×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آیت‌الله سبحانی ضمن بیان فضیلت و اعمال شب‌های قدر به مسئله کرونا ویروس اشاره کردند و گفتند: هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون هایی که می ریزد، تا حدّی مستحق چنین مؤاخذه است، اما دعا کنیم خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد. 

اهمیت شب‌های قدر در بیان آیت الله سبحانی عترتنابه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / مراجع معظم تقلید: آیت‌الله سبحانی از مراجع معظم تقلید در سخنانی به اهمیت شب‌های مبارک قدر  پرداختند و بیان داشتند: همانطورکه زمین ها از نظر فضیلت و برتری با یکدیگر تفاوت دارند مانند سرزمین مکه و کربلا که از اعتبار خاصی برخوردار است که در زمین های دیگر نیست، برخی ماه ها و زمان ها از شرافت خاصی برخوردار است که در دیگر زمان ها نیست.

ایشان با  بیان این که خود ماه رمضان که شهرالله است و اعتبار خاصی دارد که در ماه های دیگر نیست، یادآور شدند: در ماه رمضان سه شب به عنوان شب قدر محتمل، از اعتبار دیگری برخوردارند؛ «لیله القدر خیر من الف شهر». آیه مبارکه می فرماید: ما قرآن را در شب قدر فرستادیم.

تعیین مقدرات الهی در شب‌های قدر

حضرت آیت الله سبحانی ادامه دادند: در شب قدر، مقدرات عالم درحقیقت تعیین می شود و چه بهتر که انسان تصمیم بگیرد و در خود شرایطی ایجاد کند که مقدرات او سال آینده همراه با سعادت باشد البته شب قدر، یک شب است اما مردد بین سه شب است، چه بهتر هرسه شب را با احیا حفظ کنیم و در هرسه شب، دو رکعت نماز وارد شده که از آن غفلت نشود که در هر رکعت، سوره توحید هفت مرتبه خوانده می شود؛ ان شاء الله این نماز را بخوانید و حاجات خود را بخواهید تا خداوند منان این بلا را که دامنگیر بشر شده است، از سر بشریت رفع کند هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون هایی که می ریزد، تا حدّی مستحق چنین مؤاخذه است اما خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد.

ایشان به ایام شهادت امام علی(ع) نیز اشاره کردند و گفتند: امیرالمومنین(ع) در همان شب، وصایایی دارد که در نهج البلاغه به روشنی آمده است. یکی از نصایح حضرت، مسئله ایتام است یعنی کسانی که در حقیقت گرسنه هستند.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که جهان به دو نیمه سیر و گرسنه تقسیم شده است، افزودند: امیرمؤمنان در حالی که می خواهد آسمانی شود، سفارش ایتام را به  ما می کند اما در آن شب هم به فرزندانش سفارش می کند که با قاتل من عادلانه رفتار کنید. به یک ضربت مرا کشته، به یک ضربت او را بکشید. اینجاست که راوی می گوید: «علی قتل فی محراب عبادته، لشدت عدله؛ امیرمؤمنان کشته محراب است اما بخاطر عدل، خدا می داند اگر امیرمؤمنان هم مانند دیگران رفتار می کرد، این همه دشمن پیدا نمی کرد».

پایان پیام/.

شبکه‌های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس مراجع معظم تقلید را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.