×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

به گزارش پایگاه تحلیلی تهذیب آنلاین (کلینیک روح درمانی)، آیت‌الله گرامی در شرح دعای هجدهمین روز ماه مبارک به ارزش شب‌زنده‌داری و جایگاه آن در تعالی معنوی و روحی انسان اشاره کرده است. وی آورده است:

اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ‏ وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَى اتِّبَاعِ آثَارِهِ بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِین‏ 

خدایا، مرا در این روز براى درک برکات سحرها، بیدار و متنبه ساز و دلم را به روشنى انوار سحر منور گردان و تمام اعضایم را براى آثار و برکات این روز مسخر فرما، به حق نور خود اى روشنى بخش دل‌هاى عارفان.

درخواست توفیق اهل سحر شدن

اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ

خدایا در این ماه مرا متنبه کن تا از برکات سحرهای ماه رمضان استفاده کنم ، و اهل سحر باشم و شاید جهت آن هم این است که در سحر اهل گناه در خوابند و کمتر گناه می شود و هر زمان و مکانی که کمتر گناه شود، مورد توجه، رحمت الهی است .

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ ****از یمن دعای شب  و ورد سحری بود

براى آماده شدن قلب، باید شب‌ها بلند شد، «ان الله تبارک و تعالی ینظر فی الاسحار الی قلوب‏ المتیقظین؛المحجه البیضاء، للفیض الکاشانى ج ۲ ص ۳۹۹». پروردگار در سحرها به قلوب بیداران نظر مى‏کند. همت کن و سحرها بیدار شو؛ سفرالى‏الله بدون شب‏زنده‏دارى غیر ممکن است‏  «ان العبد اذا تخلی بسیده فی جوف اللیل المظلم و ناجاه اثبت الله النور فى قلبه؛ الامالى، للشیخ الصدوق ص ۳۵۴». وقتى بنده‏اى در دل شب تاریک با خداى خود خلوت کند، پروردگار قلب او را نورانى مى‏کند. تا از راه شب‏زنده‏دارى وارد نشوى، غیر ممکن است که بتوانی سفر الی الله بکنی،!باید این قسمت را داشته باشید. تمام اولیاء و علماى اعلام و بزرگان دین، اهل شب‏زنده‏دارى بوده‏اند.

وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَى اتِّبَاعِ آثَارِهِ

خدایا تمامی اعضاء مرا طوری قرار ده که از آثار این ماه  پیروی کنم  پس این ماه آثار و برکات و انواری دارد و معلوم می شود که زمان‌های مختلف از نظر نورانیت و برکات متفاوت هستند؛ درست است که زمان خاصیت حرکت مواد عالم است، اما این ها هم بر حسب معنویت با شرایط خاصی که پیدا می کنند متصل به عالم بالا هستند.

بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِین‏

 خدایا، تو را به نور خودت قسم می دهم که این حاجت من را برآورده کنی! معلوم می‌گردد که این اموری که در صدر دعا خواستیم به عنوان مصداق و از کانال نور به ما می رسد.

*حوزه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.