×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

سید حسین طباطبایی بروجردی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادبه گزارش عترتنا؛ ۱۳شوال، مصادف است با سالروز رحلت مرجع بزرگ جهان تشیع، آیت‎الله‎العظمی سید حسین بروجردی که به بیان بسیاری از علما و بزرگان حوزه بزرگترین مرجع یک‌صد سال اخیر در عالم تشیع بوده است.

آیت الله روح الله قرهی از استادان اخلاق شهر تهران در دویست و هفتادمین جلسه درس اخلاق در بهمن ماه ۱۳۹۲ شمسی ماجرای همنشین شدن یک بقال با آیت الله العظمی بروجردی را نقل نمودند که در ادامه می‌آید.

چگونه احمدتقی بقّال، همنشین دائمی آیت‌الله العظمی بروجردی شد؟

خدا آیت‌الله علوی تهرانی را رحمت کند. ایشان می­ گفتند – این را من، خودم از لسان مبارک ایشان شنیدم و نقل قول نیست – : چهل روز بعد از فوت آیت‌الله العظمی بروجردی، ایشان را در عالم رؤیا دیدم. یک آدمی را کنار ایشان دیدم که او را می‌شناختم. او بقّال بود و به او احمدتقی بقّال می­ گفتند. تعجّب کردم که چرا او در کنار ایشان است! از بس تعجّب کرده بودم، به جای این‌که از آقا حال و احوال کنم، گفتم: احمدتقی! تو این­جا کنار آقا هستی؟! گفت: بله، من همنشین آقا هستم.

او چند سال قبل از رحلت آقا، فوت کرده بود. پرسیدم: چطور تو همنشین آقا شدی؟ گفت: من یک مرتبه خدمت آقا آمدم، گفتم: آقا! یک نصیحتی بکنید. آقا فرمودند:بگویم عمل می­کنی؟ گفتم: به جدّت قسم عمل می­ کنم. او می‌گفت: این قسم را که خوردم، بدنم لرزید و همیشه یاد آن قسم بودم و نصیحت آقا را عمل می‌کردم. مدام هم با خودم می­ گفتم: خدایا! من که نمی­ توانم قم بروم و فقط به همین نصیحت ایشان عمل می­ کنم، امّا ای کاش می‌توانستم بروم و آقا چیزهای دیگری هم به من می­ گفتند.

آیت‌الله علوی تهرانی می‌گفتند: من فقط همین را یادم رفت بگویم که آقا چه نصیحتی کردند. امّا احمدتقی بقّال می‌گفت: من تا آخر عمر به آن نصیحت، عمل کردم. موقعی هم که می­ خواستم از دنیا بروم، آیت‌الله العظمی بروجردی کنار بسترم آمد. من در عالم احتضار مدام می­ گفتم: آقا! شما چگونه از قم این­جا آمدید؟! گفتند: آخر تو بناست با ما همنشین شوی، مگر می­شود من نیایم؟! جانم را گرفتند و در عالم قبر مشکلاتی برایم پیش آمد – آیت‌الله علوی تهرانی فرمودند: من نپرسیدم چه مشکلاتی برای تو پیش آمد – امّا من مدام منتظر بودم که آقا کی می­ آیند. من را در جایی بردند و به من یک جای خیلی عالی را نشان دادند. گفتم: پس چرا مرا به آن­جا نمی­برید؟ گفتند: نمی­ شود آن‌جا برای آیت‌الله العظمی بروجردی است – در آن­جا هم ایشان را با لفظ آیت‌الله العظمی خطاب می‌کردند- هر موقع آقا آمد، تو هم به آن­جا می­روی. آقا آمد و حالا من با آقا هستم.

این مطلب را که آیت‌الله علوی تهرانی فرمودند، من یاد فرمایش آیت‌الله العظمی ادیب افتادم که فرمودند: اگر می‌خواهی جلیس (همنشین) ما در دنیا و آخرت باشی، عمل کن. پس مهم، همان عمل کردن ماست؛ چون این‌ها تنها بشیر و نذیر هستند.

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.