×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

به گزارش عترتنا؛استاد شیخ احمد عابدی در آستانه ماه محرم طی سخنانی سه محور موضوعی برای سخنرانی در ماه محرم را برای وعاظ و سخنرانان بیان کرد. در ادامه متن سخنان وی از نظر می‌گذرد؛

سه موضوع برای سخنرانی در ماه محرم

ایام محرم فرصت مناسبی است که به مناسبت عزای سیدالشهدا(ع) معارف دین مطرح بشود. خوب است از این فرصت که مردم شوقی برای عزاداری دارند، استفاده شود و در این فرصت، معارف دین را هم بشنوند و آگاه شوند.

 اول: درباره فلسفه قیام سیدالشهدا(ع) و اصل این واقعه

درباره امام حسین(ع) در این ایام عزاداری سه نوع بحث (برای سخنرانی در ماه محرم) قابل تصور است. یک مرتبه کسی در ایام محرم درباره فلسفه قیام سیدالشهدا(ع) و اصل این واقعه بحث می‌کند؛ به عنوان اینکه زمینه‌ها و علل پیدایش حادثه کربلا چه بوده است یا آثار و نتایج این قیام چه بوده است. همچنین مباحث تاریخی، فلسفه تاریخ و عبرت‌های عاشورا و درس‌هایی که می‌توانیم از آن بگیریم، بیان می‌شود. این یک جور بحث کردن است که لازم و ضروری است. هر سال باید اصل قیام امام حسین(ع) گفته شود و تکرار شود. خود این تکرار بسیار خوب است.

دوم: درباره خود حادثه کربلا

نوع دوم بحث این است که شخص درباره خود حادثه کربلا بحث نکند، بلکه آیات و روایات و مسائل مرتبط با قیام امام حسین(ع) را مطرح کند. مثلاً کسی آیات شریفه قرآن که امام حسین(ع) در این سفر بیان کردند را تفسیر کند یا مثلاً کلماتی که از پیامبر(ص) به امیرالمومنین(ع) درباره امام حسین(ع) بیان شده است را مطرح کند یا مثلاً احادیثی که درباره فضیلت و معرفی امام حسین(ع) است را بیان کند. پس بحث اول این بود که درباره خود کربلا توضیح داده شود، بحث دوم این است که پیرامون حادثه کربلا صحبت شود.

سوم: بیان معارف دینی

یک جور دیگر هم این است که در ایام عزای امام حسین(ع) معارف دین که ارتباطی با حادثه کربلا ندارد، مورد بحث قرار گیرد. باید این ایام عزای سیدالشهدا(ع) را فرصتی برای مطرح شدن معارف دین بدانیم؛ چه مباحث فقهی، چه مباحث اعتقادی، چه مباحث اخلاقی یا مباحث معرفتی. به هر حال باید از ایام عزای امام حسین(ع) استفاده کنیم و معارف دین را بیان کنیم.

پس در این ایام سه گونه می‌شود بحث کرد: یکی راجع به خود حادثه کربلا و قبل و بعدش؛ دوم، مسائل مرتبط با حادثه کربلا مثل شرح و تفسیر سخنان امام حسین(ع). صورت سوم هم این است که مباحث اخلاقی که از معارف دین است به مناسبت ایام عاشورا برای مردم بیان کنیم. شاید این بخش سوم خیلی لازم و ضروری باشد. وقتی ما به حج مشرف می‌شویم، یک بحث این است احکام حج را بشناسیم، بحث دوم این است که معارفی برای زوار گفته شود که وقتی به اوطان خودشان برمی‌گردند، آن مسائل مورد نیازشان است. حادثه کربلا هم از این قبیل است.

*ایکنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.