! به‌خاطر این است که نفس شما ضعیف است. یا اینکه تمام رؤیاهای شما خراب می‌شود و خواب بد و وحشتناک می‌بینید برای این است که نفس شما ضعیف است. روح اگر کثیف و ضعیف شود روی سینه امام هم می‌نشیند و خنجر می‌کشد. پس روحتان را تقویت کنید و گناه نکنید.

دسترسی به غیب با رسیدن نفس به کمال

این استاد حوزوی اظهار کرد: نمط دهم اشارات دارد که هم تجربه و هم قاعده به طور اتفاق حکم می‌کند که نفس انسانی همان‌طور که در عالم رؤیا می‌تواند به غیب دسترسی پیدا کند در عالم بیرون هم اگر به کمال برسد به غیب دسترسی پیدا می‌کند و هیچ مانعی ندارد.

علت طهارت و ذکر قبل از خواب

آیت‌الله احدی با بیان اینکه باید قبل از خواب با طهارت باشید، گفت: این روح باید قوی شود و مرتب بالا بیاید و آن قدرت روحانی را کسب کند. برای همین گفتند قبل از خواب وضو بگیرید و اذکاری بگویید و بعد بخوابید.

وی ادامه داد: آقا رسول خدا (ص) فرمود اگر کسی قبل از خواب دو رکعت نماز و سوره واقعه بخواند تا صبح با فرشته‌ها حرف می‌زند و مردم همه گوش کردند و رفتند و فردا صبح حضرت فرمود: بشارتی پیش من دارید که سلمان گفت دیشب نماز و واقعه را خواندنم تا صبح افرادی با من حرف می‌زدند که چهره‌های نورانی بود و حضرت فهمید بقیه عمل نکردند و فقط سلمان عمل کرده است! اینکه می‌گویند قبل از خواب باطراوت استغفار و روح استغفار بخوابید به این جهت است.

این استاد حوزوی اظهار کرد: برای دین‌داری باید هزینه داد چرا زود سرد می‌شوید تهمت به شما می‌زنند و اذیت می‌شوید باید صبر کنید. من بارها گفتم پشت سر علامه حسن‌زاده حرف نزدید ایشان روحش خیلی بلند است؛ اما برخی قبول نمی‌کردند و بیشتر فلج شدند!

نفس مفارق مانع گناه

آیت‌الله احدی با بیان اینکه نفس مفارق مانع گناه است، گفت: زنای زن و مرد شوهردار دیگر به متدین و غیر متدین رحم نکرده است؛ یعنی آن جوهر و نفس مفارق شکست دیگری جوهری نیست دیگر نفس مفارقی نیست وقتی نفس مفارق است تابع بدن نیست و وقتی بدن می‌خواهد زنا کند این نفس مفارق نمی‌گذارد می‌خواهد گناه کند این نفس نمی‌گذارد.

این بی‌حجاب‌ها مانند کف آب از بین می‌روند

وی اظهار کرد: ما از این بی‌حجابی‌ها دیدیم و از این بدتر را هم دیدیم دوره شاه همه خیابان‌ها پر بود؛ اما الان یکی از آن‌ها کجا هستند و کجا رفتند یک کف آبی بودند که تمام شدند، اما الان اسم مرحوم کافی و مهدیه وی را ببینید که هنوز هم پابرجا است، همین‌طور مسجد جامع تهران و حسینیه‌ها را ببینید اینها ماندند و آن‌ها رفتند.

در عصر ظهور هستیم مواظب باشید ضرر نکنید!

آیت‌الله احدی در پایان گفت: مواظب باشید زرنگ و باهوش باشید و بدانید که عصر عصری است که این دنیا قرار است به دست امام مهدی (عج) برسد و شعاع این عصر هم از ایران شروع شده است و من یک‌ذره شک ندارم که انقلاب ما به انقلاب حضرت مهدی (عج) می‌رسد اصلاً عقل قبول نمی‌کنید پس مواظب باشید فریب این ظواهر را نخورید که ضرر می‌کنید.

به کوشش: سلطان احمدی

جلسات قبل را اینجا بخوانید:

*جلسه اول سیر برزخی: اعتقاد به بدن برزخی یک واجب شرعی است

*جلسه دوم سیر برزخی: تجرد نفس و مهمترین اصل برای نفس/عارف کیست؟

*جلسه سوم سیر برزخی: با عقل اکتسابی و تحصیلی به شهود نمی‌رسید

*جلسه چهارم سیر برزخی: رسیدن به غیب نسبی فقط به اذن الهی است

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.