×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دعا و توسل راه نجات از خطرات آخرالزمان استبه گزارش عترتنا؛حجت الاسلام مسعود عالی در مراسمی که به مناسبت دهه اول ماه محرم در هیأت آئین حسینی مجتمع امام رضا (ع) برگزار شد طی سخنانی درباره حملات شیطان در دوران آخرالزمان گفت: به صورت متعدد از وجود مقدس امامان معصوم روایت شده که قبل از ظهور امام زمان (عج) دورانی فرا می‌رسد که دوران حیرت و سر درگمی برای مردم است.

این کارشناس مذهبی در ادامه با استناد به روایتی از پیامبر اکرم(ص) اظهار کرد: حضرت فرمودند مهدی(عج) ما بعد از دوران غیبت طولانی در حیرت و سردرگمی مؤمنان خروج می‌کند، بسیاری از افراد در این دوران دچار انحراف، ذلالت و گمراهی می‌شوند جز انسان‌های مخلص و افرادی که در دین باقی ماندند. این دوران حیرت دورانی است که ابلیس به همراه دستگاه خود با تمام قوا به مؤمنان حمله می‌کند و تمام تیرهای خود را به سمت آنان پرتاب می‌کند.

آخرالزمان دوران حیرت و سردرگمی و تلاش شیطان

حجت الاسلام عالی با بیان اینکه فلسفه وجود ابلیس با ظهور امام زمان(عج) تمام می‌شود و شیطان این را می‌داند، گفت: برای همین ابلیس هر کاری که می‌تواند برای به تأخیر انداختن امر ظهور انجام می‌دهد. شیطان از جن است و جن با انسان‌ها از جهاتی به هم شبیه هستند، برای مثال همانگونه که در طول زمان به علم و آگاهی انسان‌ها افزوده می‌شود جن هم اینگونه است طوری که در طول زمان می‌تواند هم رشد مثبت داشته باشند و هم گرفتار سقوط شوند.

وی ادامه داد: برای مثال انسان امروز از نظر علمی با انسان‌های صد سال و قرن‌ها پیش بسیار متفاوت است بنابراین شیطان امروز نیز با شیطان صد و هزاران سال پیش تفاوت دارد. در آخر الزمان همه آگاهی‌ها و تجربه‌های شیطان جمع می‌شود و این رشد تنها در مسیر منفی است.

وی افزود: ابلیس هم ملکوت و باطن عالم را دیده و هم عمر طولانی داشته به گونه‌ای که به بسیاری از امور آگاهی دارد و تجربیات فراوانی کسب کرده است از این رو در آخرالزمان بیشترین اطلاعات را دارد و پیچیده‌ترین نقشه‌ها و حربه‌ها علیه بشریت و ارزش‌های دینی را به کار می‌گیرد.

حملات شیطان در دوران آخرالزمان

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: حمله ابلیس به ارزشهای دینی به گونه‌ای است که بسیاری از مردم گرفتار حیرت و سردرگمی می‌شوند. ابلیس موجود معمولی نیست و موجودی است که حتی به انبیای الهی طمع کرده است. اما لازم به ذکر است شیطان هرگز نمی‌تواند به پیامبران نفوذ کند و آنها را گمراه سازد اما قادر است بر پیروان ایشان تسلط داشته و تأثیر بگذارد.

وی افزود: امام معصوم نمی‌تواند به تنهایی کاری در جامعه انجام دهد بلکه باید عده و عده داشته باشد از این رو ابلیس به عده و عده معصومین حمله و طمع می‌کند تا بتواند در جامعه دینی اخلال ایجاد کند.

وی با بیان روایتی عنوان کرد: پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع) فرمودند: ای علی به اندازه‌ای که تو راه‌های هدایت را می‌دانی و آگاهی داری به همان میزان ابلیس به راه‌های گمراهی آگاه است؛ این کلام بیانگر بزرگ کردن و قوی نشان دادن شیطان نیست چرا که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید مکر و کید ابلیس ضعیف است؛ اما باید دید این مکر و کید برای چه کسانی ضعیف است.

وی خاطر نشان کرد: مکر شیطان برای کسانی که خودشان را به خدا سپردند و در پناه پروردگار قرار گرفتند بسیار ضعیف است. در غیر این صورت برای کسی که وارد قلعه امن خدا نشده و به خود تکیه کرده کید و فریب ابلیس بسیار خطرناک خواهد بود.

راه نجات در دوران آخرالزمان

حجت الاسلام عالی به راه نجات در این دوران اشاره و بیان کرد: در دوران آخر الزمان نباید کسی گمان کند اگر دست به دامن اهل بیت نشد می‌تواند خود و عزیزانش را نجات دهد انسان باید اطلاعات دینی خود را افزایش دهد اما صرف این افزایش کافی نیست بلکه باید خود را به قدرت عالم که خداوند و خاندان عصمت و طهارت است، پیوند دهد.

وی ادامه داد: امام صادق(ع) فرمودند اگر کسی آخر الزمان را درک کرد باید به دعا و توسل روی آورد از خطرات آن دوران در امان باشد.

*مهر

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.