×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ولایت پذیری برجسته ترین ویژگی حضرت عبدلاعظیم(ع) استبه گزارش عترتنا؛ حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در مراسم تکریم و معارفه مدیر دفتر مرجعیت دینی و علمی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در شهرری، درباره شخصیت عبدالعظمیم حسنی علیه السلام بیان داشت: نکوداشت یک شخصیت عظیم، به این است که ویژگی های اخلاقی و خصائص او شناخته شود و به جامعه شناسانده شود و فرهنگ دینی که با وجود ایشان به منطقه آمده است مورد توجه و اهتمام عموم جامعه و خصوصا علما و روحانیت قرار بگیرد.

ولایت پذیری برجسته ترین ویژگی حضرت عبدالعظیم(ع)

مدیر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ولایت پذیری را از برجسته ترین ویژگی های شخصیت و خصیصه عبدالعظیم حسنی دانسته و بیان داشت: از جمله برجسته ترین خصیصه های عبدالعظیم حسنی، اعتقاد به جریان ولایت است، اینکه امام هادی علیه السلام به او سلام می دهد که «انت ولینا حقا» ، تو از دوستان ما هستی، این تعابیر، نشان از استواری و مستقر بودن ولایت در جان عبدالعظیم حسنی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت را دارد، نشان از گرایش و بینش والای آن بزرگوار دارد.

وی ادامه داد: اینگونه است که جناب عبدالعظیم حسنی، بخش قابل توجهی از روایاتی که از معصومین نقل می کند، راجع به مسأله ولایت علی بن ابیطالب و اهلبیت عصمت و طهارت است.

محدث بودن ویژگی دیگر حضرت عبدالعظیم(ع)

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: دومین ویژگی و خصیصه این مرد الهی، محدث بودن است، تحفظ بر حدیث، صیانت در این جایگاه ، بدین صورت که دین را همانطور که هست منتقل کنند، و حدیث را به عنوان یک منبع داشته باشند، اینها ویژگی های بارزی است که باید به آن توجه داشت و حوزه های علمیه نباید اجازه دهند هر کس از حدیث سخن بگوید! مگر این معانی والا را هر کسی می تواند تحمل کند و شرح بدهد؟

لزوم حفظ اتقان احادیث

حجت الاسلام والمسلمین جوادی آملی اظهار کرد: این احادیث از زبان امامی صادر می شود که عِدل قرآن است و لذا همانطور که قرآن ، متقن است، باید اتقان احادیث نیز حفظ شود و عبدالعظیم حسنی اینگونه از جایگاه حدیث سخن می گفت و حرف می زد و لذا اگر ما بخواهیم نکوداشتی داشته باشیم، باید این ویژگی ها شناخته شود.

وی افزود: حدیث را در جایگاه خودش دیدن کار سختی است، اینکه امام معصوم در جواب سوالی که از معنای آیه: و بشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ أَحْسَنَه،پرسیدند، جواب فرمودند که افرادی که حدیثی را از ما شنیدند و هیچ چیزی اضافه و کم نکردند و همان چیزی که شنیدند را منتقل کردند، اینها مورد تبشیر الهی هستند، دلیل بر همین مورد است و عبدالعظیم حسنی این خصیصه را داشتند.

بحث عرض دین ویژگی دیگر حضرت عبدالعظیم(ع)

استاد حوزه و دانشگاه در مورد خصیصه سوم عبدالعظمیم حسنی بیان داشت: ویژگی سوم، بحث عرض دین است، این شخصیت بزرگوار با صلابت و متانت در عرصه حدیث و دین ایستاد، و اتقان و ژرف نگری در عرصه دین را حفظ کرد، ولی شخصیتی با این عظمت، می داند که دین یک مقوله فوق العاده است، یک مساله ساده نیست، و این اتقان و ژرف نگری در متن دین را باید حفظ کرد و این نمی شود مگر اینکه انسان دین و اعتقادات خود را به یک معیار و شاخص معرفی نماید و از آن جایگاه، دین خود را بگیرد.

مهمترین هدف از نکوهداشت حضرت عبدالعظیم(ع)

وی ادامه داد: اینکه عبدالعظیم حسنی اولین سوالش از امام معصوم علیه السلام در مورد توحید و اوصاف خداوند است همین عرض دین از جانب این بزرگوار در پیشگاه امام معصوم است، لذاباید توجه داشت که انسان حتی اگر عبدالعظیم حسنی هم بشود، باید خودش را به یک معیار و شاخص معرفی کند و نکوداشت این بزرگان به این است که این ویژگی ها را بشناسیم و معرفی کنیم و خودمان نیز به سمت این ویژگی ها قدم برداریم.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.