×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ارزش‌های اصلی و مشترک زوجین اصلی‌ترین کفویت در ازدواج است / بانکی پور / عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛«امیرحسین بانکی‌پور» عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان صبح امروز سه‌شنبه ۱۸ مهرماه در سومین جلسه از سلسله جلسات عوامل تحکیم خانواده که در مسجد الزهرا (س) منطقه ۱۲ تهران برگزار شد، در ادامه بحث کفویت در ازدواج به مهم‌ترین بخش کفویت اشاره و بیان داشت: در جلسه قبل گفته شده که خداوند در آیه ۲۱ سوره روم می‌فرماید: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً ۚ» و از نشانه‌های قدرت اوست که برایتان از جنس خودتان همسرانی آفرید. تا به ایشان آرامش یابید، و میان شما دوستی و مهربانی نهاد. «لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا» رکن رکین زندگی خانوادگی است.

کدام بخش از کفویت در ازدواج مهم است؟

این کارشناس خانواده رسیدن به آرامش را کفویت همسران دانست و گفت: از «لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا» بهره‌های زیادی در تشکیل و تحکیم خانواده می‌توان برد که در بخش تشکیل خانواده به دست می‌آید که محور انتخاب همسر باید همین آرامش باشد، یعنی با کسی ازدواج کنید که شما را به آرامش برساند. در واقع اگر می‌خواهید آرامش پیدا کنید باید کفو یکدیگر باشید و کفویت هم انواعی دارد؛ ولی آیا باید همه موارد کفویت تحقق پیدا کند که کار خیلی سخت می‌شود! اما کدام بخش از کفویت را باید روی آن تأکید کنید؟

وی ادامه داد: آن بخشی از کفویت مهم است که روی آن حساس هستید؛ مثلاً یک چیزی جز ارزش‌هایتان است به این معنا که اگر در زندگی خدشه پیدا کند شما طعم احساس خوشبختی را نمی‌چشید. ارزش‌ها به این معنا است که اگر همه چیز در زندگی شما باشد؛ ولی این مورد در زندگی شما نباشد احساس بدبختی می‌کنید.

ایمان مهم‌ترین ارزش و معیار در جامعه ایمانی

بانکی پور ایمان را مهم‌ترین ارزش در جامعه ایمانی دانست و اظهار کرد: در جامعه ایمانی اصلی‌ترین چیز او ایمان است؛ یعنی اگر طرف به همه چیز برسد؛ ولی ایمانش خدشه‌دار شود احساس می‌کند که همه چیزش را باخته است، پس اگر ایمانش محکم باشد ولو چیزهای دیگر زندگی را به دست نیاورد این فرد احساس شکست در زندگی نمی‌کند و حتی می‌گوید الحمدلله توانستم ایمانم را حفظ کنم این به معنی ارزش است که ایمان مهم‌ترین ارزش برای چنین افرادی است.

وی افزود: پس اگر کس در زندگی‌اش ارزش اصلی‌اش ایمان بود پس طبق روایات مؤمن کفوی مؤمن است و دیگر بقیه ارزش‌ها موضوعیت ندارد؛ مثلاً تفاوت اقتصادی و اجتماعی و… موضوعیت چندانی در آرامش آن‌ها ندارد فقط کافی است این زن و شوهر از نظر ایمانی متناسب باشند.

وی اظهار کرد: در جامعه‌ای که پیامبر (ص) ایجاد کردند این موضوع خیلی مهم بود و ارزش به ایمان یک ارزش برجسته شده بود و پیامبر (ص) همه ارزش‌ها را تحت‌الشعاع ایمان قرار می‌داد تا جایی که حضرت یکی از اصحاب را برای ازدواج با یکی از اعیان فرستادند و اصلاً نگران نبودند که اینها از نظر اقتصادی به هم نمی‌خورند؛ حتی اوایل انقلاب هم همین‌طور شده بود و فضای کشور دارای یک ارزش ایمانی بود.

اهمیت انتخاب همسر بر اساس مهم‌ترین ارزش‌های مشترک

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روی ارزش‌ها متمرکز شوید، گفت: ببینید الان آیا ارزش ایمانی ارزش منحصر شماست که اگر هست روی ایمان متمرکز شوید، اما الان در جامعه مشاهده می‌شود که ارزش ایمان در زندگی فردی و اجتماعی کمتر شده و ارزش اقتصادی برجسته شده است ممکن است دو زوج متدین هم باشند؛ اما ارزش اقتصادی برای آن‌ها مهم و جدی است! ولی کسانی که ارزش اقتصادی برای آن‌ها مهم است حتماً باید کفویت اقتصادی را در ازدواج لحاظ کنند و گرنه دچار مشکل می‌شوند هر چند هر دو متدین باشند!

منظور از ارزش‌های مشترک و معنای ارزش

بانکی پور به اهمیت ارزش مشترک زوجین در رسیدن به آرامش اشاره و بیان کرد: ابتدا ببینید چه ارزشی برای شما ارزش است حتی اگر متدین هستید خیلی چیزها هست که ارزش دارد؛ اما به این معنا نیست پس به تعریف ارزش دقت کنید که ارزش چیزی است که اگر در زندگی به آن نرسید احساس شکست می‌کنید. مثلاً یکی علم برای او ارزش است که اگر نتواند درس بخواند تمام دنیا هم به او بدهند احساس شکست می‌کند، چنین کسی باید مسئله علم در کفویت او باشد و با کسی ازدواج کند که ارزش علم برای او چنین باشد و معنای زندگی آن‌ها با علم گره‌خورده باشد.

وی ادامه داد: اما اگر زن‌وشوهری ازدواج کنند یکی ارزش علم برای او برجسته باشد و دیگری ارزش اقتصادی برای او برجسته باشد این دو احساس آرامش با هم ندارند؛ چون ارزش زندگی آن‌ها متفاوت است پس در بین کفویت‌ها اصلی‌ترین کفویت چیزی است که جز ارزش‌های اصلی زندگی است. مثلاً بعضی‌ها روی فرهنگ قومیتی خیلی پایبند هستند و مثل واجبات شرعی برای آن‌ها یک اصل است که این افراد باید خیلی دقت کنند که حتماً با کفوی فرهنگی خودشان ازدواج کنند که اگر دقت نکنند بعداً دچار تعارض می‌شوند.

اهمیت رعایت کفویت سن و فرهنگ بعد از ارزش‌های مشترک

بانکی پور در پایان به اهمیت رعایت کفویت سن و فرهنگ اشاره و گفت: آن کفویت‌هایی ملاک و مهم است که ارزش‌های آن برای شما خیلی مهم است، البته خیلی از کفویت‌ها باید به طور طبیعی رعایت شود؛ مثلاً کفویت سن و فرهنگ مهم است؛ حالا زوجین در ارزش‌ها یک ارزش برای آن‌ها مهم است و تفاهم دارند؛ اما یکی پیرمرد است و یکی دختر ۲۰ساله است اینها که کفوی همدیگر نیستند حتی اگر از نظر ایمانی تراز باشد؛ اما تفاوت سنی، نوع نگاه و خوشی و ناخوشی را عوض می‌کند.

به کوشش: سلطان احمدی

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.