×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

به مناسبت ماه مبارک رمضان در ادامه راهکار حضرت آیت الله مظاهری از مراجع معظم تقلید برای درک بهتر ماه رمضان تقدیم نظرتان می گردد.

راهکار آیت‌الله مظاهری برای درک بهتر ماه رمضان عترتنا

به گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / مراجع معظم تقلید: آیت الله حسین مظاهری از مراجع معظم تقلید و از اساتید برجسته اخلاق به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان توصیه‌هایی را نمودند و همچنین برای درک بهتر ماه رمضان راهکارهایی را نیز بیان نمودند که در ادامه مشروح آن می آید.

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

«رَبِّ اشْرَحْ لی‏ صَدْری وَ یَسِّرْ لی‏ أَمْری وَ احْلُلْ عُقْدَهً مِنْ لِسانی‏ یَفْقَهُوا قَوْلی»

ماه مبارک رمضان یکی از فرصت‌های معنوی است که از ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردار است و لازم است از آن بهره‌برداری کامل بشود. درهای رحمت پروردگار در این ماه باز است و فوج فوج از بندگان آمرزیده می‌شوند. ماهی که نفس کشیدن درآن عبادت است و ثواب عبادات و اعمال خیر در آن، چندین برابر می شود.

شب قدر که در ماه مبارک رمضان است، یک فرصت روی فرصت است و عبادت در آن شب، برتر از هزار ماه عبادت است. بنابراین فرصت‌های کم نظیری در پیشِ رو است و نسیم‌های رحمتی در حال وزیدن می‌باشد. پیامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم» فرمودند: «إِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیَّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا»[۱]

بنابر فرمایش پیامبر گرامی«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم» نسیم‌هایی در زندگی انسان می‌وزد و همه باید خود را در معرض این نسیم‌ها قرار دهند تا از برکات آن بهره‌مند گردند.

راهکارهای درک بهتر ماه رمضان

برای استفادۀ بهتر از فرصت معنوی ماه مبارک رمضان، برای اینکه مشمول لطف خدا شویم، توفیق عبادت و بندگی و ترک معصیت پیدا کنیم، در این ماه مبارک قدمی در معنویت برداریم، خودسازی و تهذیب نفس کنیم، برای اینکه بتوانیم به حسن عاقبت دست یابیم و حوائج ما مستجاب و گرفتاری‌ها رفع گردد، چهار راهکار وجود دارد که ذیلاً به آن اشاره می‌شود:

۱) پرهیز از غذای حرام و شبهه‌ناک

مراقب باشید لااقل در ماه مبارک رمضان غذای حرام و شبهه‌ناک نخورید. خداوند به کسی که در شکم او غذای حرام وجود دارد، نظر لطف نمی‌کند. عبادات چنین کسی ممکن است از نظر ظاهری صحیح باشد، ولی مورد قبول و پذیرش خداوند سبحان واقع نمی‌‌شود.

حتی اگر نمی‌توانید درآمد خود را برای همیشه حلال و پاک کنید، اگر توفیق پرداخت خمس و زکات ندارید، لااقل برای این یک ماه، مبلغی از حلال جدا کنید و مصرف خوراک خود و خانواده را از محل حلال قرار دهید.

قبل از ماه مبارک رمضان، دارایی خود را حلال کنید تا بتوانید توبه کنید و پاک و پاکیزه و با آمادگی به استقبال این ماه شریف بروید و بتوانید از برکات آن استفادۀ لازم را ببرید. کسب حلال به خصوص در زمان حاضر بسیار مشکل است، اما امر لازمی است و نمی‌‌شود مال حرام در زندگی کسی باشد و رستگار شود و عاقبت به خیر گردد.

لذا تقاضا دارم لااقل در ماه مبارک رمضان از غذای حرام و شبهه‌ناک پرهیز کنید تا بتوانید این ماه را با دعای مستجاب سپری کنید و به ملکۀ تقوا دست یابید.

۲) ارتباط با خداوند از طریق انس با نماز، قرآن، دعا و توسّل

قرآن کریم همواره تأکید می‌فرماید که: «وَ أَقیمُوا الصَّلاهَ وَ آتُوا الزَّکاه»[۲]؛ یعنی نماز را زنده بدارید. نمی‌گوید نماز بخوانید، بلکه بر زنده نگاه داشتن نماز تأکید دارد.

در وقت نماز، همه‌جا باید تعطیل و تمام مسلمان‌ها مشغول نماز باشند. اهمیت ندادن به نماز، یعنی شلوغ بودن خیابان و مراکز تفریحی و سایر مکان‌ها در وقت نماز، ننگ بزرگی برای مسلمین محسوب می‌شود و مورد مذمّت و نکوهش قرآن کریم می‌باشد. چنانکه می‌فرماید: «فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ، الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ»[۳]

حال اگر این ننگ بزرگ را در طول سال داریم، تقاضا دارم لااقل در ماه مبارک رمضان، آن را رفع کنید و با نماز و قرآن کریم انس بگیرید.

اگر می‌خواهید خداوند متعال نظر لطفی به شما بکند، از طریق نماز، انس با قرآن کریم، دعا و توسّل، رابطۀ خود را با خداوند محکم کنید تا مشمول عنایات ویژۀ حق تعالی شوید.

۳) رسیدگی و خدمت به دیگران

رابطۀ با خداوند متعال، یک بال برای پرواز است و بال دیگری که برای حرکت صعودی انسان به سوی معنویات لازم است، رابطه با مردم می‌باشد.

قرآن کریم مکرراً می‌فرماید که: «أَقیمُوا الصَّلاهَ وَ آتُوا الزَّکاه» یعنی هم با خداوند و هم با مردم رابطه داشته باشید. همه باید به هر اندازه که می‌توانند، به مستمندان رسیدگی کنند. از ما انتظار نمی‌رود که مثل اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» از افطار خود بگذریم و به دیگران ببخشیم، ولی وظیفه داریم که تشریفات و تجمّلات را حذف کنیم و به جای آن از نیازمندان و افراد آبرومند دستگیری نماییم.

همه باید ساده‌زیست باشند و هرچه از ساده‌زیستی اضافه می‌آورند با احترام کامل و مخفیانه به فقرا ببخشند. اختلاف طبقاتی در جامعۀ امروزی بیداد می‌کند. عده‌ای از مردم بسیار ثروتمند و عدۀ زیادی فقیر هستند. گروهی تجمل‌گرا شده‌اند و تشریفات زیادی در زندگی دارند و گروهی دیگر حتی در تهیۀ افطار خود مشکل دارند. چنین افرادی که زیاد هم هستند، آبرومندند و نمی‌توانند به کسی رو بیندازند.

اگر به دستور قرآن کریم عمل گردد و رسیدگی به نیازمندان جایگزین تجمل‌گرایی شود، فقر از جامعه رخت برمی‌بندد. لذا تقاضا دارم لااقل در این یک ماه به فکر دیگران باشید و از مستمندان دستگیری کنید. در این یک ماه، مبلغی که همیشه صرف تشریفات می‌کنید، به فقرا ببخشید. اگر کسی بتواند شکم یک نفر گرسنه را سیر کند، خداوند وعده داده است او را عاقبت به خیر می‌کند. چنین کسی ذلّت بعد از عزّت پیدا نمی‌کند و خود او و فرزندانش از انحراف فکری که امروزه بسیاری از جوانان را مبتلا کرده است و نزدیک است دین و مذهب آنان را بگیرد، مصون می‌مانند. نهایتاً با دین از دنیا می‌رود و هنگام مرگ امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» او را یاری خواهند کرد.

۴) اجتناب از گناه

در ماه مبارک رمضان، چشم و گوش و زبان خود را کنترل کنید. از نگاه‌های آلوده بپرهیزید. از دیدن فیلم‌ها و برنامه‌های حرام و بیهوده در ماهواره و اینترنت و تلویزیون دوری گزینید. غنا و موسیقی و حرف‌های حرام و بیهوده نشنوید. غیبت نکنید، تهمت نزنید، شایعه‌پراکنی نکنید، دروغ نگویید و به کسی توهین نکنید.

گاهی مشاهده می‌شود هنگام افطار، برخی غیبت می‌کنند و تهمت می‌زنند. معلوم است چنین افرادی روزه نبوده‌اند، فقط گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده‌اند. روزه‌ای که همراه با گناه باشد، روزۀ واقعی نیست و مقبول درگاه الهی واقع نمی‌شود.

علاوه بر گناه، از گفتار و کردار بیهوده و بی‌نتیجه هم باید اجتناب شود. بعضی صحبت‌ها غیبت و تهمت و دروغ نیست، ولی بیهوده است و نه نتیجۀ دنیا دارد، نه نتیجۀ آخرت. این‌گونه حرف‌ها فشار قبر دارد و باید از آن پرهیز شود. بیایید لااقل در این ماه زبان خود را از گناه و بیهوده‌گویی حفظ کنید.

کسی که گناه و کردار بیهوده و بی‌نتیجه داشته باشد، نمی‌تواند از ماه مبارک رمضان استفادۀ مطلوب نماید.

*پایگاه اطلاع‌رسانی معظم‌له

پی‌نوشت:

[۱]. بحارالأنوار،ج ۶۸، ص ۲۲۱.

[۲]. بقره، ۴۳: «و نماز را بر پا دارید، و زکات را بدهید.»

[۳]. ماعون، ۴ و ۵: «پس واى بر نمازگزارانى‏، که از نمازشان غافلند».

پایان پیام/.

شبکه‌های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس مراجع معظم تقلید را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.