×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آیت الله العظمی مدرسی در هفتمین جلسه تفسیر سوره ابراهیم به تبیین دو دلیل تایید صحت رسالت پیامبران الهی نسبت به مدعیان دروغین پرداختند.

راه تشخیص صحت رسالت پیامبران با مدعیان/علت شیوع کرونا آیت الله مدرسیبه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / مراجع معظم تقلید: آیت‌الله‌العظمی «سیدمحمدتقی مدرسی» از مراجع تقلید شیعیان در کربلای معلی در هفتمین جلسه تفسیر و تدبر سوره ابراهیم در ماه مبارک رمضان که روز گذشته با تدبر در آیه ۱۰ این سوره مبارکه برگزار شد، گفتند: رسالت پیامبران دعوت به خود نیست، بلکه آنها مردم را به خدا دعوت می کنند و ذره ای خودخواهی، خودبینی، خودنگری در رسالت انبیاء پیدا نمی شود و آنها فقط و فقط به خدا دعوت می کنند.

 خطاب پیامبران به عقل و وجدان انسان ها

مفسر تفسیر هدایت خطاب رسالت انبیاء را  وجدان انسان دانستند و بیان کردند: اصل تمام حقایق در وجدان، عقل و فطرت انسان موجود است، اساسی ترین حجت و دلیل بین بشر و خدای بشر همین عقل است. این عقل در درون انسان نهفته است و برخی به وسیله خرافات عقل خود را پوشانده و برخی عقل را دفن نموده اند. وقتی انبیاء می آیند، این رسالت و پیام انبیاء این عقل و وجدان خفته انسان را بیدار می کند و افکار خرافی را از آن دور می کنند، تا حدی که عقل و وجدان هر کسی به محتوای رسالت انبیاء شهادت می دهد.

ایشان ادامه دادند: اگر انبیاء به مردم گفتند: صادق باشید، امین باشید، با یکدیگر خوش رفتاری کنید، خدا را عبادت کنید، خودخواه نباشید، این کلمات در درون عقل هر انسانی منعکس می شود و چون خود عقل هم همین مطالب را به انسان گوشزد می کنند، به همین دلیل توافق عقل درون و رسالت برون، دلیل بر صحت رسالت انبیاء است که از طرف خداوند آمده اند.

چگونگی تشخیص صحت رسالت پیامبران الهی با مدعیان دروغین

آیت الله العظمی مدرسی به دو دلیل تایید صحت رسالت پیامبران الهی نسبت به مدعیان دروغین اشاره و بیان کردند: در تایید رسالت پیامبران دو نکته وجود دارد که اولاً دعوت انبیاء به خدا است و آنها مردم را به خدا دعوت می کند. و هیچ جهت خودبینی و دعوت در خود در آنها نیست. دوماً انبیاء به وجدان انسان خطاب می کند و خطاب آنها عقل و وجدان انسان است، که عقل را بیدار می کند. این دو جهت مهمترین دلیل بر صحت رسالت انبیاء است.

ایشان افزودند: در ابتدای آیه ۱۰ سوره ابراهیم خداوند می فرماید: «قَالَتْ رُسُلُهُمْ»؛ در این آیهمنظور همه پیغمبران و رسالت هم پیغمبران است. این محتوای هر رسالت پیغمبری و هر دین الهی است. بعد می فرماید: «أَفِی اللَّهِ شَکٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ»، انبیاء می گویند: ما که شما را دعوت به خودمان نمی کنیم! ما که نمی گوییم بیایید ما را بپرستید! ما می گوییم بیایید خدا را بپرستید. بعد می فرماید: «یَدْعُوکُمْ لِیَغْفِرَ لَکُمْ مِنْ ذُنُوبِکُمْ وَیُؤَخِّرَکُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى»، تازه خدا از شما چیزی نمی خواهد، خدا به شما می گوید، بیایید تا من گناهان شما را بیامرزم، تا بیشتر زندگی کنید.

نشانه‌ی از بین رفتن بشر و تمدن ها

این مرجع عالیقدر تقلید با اشاره به علت از بین رفتن تمدن های بشر گفتند: اینکه بشر به جایی برسد که چشم او ضعیف و ذهن او کُند شود، این لحظه از بین رفتن بشر است.  مثلاً شما تا فاصله یک کیلومتری را با چشمتان می توانید ببینید، اما چشمتان ضعیف شده و فقط تا فاصله ده متری را می ببیند که این سبب فنای انسان می شود، چون بعضی مواقع خطرات تا یک کیلومتری را باید ببیند که مثلاً درنده ای شاید در این فاصله باشد و برای شما خطر ایجاد کند.

ایشان ادامه دادند: عقل انسان هم همین طور است. نشانه ضعیف شدن عقل انسان این است که به جای پذیرفتن حق مرتب می گوید دلیل بیشتر بیاورید! در صورتی که حق وقتی واضح شد، دیگر دلیل لازم نیست. باید عقل خود را بکار بگیرید و متوجه شوید. گاهی وقت ها این تعصبات دیرینه و بی جا برخی از مردم، آنها را به جایی می برد که هر چه دلیل برای آنها می آورید متوجه نمی شوند.

گناهان مهمترین عامل شیوع کرونا

آیت الله العظمی مدرسی در ادامه با اشاره به شیوع جهانی ویروس کرونا گفتند: مردم این نکته را بفهمند که انبیاء برای خودشان نیامده اند، بلکه آمدند که یک مسئله حاد را بیان کنند و مردم را از مشکلات نجات دهند. حتی امروز که این ویروس کرونا در جهان شیوع پیداه کرده و میلیون ها نفر را بیمار و میلیون ها نفر را خانه نشین کرده است و حتی اقتصاد دنیا را مورد تهاجم قرار داده است، به خاطر همین گناهان است. گاهی بعضی از مصلحین بزرگ و متفکرین می گویند که این گناهان شما بوده که شما را به اینجا رسانده است.

ایشان ادامه دادند: ما به طبیعت و خودمان ظلم کردیم، کم کاری و پرخوری کردیم، پرمصرف شدیم، مصرف ما بیش از فعالیت ما شده است و کم کم این مسائل باعث اختلاف بین امت ها، بین کشورها و حتی بین طبقات و احزاب داخلی کشور شده است، که باعث گناهان بزرگی شده که این مشکلات را به بار آورده است. پس ای مردم بیایید و از این گناهان دست برداشته و توبه کنید. مثل همین حقیقت قبلاً در تاریخ بوده است و باید از آن عبرت بگیریم.

این مرجع عالیقدر تقلید افزودند: خلاصه این بلاها می آید، امروز هم اگر کرونا برود و مردم دوباره گناه کنند و دست از گناه خود نکشند، باز یک ویروس جدیدتر و بلای جدید می آید. علاوه بر کرونا، زمین هم در حال گرم شدن است و برخی از جانوارن نیز در حال منقرض شدن هستند. ما بشر که هنوز نتوانستیم دقیقا بفهمیم سر منشاء این ویروس کرونا از کجا بوده و چطور شده است؟ آیا می توانیم بفهمیم ویروس های بعدی از کجا می آید؟ قطعاً نمی توانیم بفهمیم! پس باید ریشه یابی کنیم که چه شد به این گرفتاری و بیماری افتادیم و خدا بر ما غضب کرد.

آیت الله العظمی مدرسی در پایان با بیان اینکه مردم اگر گناه نکنند، گرفتار این مشکلات و بیماری ها نمی شوند، گفتند: توصیه قرآن است که اگر مردم گناه نکنند و پاک زندگی کنند، خداوند هم آنها را عذاب نمی کند و در سوره هود خداوند می فرماید: «وَمَا کَانَ رَبُّکَ لِیُهْلِکَ الْقُرَىٰ بِظُلْمٍ وَأَهْلُهَا مُصْلِحُونَ»، خدا بر آن نیست که هیچ قومی و هیچ اهل دیاری را در صورتی که آنها مصلح و نیکوکار باشند به ظلم هلاک کند. بنابراین اگر در یک جامعه مردم مصلح باشند و گناه نکنند، خدا این جامعه را به هلاکت نمی اندازد.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه‌های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس مراجع معظم تقلید را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.