×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

حجت الاسلام جعفر ناصری اهمیت سحرخیزی و لزوم برنامه‌ریزی برای استفاده از آنبه گزارش عترتنا، حجت الاسلام والمسلمین جعفر ناصری از اساتید برجسته اخلاق حوزه علمیه اصفهان و رئیس بنیاد علمی فرهنگی هاد طی سخنانی به اهمیت سحرخیزی و لزوم برنامه ریزی برای استفاده از سحر تأکید نمودند. در ادامه توصیه وی از نظرتان می گذرد.

من زیاد برخورد می‌کنم که طرف می‌گوید من دلم می‌خواد که سحر بیدار شوم، نمی‌شود. چه مقدّماتی را فراهم کرده‌ای که نمی‌شود؟ ساعت ۱۲ یا ۱ انسان بخوابد، طبیعتتاً بدن است، ساز و کار خودش را دارد. آن وقت تازه خوابش لذیذ می‌شود برایش، گوارا می‌شود.

باید مدیریّت را یاد بگیری که سحر بانشاط باشی، خوابت را هم داشته باشی، بانشاط هم باشی.

لزم مدیریت شب برای بیداری سحر

می‌آیی برای سحر برنامه‌ریزی کنی و برنامه داشته باشی و نشاط داشته باشی، می‌بینی باید شب را مدیریت کنی. [می‌گویند:] ما آزاد بودیم، این طرف و آن طرف مهمانی می‌رفتیم. نباید مدیریّت کنی؟ اولویّت در حرکت سلوکی – معنوی به سمت رشد است. اولویّت در آزادی از این قید و بندها است.

امام صادق علیه السلام فرمودند: «مَن اَصبَحَ وَ کَانَ هَمُّهُ غَیر فَکَاکَ رَقَبَتِه فَقَد هَوَّن الجَلیل» کسی که روزگار بگذراند و غیر از آزادی قلبش، غیر سلامت دلش، غیر از حرکتش به سمت خدا، چیز دیگری را مهم‌تر از این بشمارد، خدا را کوچک شمرده است.

شاید ما در لفظ این کار را نکنیم، اما در معنا توجه لازم را به حرکت معنوی‌مان نمی‌کنیم و ما زمین‌خورده این اهمال هستیم. این بی‌توجهی هستیم. آرام آرام، دنیا رخنه می‌کند و به ما صدمه می‌زند. این بی‌توجهی هستیم. آرام آرام، دنیا رخنه می‌کند و به ما صدمه می‌زند.

*سایت بنیاد هاد

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.