×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

در آراء و اندیشه های فاطمی آیت الله العظمی جوادی آملی آمده است که حضرت فاطمه(س) اسوه ای برای بشریت است.


حضرت فاطمه(س) الگوی بشریت/آخرین دعای ایشان / آیت الله جوادی آملی

حضرت فاطمه(س) الگوی بشریت/آخرین دعای ایشان

به گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / عترت : دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی در شرق تهران، به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در ویژه نامه ای به کوشش حجت الاسلام امیرمیثم سعیدی به تبیین اندیشه های فاطمی این مرجع عالیقدر تقلید برگرفته از کتاب ارزشمند فاطمه اسوه بشر پرداخت. در ادامه ضمن تسلیت سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرا(س)، مشروح آن از نظرتان می گذرد.

حضرت فاطمه زهرا(س) الگویی بی بدیل

وجود با برکت حضرت زهرا (س) همان گونه که در ابعاد مختلف زندگی به سان مشکاتی نورانی هدایت گر دل های مشتاقان به سوی کمال و رستگاری است ، برای معرفی بهترین شیوه های تربیتی از منظر دین و بیان شیوه تعلیم و تربیت فرزندان و اطرافیان و نحوه پاسخگویی و آموزش مسائل دینی و دیگر ابعاد تربیتی و آیین همسرداری نیز هم چون رسول خدا (ص) الگوی بی بدیلی است.

امروزه محققان علوم تربیتی می کوشند تا عوامل پیدا و پنهان ساختار شخصیت انسان و شاکله وجودی او را بررسی کنند و به همه زمینه ها ، عوامل و موانع تربیت دست یابند و در جهت پیشرفت علوم تربیتی آن را به کار گیرند . اگر از این زاویه به مراحل تکوین ، رشد و بالندگی دوران زندگی حضرت زهرا (س) نگاهی داشته باشیم ، متوجه خواهیم شد که هر اندازه علوم تربیتی پیشرفت کند، شخصیت والای کوثر ولایت و مادر امامت بیشتر شناخته شده و انوار زهرای مرضیه (س) بهتر جلوه خواهد کرد و در این مسیر ، نمونه ای بارزتر از آن حضرت یافت نخواهد شد .

مهمترین ابزار تربیتی حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه (س) در طول زندگی هجده ساله اش ، همه عوامل و زمینه های تربیتی را در راه رسیدن به کمال تجربه کرده و خود نیز در این زمینه بهترین بهره را برده است . یکی از مهمترین ابزارهای تربیتی آن حضرت ، ایجاد انگیزه درونی و محبت و عشق به خوبی ها و کمالات در افراد می باشد؛ محبتی که از درون خود او می جوشد و در رفتار و گفتارش به چشم می خورد.

علاقه مندی حضرت نسبت به سعادت آفرینی برای دیگران فرد را تحت تأثیر قرار میدهد؛ منش حضرت به گونه ای است که هر مخاطبی را شیفته و دل داده عظمت وجودی خود کرده و از این طریق افراد را به سوی سعادت سوق می دهد؛ زیرا محبت و دل دادگی به خوبان ، انسان را در رسیدن به کمال مطلق و سرچشمه رستگاری یاری می رساند؛ چرا که انسان بدون محبت هیچ گاه به مقصد دلخواه نخواهد رسید .

مزد رسالت؛ محبت و مودت نسبت به حضرت زهرا(س)

امام باقر ( ع ) فرمود : هَلِ الدِّینُ إِلَّا الْحُبُّ؛ آیا دین غیر از محبت است؟ از این رو ، خداوند متعال مزد رسالت را فقط مودت و محبت نسبت به حضرت زهرا (س) و اهل بیت ( علیهم السلام ) قرار داده است : « قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبی »  زیرا بدون این محبت همه زحمات پیامبر در هدایت جامعه و اصلاح امت به هدر خواهد رفت.

محبت در سیره این ذوات نورانی ، در همه مراتبش در طول محبت خداوند قرار دارد؛ یعنی همه محبت های آن ها به عشق الهی ختم می شوند و به همین دلیل ، دوست داشتن اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم السلام ) انسان را به سوی خدا سوق می دهد . امام صادق (ع) فرمود : « اگر دوستی ها و دشمنی ها و بذل و بخشش های کسی برای خدا باشد ، او به بالاترین درجات ایمان رسیده و ایمانش کامل شده است ». از این رهگذر ، ابراز مهر و محبت ، دل های مشتاق را صید ، آتش کینه ها و اختلافات را خاموش ، افسردگی ها را معالجه و سخت ترین شرایط زندگی را تحمل پذیر می سازد .

حضرت فاطمه (س) افزون بر برخورداری از زمینه ها و عوامل رشد و تربیت ، در آغوش موفق ترین مربّی دنیای بشریت؛ حضرت خاتم الانبیاء (ص) پرورش یافته است . آن حضرت مهربانی ها و گذشت ها و بردباری های مادر فداکار خویش را در سال های نخستین عمر خود شاهد بود و رفتارهای مهرآمیز پیامبر (ص ) را نیز نسبت به همسر و فرزندانش به نظاره نشسته بود . پیامبر گرامی اسلام ( ص ) با بوسه زدن بر دستان فاطمه (س ) و ابراز محبت ویژه به او در پیش چشمان دیگران ، بنیان مهر و وفا و روابط عاطفی و آیین مهرورزی را در منطقه ای که به غیر از خشونت و بربریّت چیز دیگری حاکم نبود و زنده به گور نمودن دختران در آن سنتی دیرین بود ، استوار ساخت و در این راستا خاندان رسالت را به عنوان الگویی الهی معرفی فرمود .

حضرت زهرا ( س ) در اوج بی مهری های انسان های جاهل به دخترانشان ، بیشترین محبت را از پدر بزرگوارش احساس کرد و همه آن را در زندگی به دیگران بخشید.

آن حضرت را “حانیه” نامیدند؛ یعنی بانویی که با شوهر و فرزندانش بسیار مهربان و دلسوز بود و “حبیبه” گفتند؛ یعنی دوست دار و محبوب رسول خدا ( ص) بود و “امّ ابیها” لقب گرفت؛ چرا که برای پدر گرامی اش نه فقط یک دختر بلکه چون مادر بود .

 یکی از ویژگی های حضرت زهرا  ( س ) عنایت آن گرامی به امت اسلام  به ویژه شیعیان امیرالمؤمنین علی  (ع) است؛ به گونه ای که هرگاه  دعا می کرد ، هم چون پدرش دیگران را بر خود مقدم می داشت و برای مردان و زنان مؤمن دعا می کرد و  برای خودش دعا نمیکرد ، از حضرت در این باره پرسیدند که فرمود : نخست همسایه وانگه  اهل خانه .

مهریه حضرت شفاعت از گناهکاران امت

هنگام ازدواج حضرت فاطمه  ( س ) وقتی مقدار مهریّه معین شد و آن  بزرگوار از مبلغ مورد نظر آگاهی یافت ، خطاب به پیامبر  (ص ) عرض کرد : یَا رَسُولَ اللهِ! اِنَّ بَنَاتَ النَّاسِ یَتَزَوَّجْنَ  بِالدَّرَاهِمِ فَمَا الْفَرْقُ بَیْنِی وَ بَیْنَهُنَّ؟ اَسْألُکَ تَردَّهَا وَ  تَدْعُوا اللهَ تعالی اَنْ یَجْعَلَ مَهْرِی الشَّفَاعَهَ فِی عُصَاهِ اُمَّتِکَ؛  ای رسول خدا! مهریه دختران مردم درهم هاست ، پس چه فرقی بین من و آن ها خواهد بود؟  تقاضا دارم مهریه مرا بازگردانی و از خداوند متعال بخواهی که مهریه مرا شفاعتِ گناهکاران امت تو قرار دهد.

آن گاه حضرت جبرئیل نازل شد در حالی که در دستش پارچه ای لطیف ابریشمین قرار داشت و روی آن نوشته شده بود: جَعَلَ اللهُ مَهْرَ فَاطِمَهَ الزَّهْرَاء شَفَاعَهَ الْمُذْنبینَ مِنْ اُمَّهِ  اَبِیهَا؛ خداوند متعال مهریه فاطمه زهرا  ( س ) را شفاعت از گناه  کاران امت پدرش قرار داد.

احتضار و لحظات پایانی عمر حضرت

هنگامی که فاطمه  ( علیها السلام ) به حال احتضار  رسید ، وصیت کرد که آن پارچه را روی سینه و زیر کفنش قرار دهند و فرمود : « روز قیامت که محشور شدم ، این نوشته را با دستم بلند کرده و گناهکاران امت پدرم را شفاعت می کنم » .

اسماء بنت عمیس گوید : « در آخرین لحظات زندگی حضرت  فاطمه  ( س ) حضور داشتم . آن بانوی بانوان عالم غسل کرد ، لباسهایش را عوض کرد و در گوشه منزل به راز و نیاز مشغول شد . پیش رفتم تا از نجواهای  آن بزرگوار با حضرت حق آگاه باشم . فاطمه  ( س ) را دیدم که رو به  قبله نشسته و دست ها را به سوی آسمان برده و با کمال خلوص زمزمه می کند: إِلَهِی  وَ سَیِّدِی اَسْئَلُکَ بِالَّذینَ اصْطَفَیْتَهُمْ وَ بِبُکاءِ وَلَدَیَّ فی  مُفارِقَتی اَنْ تَغْفِرَ لِعُصاهِ شیعَتی وَ شِیعَهِ ذُرِّیَتِی؛ خداوندا! ای آقای من! از تو می خواهم به حق انسان هایی که برگزیده ای و به ناله های  دو فرزندم ( حسن و حسین ) در فراق من! از گناه شیعیان من و پیروان فرزندانم درگذری » .

ورود حضرت در محشر و ندای منادی

جابر بن عبدالله انصاری از رسول خدا  (ص) نقل می  کند : « روز قیامت ، دخترم فاطمه با جلال و شکوه و عزت و احترام  در میان انبوه فرشتگان آسمان وارد محشر می شود ، آن گاه منادی با صدای رسایی ندا می  دهد : ای اهل محشر! چشمان خود را ببندید که فاطمه دختر محمد می خواهد عبور کند.

آن روز  پیامبران ، اولیای الاهی ، صدیقان ، شهیدان و همه مردمان چشمان خود را می بندند تا  دخترم فاطمه در میان هاله ای از نور از صفوف محشر رد می شود و به مقابل عرش الاهی  می رسد و در آن جا عرض می کند: إِلَهِی وَ سَیِّدِی ذُرِّیَّتِی وَ شِیعَتِی وَ  شِیعَهُ ذُرِّیَّتِی وَ مُحِبِّیَّ وَ مُحِبِّی ذُرِّیَّتِی؛ بارالها! ای آقای من!  فرزندانم و شیعیانم و پیروان فرزندانم و دوستانم و دوستان فرزندانم [ را نجات بده ] !

آن گاه خداوند فرمان می دهد : کجایند فرزندان ، شیعیان و دوستان فاطمه و دوستان  فرزندان فاطمه؟ آنان به پیش می آیند در حالی که فرشتگان رحمت خدا گرداگردشان را  گرفته اند و فاطمه همه آنان را داخل بهشت می برد ».

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس در عترت را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.