×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ثواب قرآن خواندن در عمل به آن استبه گزارش خبرنگار عترتنا؛مهدی توکلی، سخنران مذهبی صبح امروز، ۲۸ مردادماه در مراسم عزاداری دهه سوم ماه محرم در بیت مرحوم خوشنما با اشاره به مقام توحیدی حضرت ابراهیم(ع) گفت: سوره ابراهیم در قرآن درباره شخصیت توحیدی حضرت ابراهیم(ع) است که این سوره با ۵۲ آیه در مکه نازل شده است. حضرت ابراهیم(ع) قهرمان توحید و الگوی همه موحدین است که آیات زیادی از این سوره درباره شخصیت این پیامبر الهی است.

حضرت ابراهیم(ع) الگوی موحدان

این سخنران مذهبی با بیان اینکه حضرت ابراهیم(ع) بعد از امتحانات فراوان الهی به این مقام رسید و به تنهایی یک امت بود و با شجاعت تمام بت‌ها را به تنهایی شکست، اظهار کرد: حضرت ابراهیم(ع) بچه‌دار نمی‌شدند و اینقدر راز و نیاز و دعا کردند تا اینکه در دوران پیری خداوند دعایش را مستجاب کرد و اسماعیل را به او داد. حالا تصور کنید کسی که بچه نداشته و بعد از سال‌ها بچه‌دار شده چقدر خوشحال است.

وی ادامه داد: اما وقتی که اسماعیل به دنیا آمد خداوند به ایشان دستور داد هاجر و اسماعیل را به مکه ببرد و خود به تنهایی برگردد، چراکه بوسیله آن‌ها قرار است نماز اقامه شود. آن هم در سرزمینی خشک و بی‌آب که حتی زمین آن هم غیر زراعی است و حضرت اطاعت کرد و آن‌ها را آنجا برد و برگشت.

فرق اقامه نماز با نماز خواندن

این سخنران با اشاره به فرق بین اقامه نماز و نماز خواندن، بیان کرد: خداوند در این امر فرمودند برای اقامه نماز آن‌ها را در آن بیابان بگذار و نمی‌فرماید نماز بخوانید بلکه می‌فرماید نماز را اقامه کنید. نماز خواندن و خم و راست شدن مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باید جلو ایستاد و فرزندان خویش را هم فرا خواند و نماز را اقامه کرد همان‌طور که امام حسین(ع) در روز عاشورا نماز را اقامه کردند و شهید هم برای این اقامه نماز دادند در صورتی که می‌توانستند به خیمه‌ها بروند و نماز بخوانند اما نماز را اقامه کردند.

وی افزود: بنابراین هاجر و اسماعیل هم باید در این سرزمین بمانند تا نماز اقامه شود و این‌گونه هم شد و بعدها نسل اسماعیل در این سرزمین نماز اقامه کردند. بعد از سال‌ها دستور رسید که حضرت به دیدار آن‌ها برود و وقتی حضرت ابراهیم(ع) آمدند و دیدند اسماعیل فرزندی برومند و نورانی شده است، او را در آغوش گرفت و خوشحال شد، اما شب مجدد فرمان رسید اسماعیل باید در راه خدا قربانی شود.

توکلی گفت: حضرت ابراهیم(ع) این فرمان را نیز پذیرفت و به اسماعیل گفت و او نیز گفت فرمان خدا را سریع اجرا کن؛ این نکته مهمی دارد و به ما می‌گوید مراقب باشید که بچه خود را از خدا بیشتر دوست نداشته باشید، چراکه نباید محبت خدا بر محبت غیر خدا غالب شود.

ثواب خواندن سوره ابراهیم و ملاک خواندن

این سخنران با اشاره به روایتی نبوی درباره ثواب خواندن سوره ابراهیم گفت: پیامبر(ص) در روایتی درباره ثواب خواندن سوره ابراهیم فرمودند: «هر کس این سوره را بخواند به تعداد همه‌ مردم چه آن‌ها که بت‌پرست بودند و چه آن‌ها که بت نپرستیدند، به او حسنه داده می‌شود.»

وی تأکید کرد: البته دقت شود این خواندن و تلاوت خالی ثواب ندارد بلکه باید با این خواندن شما حضرت ابراهیم(ع) را الگوی خود کنید و ابراهیمی زندگی کنید و گرنه چه بسا کسانی که قرآن می‌خوانند و قرآن آن‌ها را لعنت می‌کند. حتی اگر با صدای خوش و صوت عبدالباسطی هم قرآن بخوانید ولی قرآنی نباشید و به آن عمل نکنید این خواندن فایده و ثوابی که ندارد برعکس مورد لعن قرآن هم قرار می‌گیرید. اما اگر کسی سوره ابراهیم را بخواند و به آن عمل کند و ابراهیمی زندگی کند این خواندن مشمول ثواب وعده داده شده می‌شود.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.