×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

قبل از هر کاری از خدا کمک و اجازه بگیریدبه گزارش خبرنگار عترتنا؛محمد شجاعی، استاد حوزه و دانشگاه در جلسه سخنرانی هفتگی خود نهم تیرماه در حسینیه قرائت قرآن شهرری با بیان اینکه قبل از هر کاری از خدا کمک و اجازه بگیرید، گفت: برای موفقیت کارهایتان قبل از انجام آن کار از خدا اجازه بگیرید، حتی در کارهای کوچک از خدا کمک بگیرید. وقتی امام معصوم فقر ذاتی خود را کشف می‌کند، حتی برای آب خوردن از خدا کمک می‌گیرد، پس حتما برای هر کاری از خدا کمک بگیرید.

وی افزود: توصیه شد که کتاب صحیفه فاطمیه را حتما بخوانید در این کتاب تکنیک های چگونگی درخواست کردن از خدا را حضرت به ما می آموزد؛ یکی از کارهای حضرت در موقع خواب این بود که حضرت فاطمه (س) به خدا میگوید از تو کمک میگیرم که چشم‌هایم بسته شود و خواب عمیق و خوبی داشته باشم. حضرت حتی برای خوابیدن هم از خدا کمک میگیرد. پس هر کاری می‌خواهید انجام دهید، این اذن و اجازه را قبل از انجام از خدا بگیرید و هیچ کاری هم استتثنا ندارد و قرآن می‌گوید نگویید من این کار را انجام می‌دهم بگویید ان شاءالله انجام می‌دهم.

با خدا انس و ارتباط داشته باشید

مدیر عامل موسسه منتظران منجی با توصیه به داشتن ارتباط با خدا اظهار کرد: انسانی که دعا و التماس و استغاثه از خدا ندارد، چنین انسانی مجبور میشود از دیگران گدایی عاطفی کند و شخصیتا او گدا بار می‌آید، اما خدا انسان را طوری آفریده که به کسی نیاز نداشته باشد و از کسی گدایی نکند. پس سعی کنید تقوا داشته باشید و فقط از خدا کمک بخواهید.

وی ادامه داد: شما تقوا داشته باشید و از چیزهایی که خدا بدش می‌آید دوری کنید، خدا هم کمکتان می‌کند. تقوا هم یعنی پرهیز از هر چیزی که مرا از محبوبیت خدا می‌اندازد. انسان باید اهل جذب موفقیت باشد و قواعد آن را یاد بگیرد. غربی‌ها یک قانون جذب را اختراع کردند که کلش غلط است، اما ما در اسلام صدها قانون جذب داریم.

به اشتباهات خود اعتراف کنید نه توجیه

شجاعی با بیان اینکه به اشتباهات خود اعتراف کنید نه توجیه، گفت: خدمت یکی از بزرگان اهل توحید بودم که همسر ایشان تماس گرفت و نق می‌زد و ایشان گفت ما که خیلی اشتباه‌ها کردیم این هم روی آن! یک کسی که راحت به اشتباه اعتراف می‌کند و دنبال توجیه کردن نیست و با شجاعت می‌گوید من اشتباه کردم، خیلی ارزش دارد. اما کسی که احمق است کاملا توجیه می‌کند و خیلی ناراحت می‌شود که از او انتقاد شود و استکبار و عجب دارد و اساسا نمی‌خواهد قبول کند این عملش یک عمل زشت بوده است و توجیه می‌کند.

وی ادامه داد: حتی در روایات داریم اگر کسی به شما خیانت کرد، شما به او خیانت نکنید! این در شخصیت انسانی انسان نیست که در مقابل خیانت کردن دیگران نسبت به شما، شما هم در مقابل به او خیانت کنید.اینجوری نیست که مثلا کسی با زنش مشکل دارد و به اختلاف و طلاق کشیده شده است محال است به کسی عیب همسرش را بگوید، اما افرادی سراغ داریم که پشت همسر خود همه چیز می‌گویند، در صورتی که روایت می‌گوید کسی غیبت می‌کند آدم ضعیف و ذلیلی است که غیبت دیگران خصوصا همسر خود را می‌کند.

واعظ درونی داشته باشید

شجاعی با بیان اینکه مومن واعظ درونی دارد،گفت: مومن از درون خودش یک وجدان و واعظ دارد که در برخوردها با دیگران تلافی نکند و انتقام نگیرد. مومن دنبال این است که خدا او را چه جور دوست دارد نه اینکه اگر همسر یا دیگری با او خیانتی کرد او هم به او خیانت کند، این که دریدن یکدیگر می‌شود ولی مومن حتی اگر صد بار خیانت ببیند یک بار خیانت نمی‌کند. چون مومن می‌خواهد شبیه خدا شود. از لقمان پرسیدند ادب از که یاد گرفتی؟ گفت: از بی‌ادبان! و این یک قاعده است. بنابراین مومن نیز اهل انتقام و تلافی کردن نیست.

وی با اشاره به اثر موعظه بر دل و جان انسان، اظهار کرد: مومن اهل شنیدن موعظه است و اثری که در شنیدن است در دانستن نیست. انسان خیلی وقت‌ها خودش احتیاج به شنیدن دارد ولو اینکه خودش می‌داند. خیلی از اولیا و بزرگان را می‌شناسم که سطح علمی بالایی دارند اما گاهی پای درس شاگردانشان می‌نشستند و می‌گفتند او دارد حرف می‌زند و این موعظه است.

شجاعی در پایان گفت: موعظه آب حیات دل است، اگر کسی واعظ بیرونی نداشته باشد و موعظه نمی‌شنود این آدم مرده است و قلبش کاملا از بین رفته است، اما کسی می‌خواهد رشد کند و به پیش خدا برود همش دنبال این است که پیش کسی برود و عیبی‌یابی از درون خود کند و عیب‌های درون خود را بشناسد و آن را اصلاح کند. جهنمی‌ها کسانی هستند که از شنیدن و موعظه بیزار هستند و شخصیت انسان از راه شنیدن بزرگ می‌شود.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.