×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

انسان در همه حال باید مشغول خودسازی باشد

به گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله «سید علی اصغر هاشمی علیا» تولیت و مؤسس حوزه علمیه حضرت قائم (عج)، شامگاه سه شنبه دوم آبان ماه در جلسه عمومی درس اخلاق خود که در این حوزه برگزار شد، ضمن ابراز تأسف از اتفاقات دلخراش اخیری که دشمنان اسلام برای مسلمین به وجود آوردند، توصیه به خواندن دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه نمود و گفت: همانطور که در جریان کرونا دعایی از صحیفه اعلام شد و خوانده شد، در جریان قضایای اخیر صحیفه را مرور کردم و دعایی است که می‌توان برخی جملات آن را انتخاب کرد و خواند و خوب است این فرازهای دعا و نظایر آن را انتخاب کنید و این دعا را بخوانید تا ریشه کفر و دشمنی آمریکا و اعوانشان از سر مسلمین قطع شود.

توصیه به خواندن دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه یا فرازهایی از آن

تولیت حوزه علمیه حضرت قائم (عج) تهران با توصیه به خواندن فرازهایی از دعای بیست و هفتم صحیفه سجایه بعد از هر نماز گفت: حضرت در ابتدای همه دعاهای صحیفه دعا را با صلوات شروع نمودند، چون دعای بین دو صلوات مورد اجابت خداوند است که در فراز اول این دعا می‌خوانید «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ حَصِّنْ ثُغُورَ الْمُسْلِمِینَ بِعِزَّتِکَ، وَ أَیِّدْ حُمَاتَهَا بِقُوَّتِکَ، وَ أَسْبِغْ عَطَایَاهُمْ مِنْ جِدَتِکَ؛ خدایا! بر محمّد و آلش درود فرست و به عزّتت مرزهای مسلمانان را محکم و استوار ساز و به نیرویت نگهبانان مرزها را توانایی بخش و عطایای آنان را به توانگری‌ات کامل و سرشار کن.» در این فراز از دعا تاکید بر مسلمین شده نه طایفه خاصی و از خدا حفظ مسلمین را حضرت درخواست نموده است.

وی ادامه داد: در فراز بعدی حضرت درخواست کرده که خدایا تعداد یاوران مسلمین را زیاد کند و سلاح آن‌ها را تیز کند، امروز اسلحه دیگر منحصر به شمشیر نیست یعنی خدایا تیرها و بمب‌های مسلمین را امروز به هدف برسان و اینها را کمک کن تا اسلحه آن‌ها کاربرد داشته باشد. و در ادامه حضرت از خدا درخواست می‌کند که اجتماعات مسلمین را حراست کند و به این جمع الفت بدهد. «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ کَثِّرْ عِدَّتَهُمْ، وَ اشْحَذْ أَسْلِحَتَهُمْ، وَ احْرُسْ حَوْزَتَهُمْ، وَ امْنَعْ حَوْمَتَهُمْ، وَ أَلِّفْ جَمْعَهُمْ، وَ دَبِّرْ أَمْرَهُمْ، وَ وَاتِرْ بَیْنَ مِیَرِهِمْ، وَ تَوَحَّدْ بِکِفَایَهِ مُؤَنِهِمْ، وَ اعْضُدْهُمْ بِالنَّصْرِ، وَ أَعِنْهُمْ بِالصَّبْرِ، وَ الْطُفْ لَهُمْ فِی الْمَکْرِ؛ خدایا! بر محمّد و آلش درود فرست و تعدادشان را بیافزا و سلاحشان را تیز و برّا کن و اطراف و جوانبشان را محکم و نفوذناپذیر ساز و جمعشان را به هم پیوند ده و کارشان را رو به راه کن و آذوقه آنان را پی‌درپی برسان و سختی‌هایشان را به تنهایی کارساز باش و به یاری خود نیرومندشان ساز و به شکیبایی مددشان ده و آنان را در چاره‌جویی، دقّت نظر عنایت کن.»

درخواست درهم شکستن دشمن از خدا

این استاد حوزوی به فرازی دیگر از این دعا که درباره درخواست از خدا برای درهم شکستن دشمن است، اشاره و بیان کرد: در فراز دیگر این دعا حضرت درباره درهم شکستن دشمنان مسلمین اینگونه از خداوند درخواست می‌کند: «اللَّهُمَّ افْلُلْ بِذَلِکَ عَدُوَّهُمْ، وَ اقْلِمْ عَنْهُمْ أَظْفَارَهُمْ، وَ فَرِّقْ بَیْنَهُمْ وَ بَیْنَ أَسْلِحَتِهِمْ، وَ اخْلَعْ وَثَائِقَ أَفْئِدَتِهِمْ، وَ بَاعِدْ بَیْنَهُمْ وَ بَیْنَ أَزْوِدَتِهِمْ، وَ حَیِّرْهُمْ فِی سُبُلِهِمْ، وَ ضَلِّلْهُمْ عَنْ وَجْهِهِمْ، وَ اقْطَعْ عَنْهُمُ الْمَدَدَ، وَ انْقُصْ مِنْهُمُ الْعَدَدَ، وَ امْلَأْ أَفْئِدَتَهُمُ الرُّعْبَ، وَ اقْبِضْ أَیْدِیَهُمْ عَنِ الْبَسْطِ، وَ اخْزِمْ أَلْسِنَتَهُمْ عَنِ النُّطْقِ، وَ شَرِّدْ بِهِمْ مَنْ خَلْفَهُمْ وَ نَکِّلْ بِهِمْ مَنْ وَرَاءَهُمْ، وَ اقْطَعْ بِخِزْیِهِمْ أَطْمَاعَ مَنْ بَعْدَهُمْ؛ خدایا! به سبب آن امور، دشمنانشان را در هم‌شکن و دست قدرت آن نابکاران را از ایشان جدا ساز و بین دشمن و جنگ افزارشان فاصله‌انداز و بندهای دلشان را از جا بر کن و میان آنان و آذوقه‌هایشان دوری‌انداز و در فنون جنگی‌شان سرگردانشان ساز و از مقصدشان گمراهشان کن و کمک را از آنان بِبُر و از تعدادشان بکاه و دلشان را از بیم و ترس پر کن و قدرتشان را از فعّالیّت برضد مرزداران باز دار و زبانشان را از سخن علیه آنان ببند و با شکست خوردنشان، گروه پشت سرشان را پراکنده ساز و شکست آنان را مایۀ عبرت دیگران کن و با خواری و زبونی آنان، آرزوهای کسانی را که پس از آن‌هایند قطع کن.».

بعد از نمازها این دعا را بخوانید

وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) در این فرازهای دعا از خداوند تقویت روحیه حمایت کنندگان و محافظان مرزهای مسلمین و پیشرفت استراتژی و تسلیحاتی آنان را درخواست کرده و در مقابل، برای تضعیف نیروی انسانی و تسلیحاتی دشمنان دعا می‌کنند گفت: همه بعد از نمازهایشان این دعا را بخوانند و اگر از تلویزیون هم پخش شود، مناسب است.

حسد یک حس درونی

آیت الله هاشمی علیا در بخش دیگر سخنانش در ادامه مباحث هفتگی در شرح دعای هشتم صحیفه سجادیه به رذیله حسد به عنوان یکی از رذایل اخلاقی و مضرات آن اشاره و بیان کرد: اشاره و تصریح کرد: حسد به عنوان یکی از رذائل اخلاقی و مضرّات آن است. امام سجاد (ع) در این دعا از غلبه حسد به خدا پناه می‌برند و می‌فرماید: «اللَّهُمَّ إِنی أَعُوذُ بِک مِنْ هَیجَانِ الْحِرْصِ، وَ سَوْرَهِ الْغَضَبِ، وَ غَلَبَهِ الْحَسَدِ؛ بار خدایا به تو پناه می‌آورم از طغیان آز و تندی خشم و چیرگی حسد».

وی ادامه داد: حسادت یک حس درونی است که ماهیتاً نمود بیرونی ندارد اما اگر انسان نتواند در برابر این حس مقاومت کند و مغلوب حسد خویش شود، نهایتاً به حسّ حسادتش جامه عمل می‌پوشاند و در مقام عمل به، غیبت، تهمت، اذیت و آزار می‌پردازد.

مؤسس حوزه علمیه حضرت قائم (عج)، در این رابطه به آیات ۱۰۹ سوره بقره و ۱۲۰ سوره آل عمران درباره دشمنی اهل کتاب با اسلام و مسلمین به علت حسادتشان اشاره کرد و گفت: دشمنان ذاتاً شر هستند و شر مسلمین را می‌خواهند، فرق مؤمن با منافق و کافر این است که مؤمن اگر یک نعمتی در کسی دید غبطه می‌خورد، ولی منافق و کافر حسادت می‌کند.

نقش حسد در از بین بردن ایمان و اعمال صالح

آیت الله هاشمی علیا در رابطه با نقش و تأثیر حسد در از بین بردن ایمان به ذکر و شرح چند روایت پرداخت و اظهار کرد: امام باقر (ع) فرمودند: «إنَّ الحَسَد لَیَأکُلُ الإیمانَ کما تَأکُلُ النّارُ الحَطَبَ؛ حسد ایمان را نابود می‌کند، همان طور که آتش هیزم را می‌سوزاند و از بین می‌برد». و دیگر، روایتی از نبی اکرم (ص) است که فرمودند: «إِیَّاکُمْ وَ اَلْحَسَدَ فَإِنَّ اَلْحَسَدَ یَأْکُلُ اَلْحَسَنَاتِ کَمَا تَأْکُلُ اَلنَّارُ اَلْحَطَبَ؛ خودتان را از حسد دور کنید؛ زیرا حسد تمام حسنات را از بین می‌برد، همانطور که آتش هیزم را می‌خورد و نابود می‌کند».

وی در پایان گفت: حسد تمام حسنات از جمله حج، زیارت، عبادت، نماز شب، کارهای خیر و ساخت مسجد را از بین می‌برد. انسان حسود اول به خودش ضرر می‌زند و زندگی را همواره برای خود تلخ می‌کند.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.