×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

آیت الله العظمی سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید به مناسبت اربعین حسینی توصیه هایی را به زوار حسینی بیان فرمودند.

توصیه های آیت الله مدرسی به زوار اربعین حسینی عترتنابه گزارش عترتنا / مراجع معظم تقلید: آیت الله العظمی سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید کربلای معلی به مناسبت اربعین حسینی طی پیامی در سال گذشته توصیه هایی را به زوار حسینی بیان فرمودند که به مناسبت ایام اربعین حسینی این پیام در ادامه می آید.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلاه و السلام علی خاتم الانبیاء المصطفی محمد و آله الطاهرین

سلام بر پیامبران و صدیقان و شهدا و صالحان

سلام بر حسین، سلام بر علی بن الحسین، سلام بر فرزندان حسین و یاران حسین، آن ها که خون خود را در راه حسین علیه السلام فدا کردند.

سلام بر شما زائران بارگاه سبط شهید، پدر آزادگان، حسین بن علی، کشته اشک های فروریزان.

ای برادران گرامی..

ای کسانی که خداوند بر شما اجابت ندای فرزند پیامبر علیه السلام در روز عاشورا را ارزانی داشته در آنجا که فرمود: آیا کسی هست تا از حرم رسول خدا دفاع کند؟ آیا هیچ یگانه پرست و موحدی در میان شما هست که در آنچه در مورد ما مرتکب می شود از خدا بترسد؟ آیا یاری رسانی هست که در یاری رساندنش به ما خوشنودى خدا را طلب کند؟… شما امروز آن ندای اندوهناک را با دلهاتان پیش از زبانتان اجابت کرده، ندا می دهید: «لبیک یا حسین».

امروز شما در مهمانی خدای رحمان شرکت جسته اید، مگر در حدیث امام رضا علیه السلام نمی خوانیم که فرمودند:

«هرکس قبر اباعبدالله علیه السلام را نزدیک رود فرات زیارت کند همچون کسی است که خدا را بر روی عرشش زیارت نموده ».

بله ما وقتی به زیارت مرقد خون خدا رهسپار شویم درواقع به سوی پروردگار کریم خود رهسپار شده ایم، و امیدی بس زیاد داریم تا خدای متعال گناهان پیشین و پسین ما را بیامرزد. بسی آرزو داریم وقتی باز می گردیم پروردگار سبحان توبه ما را پذیرفته و پاکمان گردانده و دست مهربانیش را بر دلمان کشیده باشد… دلی که پس از بازگشت پاک از غل و غش شده باشد، نه کینه ای، نه حسادتی، نه  تعصبی، و نه  هواهای شیطانی.

پندهایی برای زائران

ای زائران گرامی..

میلیون ها نفر فوج فوج به سوی این تکه از زمین که درواقع باغی از باغ های بهشت است می آیند و وجود خود را به آب توبه شستشو می دهند، توگویی تازه از مادر زاده شده اند، بلکه از روز تولد خود نیز پاک تر و زلال تر می شوند. آیا دوست نمی داری در زمره ایشان قرار گیری؟ اگر چنین است پس پندهایی که در زیر خواهند آمد را آویزه گوش ساز:

نخست: محاسبه خود

امروز خود به حساب خود برس، و اگر به یاد گناهی که در گذشته و یا حال مرتکب شده ای افتادی از خدا طلب آمرزش کن که سیدالشهدا – ان شاء الله – برای تو آمرزش خواهد خواست، و در مرحله بعد عزم خود را جزم کن تا دیگربار مرتکب آن گناه نشوی.

دوم: تا شیطان ما را از بهشت بیرون نسازد

امروز خود را در بهشت ببین و به یاد آور که ابلیس چگونه پدر و مادر ما را از رهگذر چند وسوسه و فریب نسبت به جاودانگی و ملک یافتن از بهشت بیرون ساخت، پس به هوش باش و به گوش باش مباد که همان شیطان تو را نیز از بهشت بیرون سازد. از شیطان سخت بر حذر باش و تمام راه های قلبت را بر او ببند، و بدان که این امر میسر نخواهد شد مگر از رهگذر تعلقی راستین به پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) و اهل بیتش علیهم السلام و حسین شهید علیه السلام.

نباید این برای تو مهم باشد که با چه رویی و با چه کوله باری از وزر و وبال به سرزمین کربلا پا نهاده ای، بلکه آنچه باید برای تو اهمیت داشته باشد این است که چگونه پس از این زیارت – به یاری خدا – رنگ و بوی الهی یافته و متخلق به اخلاق حسینی خواهی شد.

یاران امام حسین علیه السلام، بلکه اهل بیت ایشان علیهم السلام در کربلا را الگوی خود قرار بده و به خود نهیب بزن که: چرا نباید چون حبیب بن مظاهر، یا بُریر، و یا اینکه در شهامت و شجاعت چون قاسم بن الحسن علیه السلام، یا در تخلق به اخلاق رسول خدا (صلى الله علیه و آله) مانند علی اکبر، و یا در مناعت طبع و پهلوانی چونان ابوالفضل العباس علیه السلام باشی؟

سوم: هیئت های حسینی پناهگاه مؤمنان

از همین لحظه تصمیم بگیر یا به همراه دوستان صالح و شایسته ات هیئتی حسینی برپاداری و یا اینکه به یکی از هیئت های حسینی موجود بپیوندی، تا به همراه یارانت، نفس خود پاک گردانی و امور دین و دنیای خود را اصلاح نمایی، و شریعت و احکام آن را بیاموزی، و به همراه دوستانت به مردم به ویژه نیازمندان یاری رسانی که در این صورت خداوند یاری گر شما خواهد بود.

بنایی پولادین و استوار

ای برادران گرامی..

وقتی فوج فوج به زیارت امام حسین علیه السلام نائل می شویم درواقع برای این است که همبستگی بین ما بیشتر و بیشتر شود.

مگر نه این است که خداوند متعال می فرماید: (إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ) (خدا کسانی را دوست دارد که صف زده در راه او جهاد می کنند [و از ثابت قدمی] گویی بنایی پولادین و استوارند)؟

مگر نمی دانیم که خداوند متعال در موقعیت های مختلف، از نماز جماعت گرفته تا حج و زیارت و جبهه های جهاد و تمام شعائر دینی، صف های به هم پیوسته همچون پولاد را دوست می دارد؟

درواقع می توان گفت که پیوستن به این صفوف پولادین یکی از حکمت های شعائر و یکی از حکمت های زیارت اربعینیه می باشد.

در آنچه خواهد آمد پندهایی به حضور شما تقدیم می کنیم تا هرچه بیشتر بتوانیم در تبلور این حکمت سهیم شویم:

۱- پیوستن به صف حسینی

باید دل های خود را از هرگونه غل و غش در قبال یکدیگر پاک گردانیم تا بتوانیم به ولایتی خالصانه در قبال پروردگار و در صف حسینیان نائل آییم، امری که از ثمرات زیارت میلیونی اربعین است، در آنجا که سید الشهدا علیه السلام را مخاطب قرار داده می گوییم: (إنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ، وَحَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ ، وَوَلِیٌّ لِمَنْ والاکُمْ، وَعَدُوٌّ لِمَنْ عاداکُمْ) (من با کسی که با شما در صلح است در صلح، و با کسی که با شما می جنگد در جنگ، و دوست هر آنکه دوست شما، و دشمن هرآنکه دشمن شماست هستم).

ما به یاری خدای متعال با بر زبان جاری ساختن این عبارات نام خود را در سیاهه یاران امام حسین علیه السلام ثبت و ضبط خواهیم نمود، سیاهه ای که امیدواریم به سیاهه یاران منتقم حسین امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بپیوندد.

آرى، سینه هاتان چنان گشاده می گردد که تمام موانع بین مؤمنان از تعصبات جاهلانه گرفته تا برتری جویی های قومی و نژادی و کینه های شیطانی را در می نوردد. آنان که رنگ و بوی حسینی گرفته اند، و تا  آسمان و زمین برقرار است حسینی خواهند ماند، این نگاه های تنگ نظرانه را بر نمی تابند.

مگر سید الشهدا علیه السلام بین جون آن بنده سیه چهره، و یا وهبی که تازه اسلام آورده بود، با حبیب بن مظاهر آن صحابی جلیل القدر فرقی قائل شد؟ هرگز. این مردان همه در صف واحد یاران او بودند نه پیش و نه پس.

گمان می کنید که او دست رد بر سینه ما بزند؟ هرگز، او پیش از ما توبه حر را پذیرفته است، پس می توان گفت که دست رد بر سینه ما نمى زند.

۲- سختگیر بر کفار و مهربان با یکدیگر

پس از اتمام موسم زیارت در حالی از زیارت سیدالشهدا علیه السلام باز می گردیم که نیرومندتر از پیش گشته ایم، چراکه همبسته شده و همچون یاران رسول خدا (صلى الله علیه و آله) بر کافران سختگیر و بر یکدیگر مهربان شده ایم.

از کربلا باز می گردیم در حالی که بیش از پیش اوامر الهی از توصیه به حق و صبر و مرحمت گرفته تا دعوت به مشورت و شناخت یکدیگر و همیاری را فرا روی خود قرار داده و خواهیم داد.. در این بین شعار ما برقراری صلح و آشتی بین گروه های مختلف با یکدیگر، و هدف ما زندگی مسالمت آمیز، و عادت ما تسامح و آسان گرفتن با تمام مؤمنان خواهد بود.

۳- پیوستن به جامعه ایمانی

بستگی ما به ملت، خانواده، خاندان ها، عشایر و یا قبایل به ما نیرو می دهد و می بایست این بستگی ها را در جهت منافع دین و میهن تقویت کرد. در این بین بستگی به هیئت های حسینی و نهادهای دینی که طبقات فرودست را مورد توجه قرار می دهند، همچنین پیوستن به سازمان های سیاسی پاک و احزاب میهنی پیراسته، همه و همه در چارچوب وحدت و یگانگی و در جهت خدمت به دین و مذهب و میهن مفید بوده و وسیله ای خواهند بود برای نزدیکی جستن به پروردگار و راهی خواهند بود برای رقابت سازنده در جهت مقابله با چالش ها، و این همه با توکل بر خدای سبحان به دست خواهد آمد.

چکیده اینکه قدرت ما همچون هر جامعه پیشرو دیگر برآمده از همبستگی و همیاری ما بر نیکی و تقوی خواهد بود.

۴- کربلا؛ محور وحدت

جاذبه کربلا همچنان چون گذشته دل های عاشقان بسیاری را از اقصی نقاط عالم به سوی خود می کشد، دراین بین اما ملت عراق با آغوش باز و کریمانه اش و با نور ولایتی که در آن متجلی گشته به الگویی مثال زدنی در خدمتگزاری مهمانان خدا یعنی زائران حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام بدل شده است. خوشا این ملت و هزاران تحیت بر او باد، اینگونه شما ای ملت ولایتمدار به محور وحدت تمام مؤمنان از هر قوم و قبیله و یا سرزمینی از این کره خاکی که باشند تبدیل شده اید. خدای را سپاس می گوییم که به این ملت توفیق داد تا محور وحدت ایمانی دیگر ملت های مسلمان شود.

از خدای بلند مرتبه و توانا می خواهیم ما را در این راه بیش از پیش موفق دارد، تا بتوانیم به نام خدا و به نام رسولش و اهل بیت گرامی رسول خدا و به نام حسین شهید و زیر بیرق اسلام و بیرق حسین و عباس که درود خدا بر تمام ایشان باد، هرآنکه را که برای دین ومملکت و ملت های مسلمان جز شر نمی خواهد به چالش کشیم و هر کس را که می خواهد بین ما تفرقه کند و مسلمانان را به جان هم بیندازد و قاعده «تفرقه بینداز و حکومت کن» را در میان ما پیاده کنده به مبارزه بطلبیم.

راهپیمایی خدایی

ای برادران گرامی..

راهپیمایی میلیونی شما که در جهان مانندی ندارد، حاوی پیامی همه جانبه است. در این بین کسانی که به این پیام وقعی ننهند درواقع نه چیزی می دانند و نه تعقل می کنند.

نخست: امتی یگانه و پروردگاری آمرزش گر

این راهپیمایی خدایی ما، به تمام جهان اعلام می دارد که امت اسلامی همچنان زنده و پویاست و همچنانکه خداوند متعال اراده فرموده همان نیک ترین امتی است که برای مردم به صحنه آمده، همان امتی که خداوند آن را گواهی بر مردم قرار داد، همان امت وسط و میانه ای که همواره بیرق کرامت و صلح و عدالت و پیشرفت برای تمام بشریت را برافراشته است. این امت همچنان با علل و عوامل تفرقه دست و پنجه نرم می کند. مگر نمی بینید که تمام زائران از هر نقطه ای از جهان که باشند حول محور ارزش‌های وحیانی گرد هم می آیند؟ بله این زائران به ریسمان الهی چنگ می زنند. ریسمانی که همان کتاب خدا و رسول خدا و اهل بیت ایشان علیهم السلام می باشند. مگر بانگ بلند بالای ایشان که در آفاق طنین انداز می شود را نشنیده اید؟ طنینی که گویی از حنجره ای واحد خارج می شود: «لبیک یا حسین»

بله. اخوت ایمانی در این راهپیمایی الهی تجلی می یابد. این همان «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ» خداوند است که تمام موانع تفرقه افکن را به چالش می کشد. خداوند متعال می فرماید:

(إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً وَاحِدَهً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ) (این است امت شما که امتى یگانه است، و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستید).

(صِبْغَهَ الله وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللهِ صِبْغَهً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ) (این است نگارگرى الهى؛ و کیست خوش‌نگارتر از خدا؟ و ما او را پرستندگانیم).

وکسی چه می‌داند شاید این راهپیمایی سالانه که هر سال با عظمت تر از سال پیش برگزار می شود زمینه و مقدمه ای باشد برای روزی که خونخواه حسین حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ندا سر داده می فرماید: (یَا أَهلَ الْعالَم إِنَّ جَدِّیَ الْحُسَین قتلوه عَطشاناً) (ای عالمیان بدانید که جد من حسین را تشنه کشتند). در آن روز که نیکان روزگار گرد او فراهم آیند و بیرق عدل را در تمام نقاط زمین برافراشته سازند، ان شاء الله… آنها دور می پندارندش و ما نزدیک می بینیمش.

دوم: پیام ما به مسؤولان

این راهپیمایی میلیونی پیامی رسا برای متصدیان امر در عراق به همراه دارد و آن این است که: عراق سرزمین مقدسات است و ملتش مدافع این سرزمین اند، بر شما است که این مقدسات را محترم شمارید. ما در عراق دولتی کریمانه می خواهیم و هرگونه جاهلیتی را رد می کنیم. ما می خواهیم عزتمند زندگی کنیم، پس در برابر القاءات کفار سر فرود نخواهیم آورد، و در عین حال خواستار پیشرفت در تمام زمینه ها هستیم تا فرزندانمان در امنیت و رفاه زندگی کنند.

ما به دنبال دولت وحدتی هستیم که تمام فرزندان عراق را بدون هیچ تبعیضی زیر سایه قرآن و عترت پاک پیامبر (صلى الله علیه و آله) گرد آورد. نعمت های عراق کم نیستند اما نیازمند دست هایی پاک و امین و توانا هستند تا برای همه خیر و برکت به بار آورند.

سوم: اخلاق والا در راهپیمایی

اخلاق والای راهپیمایان اربعین در تسامح و همیاری و بخشندگی و پاکی و پاکیزگی و دوری از اسراف، و محبت ایشان تجلی می یابد… اخلاقی اینچنین درواقع باید پیام ما به خودمان باشد، پیامی که نه باید به راهپیمایی اربعین محدود شود، بلکه باید به الگویی برای رفتار و کردار و تعامل اجتماعی ما در طول زندگی تبدیل شود.

امید که خداوند متعال، آموزگار اخلاق والای ما در اربعین یعنی سیدالشهدا علیه السلام و جد و پدر و مادر و برادر و اهل بیت بزرگوار و یارانش را شفیعان ما در روز محشر قرار دهد. امید که در پشت سر نهادن موانع و سختی های زندگی خصوصی و عمومی عنایات آن حضرات مشمول حال ما گردد. والله المستعان

محمد تقی المدرسی- کربلای مقدس

۲/صفر الخیر/۱۴۴۰ هجری قمری

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام عترتنا / کانال ایتا عترتنا / کانال سروش عترتنا / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.