×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

قیامت آینده نزدیک است/در عالم شومی و نحس نیست | آیت الله جاودان | عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت‌الله «محمدعلی جاودان» شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه سال جاری در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مسجد امام خمینی (ره) بازار تهران برگزار شد، با اشاره به واقعیت قیامت و وجود آن گفت: سوره واقعه از قیامت سخن می‌گوید و قیامت آینده است و آینده‌ای خیلی مسلم که همه حوادثی که باید اتفاق بیفتد افتاده است که می‌فرماید: «إِذَا وَقَعَتِ الْوَاقِعَهُ» هر چیزی بوده اتفاق افتاده و بعد می‌فرماید: «لَیْسَ لِوَقْعَتِهَا کَاذِبَهٌ» و این اتفاق هم دروغ نیست.

همین دنیا قیامت ما است! / مشخص بودن پلیدی‌ها در قیافه

این استاد اخلاق حوزه علمیه تهران با بیان اینکه همین دنیا قیامت ما است و اکنون در همان قیامت زندگی میکنیم، گفت: ما الان در عین حال که در این دنیای مادی که دارای زمان و مکان است زندگی میکنیم، دقیقا در قیامت هم هستیم! به عنوان نمونه قرآن درباره کسی که مال یتیم را می‌خورد می‌فرماید: این فرد همین الان دارد آتش می‌خورد! قیامت این آدم همین الان است و دارد کیفر قیامتش را همین الان می‌چشد! ولی چون پرده جلوی چشمش است او نمی‌فهمد و این پرده را خودش با گناه انداخته است. چون با هر گناه انسان یک پرده روی گوش و چشم خود می‌اندازد و دیگر نمی‌بیند و نمی‌شنود و نمی‌فهمد.

وی ادامه داد: در قیامت اگر کسی پلید است این پلیدی در قیافه‌اش دیده می‌شود؛ مثلا اگر کسی بداخلاق است به صورت گرگ در قیامت محشور می‌شود، یا اگر خدایی نکرده اخلاقش شهوانی است به صورت خوک محشور می‌شود و همینطور بقیه گناهان اینطور است.

به خدا حسن ظن داشته باشید و اصلا فکر بد نکنید

آیت الله جاودان با بیان اینکه هرگز فکر بد نکنید و همیشه گمان خوب داشته باشید، اظهار کرد: اگر کسی درباره خدا خوب فکر کند که به آن گمان نیکو و حسن ظن می‌گویند، آخرش بهشتی می‌شود. مرحوم آیت الله حق‌شناس درباره حضرت امام (ره) می‌فرمود یک چیز خیلی قیمتی در سینه‌اش است! بعد فرمودند از آن در سینه من هم هست. اینها نظرشان نسبت به خدا خوب بود و اصلا فکر بد نمی‌کردند.

وی ادامه داد: بعد اسم دو نفر از بزرگان را آورد که بر اینها ترس غالب بود و خدا را مهربان و کریم می‌دانند آن هم یقینی نه اینکه من مال مردم را ببرم بعد بگویم خدا کریم است آدم که خدای کریم را که گناه نمی‌کند و او را به غضب نمی‌آورد همه‌اش سعی می‌کند خدا را راضی کند و این افراد کسانی بودند که خدا را مهربان و کریم می‌دیدند.

در عالم شومی و نحس نیست/گناه نحس و شوم است

آیت الله جاودان با بیان اینکه در عالم شومی و نحس نداریم، گفت: در ادامه این سوره خداوند می‌فرماید: «فَأَصْحَابُ الْمَیْمَنَهِ مَا أَصْحَابُ الْمَیْمَنَهِ*وَأَصْحَابُ الْمَشْأَمَهِ مَا أَصْحَابُ الْمَشْأَمَهِ» همانطور که یک عده خوب هستند در مقابل یک عده‌ای هم هستند که شوم هستند و شومی در آن‌ها همراه است.

وی تاکید کرد: ما اصلا شومی نداریم اصلا ۱۳ نحس نیست گناه نحس است! فقط در این عالم گناه نحس است و در این عالم اصلا نحسی نداریم اگر کسی از گناه پرهیز کند هیچ نحسی ندارد و همه چیزش مبارک و سلامت است.

وی ادامه داد: بعد دسته سوم که برگزیدگان خلقت هستند اینها بندگان برگزیده الهی هستند که خدا می‌فرماید: «وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ» اینها پیشتازان عمل صالح هستند و در آن عالم هم اینها پیشتاز هستند و اول اینها بهشت می‌روند! اصلا بهشت مشتاق آمدن اینها است. بعد می‌فرماید: «أُولَئِکَ الْمُقَرَّبُونَ» اینها کسانی هستند که مقرب به درگاه خدا هستند.

تقرب به خدا با واجبات و مستحبات / صله رحم حتی با یک تلفن زدن

این استاد حوزوی با اشاره به اینکه بعضی با نافله به درجات قرب می‌رسند، اظهار کرد: تقرب در راه الهی گاهی از طریق واجبات است که کاملا واجبات صد در صد باشد آنگاه بنده مقرب خدا خواهید بود، اما اگر نافله انجام دهید خدا دست و چشم و گوش شما می‌شود و کسی از طریق نافله تقرب بجوید اینگونه می‌شود که حاج آقا حق‌شناس می‌فرمودند اگر اینطور شد دیگر این چشم و زبان و گوش گناه نمی‌کند. و این برای همه ما ممکن است.

وی خاطر نشان کرد: پس اول واجبات را مواظبت کنید و دوم کارهای خوب و غیر واجب را هم انجام دهید؛ مثلا ماهی یکبار به خویشاوندان سر بزنید و از آن‌ها احوال پرسی کنید که آن‌ها خوشحال شوند. دایی داشتم که فوت کرده اما همسر و بچه هاش هنوز هستند و به دیدن آن‌ها رفتم و خیلی خوشحال شدم بالاخره این بچه‌های دایی رحم من هستند و این را شما هم انجام دهید، حتی یک تلفن می‌توانید بزنید مثلا مادربزرگ دارید یک زنگ بزنید و احوالش را بپرسید، اگر می‌توانید بروید در خانه سر بزنید و خدمتش برسید و احوالش را با مهربانی بگیرید شاید ۵ دقیقه بشود اما مثل اینکه هزار رکعت نماز خوانده‌اید و خدا خیلی از شما راضی می‌شود.

وی افزود: خدا منبع تمام خوبی‌ها است خدا یعنی موجودی که منبع همه خوبی‌ها است و قرآن می‌فرماید هر کس عزت می‌خواهد می‌خواهد عزیز و سربلند باشد باید اطاعت خدا را انجام داد که بعد شما را پیش خدا می‌برند که آنجا معدن عزت است و آنجا شما را غرق از عزت می‌کنند؛ اگر اطاعت کنید و گناه نکنید شما را به معدن رحمت می‌برند. اگر خدا یک ذره از محبت خودش را به ما بدهد ما دیگر هیچ چیزی در دنیا برایمان شیرین نیست و هیچ لذتی برای شما لذت ندارد؛ شیرینی محبت خدا و رسول خدا (ص) و امیرالمومنین (ع) یک چیز دیگری است.

برخورد آیت الله مفسر با جوان مست! /کمک آیت الله مصطفوی به سگ

این استاد حوزوی به ماجرای برخورد آیت الله مفسر با جوان مست اشاره و بیان کرد: آیت الله سید علی مفسر از علمای مهم تهران و از شاگردان آخوند ملا حسینقلی بود که ایشان یک شب از بازار آهنگران عبور می‌کرده که می‌بیند جوان تاجری مست گوشه بازار افتاده است! ایشان او را بغل می‌کند و به منزل می‌برد و جای راحت می‌اندازد که راحت بخوابد و این جوان صبح بیدار می‌شود و می‌بیند که مست بوده و میخانه رفته ولی الان در منزل عالم بزرگ شهر است و تعجب می‌کند و همانجا توبه می‌کند.

وی افزود: یکی از اساتید ما مرحوم آیت الله سید حسن مصطفوی سال گذشته فوت کرد، ایشان گفتند روزی یک سگی را دیدم در برف و یخ گرفتار شده است و این سگ را منزل بردم و غذا بهش دادم و گرمش کردم و خوابیدم که بعدش به من این قدرت را دادند که آدم‌ها را می‌دیدم و می‌فهمیدم چه کسی بهشتی است یا نیست؟

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.