×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

دوران امامت امام کاظم(ع) از سخت‌ترین دوران‌ها بودبه گزارش عترتنا؛مراسم عزاداری سالروز شهادت امام موسی کاظم(علیه السلام) صبح امروز یکشنبه هشتم اسفندماه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی در حسینیه آیت‌الله حق‌شناس تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسینی‌قمی در این مراسم به تبیین شرایط دوران امامت امام کاظم(علیه السلام) با خلفای معاصر عباسی پرداخت. در ادامه گزیده‌ای سخنان وی را می‌خوانید؛

دوران امامت امام کاظم(علیه السلام) از سخت‌ترین دوران‌ها

طولانی‌ترین دوران امامت ائمه، دوران امام موسی کاظم(علیه السلام) است که یکی از سخت‌ترین دوران‌ها بوده که این دوران امامت امام موسی کاظم(علیه السلام) معاصر با چند خلیفه ظالم عباسی بود است که این خلفا در ظلم و جور و قتل و جنایت معروف هستند.

برای اینکه بیشتر با ظلم و جور این خلفا آشنا شوید، ملا جلال الدین سیوطی از علمای بزرگ اهل سنت در کتاب تاریخ خلفاء راجع به این خلفای معاصر با امام کاظم(علیه السلام) مطالبی را نوشته است که با اینکه خودش سنی است اما به جنایات و ظلم این خلفا در این کتاب پرداخته است!

این عالم سنی در این کتاب درباره منصور دوانیقی نوشته است که وی مردم زیادی را به قتل رساند تا حکومت خود را پایدار کند، از جمله اینکه امام صادق(علیه السلام) را هم به شهادت رسانید.

اعتراف علمای اهل سنت به ظلم خلفا

جای تعجب است که اهل سنت این خلفای ظالم را خلیفه رسول الله می‌گویند! و نمی‌دانم که چگونه می‌خواهند با این انتساب، جواب خدا را بدهند! در صورتی که خودشان در کتاب‌های خود از ظلم و جور این خلفا گزارش داده‌اند.

خوب است در کنار مطالعه تاریخ اهل بیت(ع)، تاریخ خلفا را هم بخوانید که این مدعیان خلیفه رسول الله چه جنایاتی کرده‌اند! مرحوم شیخ عباس قمی یک تتمه به کتاب منتهی الامال افزوده‌اند و در آن تاریخ خلفا را نقل کردند که با مطالعه آن آگاه می‌شوید که این خلفا که خود را منتسب به خلیفه رسول می‌دانستند چه کرده‌اند و تاریخ از جنایات آنها چه گفته است.

علت لقب دوانیقی به منصور

سیوطی که از علمای بزرگ اهل سنت است درباره منصور نوشته که منصور خیلی حریص بود. و اینکه چرا به وی منصور دوانیقی می‌گفتند؟ به این دلیل است که وی به یک دانق که کمتر از یک ششم درهم است، رسیدگی می‌کرد!

به گفته سیوطی خود منصور، حریص بود اما در جایی که می‌خواست به فقرا کمک کند، حساب و کتاب یک دانق را هم می‌کرد که یک ششم درهم است و ارزش کمی دارد.

اما خلیفه دوم که معاصر امام کاظم(علیه السلام) بود، مهدی عباسی است که برادر منصور است و وی نیز ده سال معاصر امام بوده است.

مهدی عباسی هم مثل برادرش ظالم بود و در قیام یکی از نوادگان امام حسن مجتبی(علیه السلام) وی را به شهادت رسانید و امام کاظم(علیه السلام) او را نفرین کرد و از نفرین امام به هلاکت رسید.

عادی بودن قتل وو کشتن برای خلفای عباسی

در مجموعه برای خلفای عباسی کشتن و قتل انسان چیزی نبود و خیلی راحت مردم را می‌کشتند! تا حدی روزی مأمون به پدرش هارون گفت که موسی(علیه السلام) آدم خوبی است چکار به او داری؟ هارون گفت اگر تو هم با حکومت من مخالفت می‌کردی، چشمانت را از حلقه در می‌آوردم!

این خلفای ظالم اینگونه بودند و برای حفظ حکومتشان به کسی رحم نمی‌کردند و متاسفانه با این شیوه ظالمانه خود را هم خلیفه رسول می‌دانستند! همانطور که گفته شد حتی در منابع اهل سنت نیز به این ظلم و جور خلفا اشاره شده است.

درباره ولید نقل شده است که یک روز وی به قرآن تفأل زد و بد آمد، و وی زود عصبانی شد و به قرآن تیز زد و جسارت کرد! این‌ها را منابع اهل سنت خودشان نقل کرده‌اند ولی به چه دلیل اینها را خلیفه رسول می‌دانند؟!

با چه معیاری این خلفا را خلیفه رسول الله معرفی می‌کنید؟!

 حسینی قمی دوران امامت امام کاظم(ع) از سخت‌ترین دوران‌ها بودما با کسی دعوا نداریم، به کسی توهین نمی‌کنیم، اما یک سوال داریم و آن اینکه شما که اینها را خلیفه رسول می‌دانید با چه معیاری این خلیفه بودن را بیان می‌کنید! با چه معیاری حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) باید ۱۴ سال در زندان باشد ولی هارون با این همه ظلم و جور خلیفه باشد! و آن هم او را با این ظلم و جور و زندانی کردن فرزند رسول، او را خلیفه رسول هم می‌دانید!

سیوطی که از علمای بزرگ اهل سنت است نوشته است که متوکل قبر امام حسین(علیه السلام) را شخم زد که اثری نماند! اما الان می‌بینید بعد از قرن‌ها روز به روز به زوار حسینی افزوده می‌شود و راهپیمایی عظیم اربعین نشان از عزت حسینی دارد و متوکل باید سر از جهنم بردارد و این شکوه و حضور حسینی را ببیند! حالا با این جنایت، این افراد را خلیفه رسول می‌دانید؟!

پیام امام کاظم(علیه السلام) از زندان هاروی به وی

وقتی امام کاظم(علیه السلام) به دستور هارون در زندان بودند، هارون پیغام داد که امام درخواستی بنویسد که حضرت را آزاد کند اما امام از زندان هارون به هارون نوشت که یک روز از زندان من و یک روز از خوشی تو می‌گذرد و فکر نکن تو همیشه هستی و جاودانی! بدان که یک روز که قیامت است آن روز بدبختی ستمگران است.

سعی کنید حتما پای سخنان دین شناسان بنشینید و نگویید الان دیگر مرحوم آیت الله حق‌شناس، آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی و دیگر بزرگان نیستند و‌ای کاش ما آن زمان بودیم و از آنها استفاده می‌کردیم، اما اگر این بزرگان الان در بین ما نیستند، کتاب‌ها و سی دی سخنرانی‌ها آنها موجود و در دسترس است، آنهایی که مشتاق هستند آثار آنها را بخوانید و گوش کنید و اینگونه از سخن دین شناسان استفاده کنید.

حج نرفتن آیت الله احمدی میانجی

دوران امامت امام کاظم(ع) از سخت‌ترین دوران‌ها بودمرحوم آیت الله احمدی میانجی از علمای اخلاق بودند که از بین ما رفته‌اند؛ یک روز به ایشان گفتند بیایید به حج مشرف شوید ولی ایشان حج واجب را رفته بودند و این دعوت برای حج مستحبی بود.

ولی ایشان گفتند نه نمی‌خواهم به حج مستحبی مشرف شوم! چون یک ماه باید حج بروم و با رفتنم به حج، همسرم تنها می‌ماند و من حج واجب را رفته‌ام.

فرزندان ایشان گفتند که ما از مادر نگهداری می‌کنیم و به نوبت او را به خانه خود می‌بریم و از او پذیرایی می‌کنیم و شما به حج بروید؛ اما ایشان باز هم قبول نکردند و گفتند اگر من باشم و مادرتان به میل خودش به منزل شما بیاید فرق می‌کند تا اینکه من نباشم و او مجبور باشد به منزل شما بیاید و این کار باعث اذیت همسرم می‌شود و حج مستحبی با اذیت همسرم نمی‌شود و این دور گشتن همسرم در خانه شما خوب نیست و او اذیت می‌شود.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.