×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

هرگز به‌خاطر بدرفتاری فرزندان او را ترد عاطفی نکنید / دکتر محمد رضا کمن / عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛ «محمدرضا کمن» شامگاه شنبه هشتم مهرماه سال جاری در جلسه ماهیانه خانواده سلیم که در حسینیه شهدای نقوسان برگزار شد، با اشاره به یکی از علل بدشدن رفتار فرزندان نسبت به والدین گفت: اگر دیدید بچه‌هایتان با شما بد شدند ببینید خودتان با پدر و مادرتان چگونه هستید؟! هر چه به پدر و مادر خودتان بیشتر احترام و محبت کنید متقابل فرزندتان به شما احترام می‌کند.

برای اصلاح رفتاری فرزندان قیدوشرط ایجاد نکنید

مدیر مرکز مشاوره نیک روان تهران با تأکید بر اینکه هرگز به‌خاطر اصلاح رفتار فرزندتان برای آن‌ها قیدوشرط ایجاد نکنید، گفت: اگر فرزندتان مشکلات رفتاری دارد نباید برای اصلاح آن مشکل رفتاری برای او قید و شرطی ایجاد کرد؛ مثلاً اگر دیدید فرزندتان با جنس مخالف ارتباط برقرار کرده است نباید قیدوشرط کنید که تا زمانی که این ارتباط را قطع نکنی من دیگر با تو حرف نمی‌زنم و جوابت را نمی‌دهم؛ اصلاً ما مجاز به این کار نیستیم؛ بلکه باید راه اصلاح رفتار او را پیدا کنید و نباید قید و شرطی ایجاد کنید.

خطر ترد عاطفی فرزندان به خاطر بدرفتاری

وی تأکید کرد: تا وقتی که دوست‌داشتن فرزندتان با قیدوشرط است ره به جایی نمی‌برید! باید رفتار را از شخصیتش جدا کنید شخصیتش را دوست داشته باشید اما روی رفتارش معترض شوید و این دو را از هم جدا کنید. مثلاً نماز نمی‌خواند، بغلش کنید و بگویید خیلی دوستت دارم؛ اما از این رفتارت خیلی ناراحتم، یا اینکه دوستت دارم؛ اما از این رفتارت که حجابت را رعایت نمی‌کنی قلبم در فشار است. اما پدر و مادر حق ندارند به‌خاطر رفتار بد فرزند او را ترد عاطفی کنند که اگر او را ترد عاطفی کردید برگشتش خیلی دشوار است و شاید برود و دیگر برنگردد. پس والدین مراقب باشند که هرگز حق ندارند به‌خاطر رفتار بد فرزند از جمله بی‌حجابی، بی‌نمازی و کلاً بدرفتاری او را ترد عاطفی کنید.

آرامش فردی والدین لازمه عطوفت به فرزندان

این روان‌شناس بالینی با بیان اینکه لازمه عطوفت به فرزندان داشتن آرامش فردی والدین است، گفت: پدر و مادر یعنی آرامش درونی فرزند و آرامش درونی برای فرزند خیلی مؤثر است، اما ما ادای آدم‌های عاشق را در می‌آوریم و اصلاً نه عاشق هستیم و نه آرامشی داریم که به فرزندانمان هم آرامش بدهیم. اصولاً آدم‌هایی که در زندگی فردی خود دارای اضطراب هستند هرگز قدرت مهرورزی ندارند و لازمه عطوفت به بچه‌ها داشتن آرامش فردی در والدین است.

ارتباط باخدا و امام‌زمان عج راه کسب آرامش

کمن به راه رسیدن و کسب آرامش اشاره و بیان کرد: راه رسیدن والدین به آرامش در ارتباط باخدا و امام‌زمان عج است که از این راه آرامش کسب می‌شود. پدر و مادر هر چه باایمان‌تر باشد آرامش بیشتری دارد و میزان ایمان هم دوست‌داشتن خداست که در آیه ۱۶۵ سوره بقره آمده است: «. . وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ ۗ.. آنان که ایمان آورده‌اند خدا را بیشتر دوست می‌دارند.»

وی ادامه داد: ایمان دوست‌داشتن خدا است و باید دوستان خدا را دوست داشت و از دشمنان خدا بیزاری جست و اگر دوست‌داشتنی‌ها و دشمن داشتنی‌های ما بر محور خدا نیست، توهم است.

اصل عاطفه به میزان ایمان به خداست

وی خاطر نشان کرد: اصل عاطفه به میزان ایمان با خداست، اصلاً چرا اهل‌بیت این‌قدر عاطفی قوی بودند؟ حتی حادثه کربلا در اوج عاطفی بود و علت آن این است که باخدا ارتباط قوی داشتند، دوست‌داشتنی که از ایمان است باعث می‌شود در روز عاشورا خود را در برابر باران تیر قرار دهد تا امامش نماز بخواند.

مدیر مرکز مشاوره نیک روان تهران با بیان اینکه محبت را خدا در دل‌ها قرار می‌دهد، گفت: هر چقدر میزان محبت والدین به خدا و امام‌زمان عج بیشتر شود در برابر محبت فرزندان نیز به والدین بیشتر می‌شود و این محبت را خداوند در دل‌ها قرار می‌دهد و محبت چیزی نیست که آمپول آن را بگیرید و تزریق کنید که محبت کسب کنید.

در رابطه عاطفی باخدا و امام‌زمان عج بیشتر دقت کنید

وی تصریح کرد: اگر با فرزندتان مشکل دارید در رابطه عاطفی باخدا و امام‌زمان عج بیشتر دقت کنید. اگر فرزندتان گوش به حرفتان نمی‌دهد ببینید رابطه شما باخدا چگونه بوده است آیا گوش‌به‌فرمان خدا بودید؟ً اصلاً آیا همسر و فرزندتان را به‌خاطر خدا دوست دارید؟! روایت نبوی است که ایمان ندارد کسی که مرا بیشتر از خودش دوست نداشته باشید و فرزندانم را بیشتر از فرزندانش دوست نداشته باشد، حالا آیا امام‌زمان عج را بیشتر دوست دارید یا فرزندانتان را؟

وی افزود: دوست‌داشتن خدا و امام‌زمان عج به معنای اطاعت‌کردن از آن‌ها است پس گول نخورید اگر بچه خود را به غیر از این دوستی دوست دارید این دوستی الهی نیست. انصافاً امام‌زمان عج را بیشتر دوست دارید یا فرزندتان را؟ بدانید اگر این دوست‌داشتن حضرت قلبی باشد به اصل محبت رسیدید.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.