×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

آیت‌الله جاودان: بعد از شب‌های قدر اعمال خود را به باد ندهید عترتنا

به گزارش عترتنا ؛ آیت الله «محمدعلی جاودان» از اساتید برجسته اخلاق شهر تهران، بامداد امروز یکشنبه (۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹) در آخرین مراسم شب های قدر که با رعایت پروتکل های بهداشتی درمجتمع فرهنگی شهدای هفتم تیر سرچشمه تهران برگزار شد، با اشاره به شب های سه گانه قدر گفت: شب های سه گانه قدر در شب های نوزده، بیست و یکم و بیست و سوم است که استادمان مرحوم آیت الله حق شناس به نقل روایتی درباره شب نوزدهم می گفتند: شب نوزدهم ماه رمضان از لیالی قدر، شب سرنوشت است که سرنوشت شما در سال آینده در این شب نوشته می شود که در سال آینده چه اتفاقی برای شما می افتد.

وی ادامه داد: شب بیست و یکم از لیالی قدر، شبی است که این تقدیرات شما در سال آینده در اثر رفتار و اعمال شما کم و زیاد می شود. اگر در این شب ها با ناله و گریه توبه نمودید، این العفوهای شما اثر می کند و اگر تقدیر بدی در پرونده شما مقدر شده بود، آن تقدیر عوض می شود. مثلاً اگر قرار بوده در سال آینده سه بار بیمار شوید، یک بار می شود.

شب بیست و سوم از مهمترین شب های قدر

آیت الله جاودان شب بیست و سوم ماه رمضان را از مهمترین شب های لیالی قدر دانست و بیان کرد: اما شب بیست و سوم که مهمترین شب از لیالی قدر است، در این شب تمام مقدرات یک سال نهایی و مهر و امضاء می شود و تمام سرنوشت سال آینده شما در این شب انجام می شود و تمام مقدورات همه انسان ها و افراد روی بشر که اکنون بیش از هفتاد میلیارد انسان هست، همه به خدمت حضرت ولی عصر(عج) می رسد که آنها را مهر و امضاء کنند.

امضاء مقدارت بشر توسط امام زمان(عج) در شب بیست و سوم

این استاد اخلاق اظهار کرد: تمام ذره ذره اتفاقاتی که در سال آینده برای تک تک بشر پیش می آید همه آنها خدمت امام زمان(عج) عرضه می شود و امضاء کننده نهایی همه انسان ها حضرت هستند. امشب باید به محضر ایشان عرض کنیم که امام زمان(عج) ما چیزی در دست نداریم که به درگاه شما بیاوریم و قابل ارزیدن در درگاه شما باشد، پس با دستی خالی آمده ایم هر کاری می کنید به کرم و رحمت خودتان در حق ما انجام دهید.

وی ادامه داد: بنابراین امشب ما از محضر شما درخواست کرم داریم و در این بین هم هزاران نوع حاجت داریم که اولین حاجت ما در طول سال آینده درخواست عافیت برای خودمان، شهر و کشورمان و از همه مهمتر برای رهبرمان است که امشب از شما عافیت کامل از کرم و رحمت شما درخواست می کنیم. چیزی هم نیاورده ایم و دستمان هم خالی است. امشب شب امامت است و امامت امشب تجلی می کند و سرنوشت همه خلق خدا به وسیله امام زمان(عج) امضاء می شود.

آیه ای که آیت الله حق شناس زیاد می خواندند و متذکر می شدند

آیت الله جاودان با تذکر اینکه عبادات شب های قدر خود را حفظ کنید، گفت:آیت الله حق‌ شناس(ره) آیه‌ ای از قرآن را مکرر می ‌خواندند و آن را به ما تذکر می‌دادند. این آیه مربوط به زنی در عرب است، که ثروتمند بود و مجموعه کنیزانی داشت که از صبح زود مشغول بافتن پارچه می‌شدند و خیلی هم این پارچه‌ها را با استحکام و دقت می‌بافتند، ولی هنگام غروب این زن دستور می‌داد که هر چه بافته‌اند را باز کنند و همه‌ی آنچه از صبح بافته بودند را باز می‌کردند.

وی ادامه داد:این آیه درباره چنین شخصی است که قرآن این جریان را برای ما متذکر می‌شود و می‌فرماید: «وَلَا تَکُونُوا کَالَّتِی نَقَضَتْ غَزْلَهَا مِنْ بَعْدِ قُوَّهٍ أَنْکَاثًا تَتَّخِذُونَ أَیمَانَکُمْ دَخَلًا بَینَکُمْ أَنْ تَکُونَ أُمَّهٌ هِی أَرْبَىٰ مِنْ أُمَّهٍ ۚ إِنَّمَا یبْلُوکُمُ اللَّهُ بِهِ ۚ وَلَیبَینَنَّ لَکُمْ یوْمَ الْقِیامَهِ مَا کُنْتُمْ فِیهِ تَخْتَلِفُونَ». و مانند آن زنى که رشته خود را پس از محکم بافتن یکى یکى از هم مى‌گسست مباشید که سوگندهاى خود را میان خویش وسیله فریب و تقلب سازید به خیال اینکه گروهى از گروه دیگر در داشتن امکانات افزونترند جز این نیست که خدا شما را بدین وسیله مى‏آزماید و روز قیامت در آنچه اختلاف می‌کردید قطعا براى شما توضیح خواهد داد.(آیه ۹۲ سوره نحل).

لزوم مراقبت اعمال بعد از لیالی قدر

این استاد اخلاق افزود: اما از فردا صبح که شب های قدر هم تمام می شود باید مواظب باشید که این شب بیداری و دعا و مناجات و این العفوها و بک یا الله که در این شبهای قدر گفته اید را به باد ندهید. پس همچون آن زنی که در قرآن آمده از صبح با کنیزانش پارچه می بافتند و غروب هم هرچه بافته بودند را باز میکردند، شما هم اینجور نباشید و هر چه در این شب ها به دست آوردید را به باد ندهید.

وی ادامه داد: ای جوان و نوجوانی که امشب از مجلس نورانی به منازل خود می روید، مراقب باشید که اگر فردا صبح روز بعد از شب های قدر در منزل یک موقع پدر و مادر به شما حرفی زد، شما یک موقع با آنها تندی نکنید و جواب آنها را ندهید که هر چه در این شب های قدر زحمت کشیدید، همه به باد رفته است.

این استاد اخلاق اظهار کرد: مواظب باشید که این اعمال را حفظ کنید تا برایتان بماند. اگر از فردا غیبت کردید و یا غیبت شنیدید، و یا بدتر به کسی تهمت زدید و کسی را تخریب کردید، این اعمال شما و شب های قدر شما از بین رفته است.

حسادت همکار به همکار

وی افزود: متاسفانه الان در محل کار و برخی ادارات تا یکی از همکاران شما ارتقا پیدا می کند و پست بالاتری می رود، دیگر همکاران چشم دیدن این ترفیع همکار خود را ندارند و شروع به تخریب، تهمت و غیبت می کنند. مراقب باشید شما که در شب های قدر به مناجات و توبه این شب ها را گذراندید از این قبیل افراد نباشید.

این شاگرد برجسته مرحوم آیت الله حق شناس با تذکر پرهیز از رفیق بازی گفت: نکته دیگر اینکه اینقدر این زندگی های خود را گسترش ندهید و بزرگ نکنید، برخی دنبال رفیق بازی هستند و صد تا رفیق دارند که هیچ کدام رفیق آخرتی و بدرد بخور نیست و فقط دور خودش را شلوغ کرده است و این رفیقان دور شیرینی او را از یاد خدا و آخرت دور می کنند.

وی ادامه داد: یا برخی از هر جا رستوران و غذاخوری و دکه ای غذا می گیرند و می خورند، در صورتی که نمی توان با هر کس رفیق شد و نمی توان از هر جا غذا گرفت و خورد. اینها اثرات بدی روی روح شما خواهد گذاشت.

یادی از شهدای هفتم تیر

آیت الله جاودان در ادامه با اشاره به شهادت مظلومانه شهدای هفتم تیر در این مکان اظهار کرد: این لیالی سه گانه شب ها قدر را در این مجتمع هفتم تیر دور هم جمع شدیم و احیاء نمودیم که جا دارد یادی هم از این شهدای عزیز که در این مکان به شهادت رسیدند، بنماییم. شهدایی که در این محل شهید شدند مظلومانه به دست بدترین افراد خبیث به شهادت رسیدند. یکی از این افراد که بعد از انفجار در زیر آوار مجروح شده بود، نقل کرد: لحظاتی قبل از انفجار رفیق کناری من به من گفت: من یک بوی عطر فوق العاده را استشمام می کنم، آیا شما هم این بو را استشمام می کنید؟ من گفتم: نه! بعد این دوستمان گفت: پس معلوم است من شهید می شوم و شما زنده می مانید. و همینطور هم شد و لحظاتی بعد انفجار بمب صورت گرفت و ۷۲ نفر در فاجعه هفتم تیر در این مکان به شهادت رسیدند و این فرد هم در زیر آوار زنده ماند.

وی ادامه داد: این شهدای بزرگوار به خاطر دین کشته شدند و آن دشمنانی هم که این بزرگواران را به شهادت رساندند به خاطر حکومت دینی که در این کشور ایجاد شده بود، این جنایت را کردند، هر چند شاید نواقصی در حکومت وجود داشته باشد، اما حکومت دینی است. در این شب قدر از خداوند درخواست می کنیم که این شهدای عزیز هفتم تیر را با امام حسین(ع) محشور کند.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس در محضر علماء را اینجا کلیک نموده و بخوانید

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.