×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیت الله العظمی مدرسی گفت: نقش بزرگ حضرت ابوطالب(ع) موجب شد که الگویی برای ما و نسل های مختلف باشد، این که جوانان مسلمان به دفاع از مقدسات در عراق و سوریه پرداختند، ارزشی است که آنها از پدران خود آموختند.


حضرت ابوطالب(ع) الگویی برای ما و نسل های مختلف استبه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / عترت: مراسم افتتاحیه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) حامی پیامبر(ص) صبح روز سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ آغاز در سالن قدس مدرسه امام خمینی(ره) قم برگزار شد.

آیت الله العظمی «سید محمدتقی مدرسی» از مراجع تقلید شیعه در پیامی تصویری به این همایش که در قم برگزار شد، با اشاره به ولادت رسول اکرم(ص) اظهار کردند: در زمان ولادت پیامبر(ص) حوادث بزرگی رخ داد چون ایشان حامل پیامی از جانب پروردگار بود که باید بر همه اظهار می شد.

ایشان ادامه دادند: این پیام بزرگ هنگامی که از غار حراء جاری شد، شیاطین انس و جن برای مقابله با آن جمع شدند و در این جا نوبت به حضرت ابوطالب(ع) رسید که پرچم بلند دفاع از پیامبر(ص) را بردارد، آن هم در جامعه ای که نظام قبیله ای حاکم بود.

حضرت ابوطالب(ع) بزرگ بنی هاشم

مرجع تقلید شیعیان عراق افزودند: حضرت ابوطالب(ع) بزرگ بنی هاشم بود و بنی هاشم مروارید قبایل جزیره عرب از جمله قریش محسوب می شد، در درون نظام قبیله ای، یک گروه از یک قبیله به گروه دیگر حمله نمی کرد چون به اعتبارش ضربه می زد.

آیت الله مدرسی، حضرت ابوطالب(ع) را حامی پیامبر(ص) دانستند و تصریح کردند: او همه چیز خود را برای دفاع از رسول اکرم(ص) فدا کرد، او شبانه بستر پیامبر(ص) را با فرزندان خود عوض می کرد تا خطری به رسول اکرم(ص) نرسید، حضرت ابوطالب(ع) مال و در نهایت جان خودش را در این راه فدا کرد.

ایشان ادامه دادند: رسول اکرم(ص) سال درگذشت حضرت ابوطالب(ع) و حضرت خدیجه(ص) را عام حزن نامید، مسلمانان هنوز جایگاه حضرت ابوطالب(ع) را درک نکردند، او کسی بود که شخصیتی همچون امام علی(ع) را به جهان تقدیم کرد.

مرجع تقلید شیعیان عراق افزودند: حضرت ابوطالب(ع) به فرزند خود آموخت که جان خود را فدای رسول اکرم(ص) کند، امام علی(ع) هم این مساله را به فرزندش حضرت عباس(ع) آموخت.

مسلمانان مدیون حضرت ابوطالب(ع)

آیت الله العظمی مدرسی، مسلمانان را مدیون حضرت ابوطالب(ع) دانستند و تصریح کردند: اهمیت مقام قبیله ای حضرت ابوطالب(ع) را زمانی درک می کنیم که ببینیم چه اتفاقاتی برای رسول اکرم(ص) بعد از درگذشت حضرت ابوطالب(ع) افتاد و ایشان در نهایت مجبور به هجرت از مکه شد.

ایشان ادامه دادند: نقش بزرگ حضرت ابوطالب(ع) موجب شد که الگویی برای ما و نسل های مختلف باشد، این که جوانان مسلمان به دفاع از مقدسات در عراق و سوریه پرداختند، ارزشی است که آنها از پدران خود آموختند.

مرجع تقلید شیعیان عراق افزودند: وقتی که شخصیت حضرت ابوطالب(ع) را تکریم می کنیم، به قدردانی از ارزش های برجسته در طول دوران مختلف می پردازیم.

ایشان افزودند: شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان آنها از کیان و حرمت اسلام دفاع کردند و جایگاه والایی دارند، باید به فرزندان خودمان بیاموزیم که حامی دین و رهبران دینی باشند و از کسی که نماینده دین است و دین را تبلیغ می کند، حمایت کنند. حضرت ام البنین(ع) نیز فرزند خود را تربیت کرد تا از حجت خدا دفاع کند.

ایشان در پایان گفتند: امروز وظیفه همگان از جمله عالمان دین است که برای تربت نسل ها بکوشند. در آن صورت دشمنان جرات نخواهد کرد که کرامت ما را هدف قرار بدهند.

*ابنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس در عترت را اینجا کلیک نموده و بخوانید

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.