×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

هیچ پیامبری مثل حضرت موسی(ع) معجزه نیاوردبه گزارش خبرنگار عترتنا؛ مهدی توکلی واعظ و سخنران دینی صبح شنبه ۵ شهریورماه در نهمین روز مراسم عزاداری دهه سوم ماه محرم در حسینه مرحوم خوشنما در محله ایران تهران با اشاره به آیه ۵ سوره ابراهیم درباره علت معجزه آوردن توسط پیامبران گفت: خداوند در آیه ۵ سوره ابراهیم می‌فرماید: «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَیٰ بِآیَاتِنَا أَو همانا موسی را با نشانه‌های خود فرستادیم» در این آیه خداوند می‌فرماید ما حضرت موسی (ع) را به همراه آیات خود به سوی مردم فرستادیم و در اینجا منظور از «آیَاتِنَا» معجزات حضرت موسی (ع) است

وی ادامه داد: حضرت موسی (ع) ۹ معجزه بزرگ داشت و هیچ پیغمبری نبود که به این تعداد معجزه داشته باشد و خداوند روی معجزات حضرت موسی (ع) خیلی تاکید میکند، چون قوم بنی اسرائیل خیلی لجوج بودند.

علت معجزه آوردن پیامبران

این واعظ دینی با اشاره به علت معجزه آوردن پیامبران گفت: انبیا باید معجزه داشته باشند که این معجزه آن‌ها نشانه صدق ادعای آن‌ها است و مقام انبیا مقام رفیعی است که ممکن است مردم به خاطر حب ریاست و مقام به آن طمع داشته باشند به همین دلیل خداوند به انبیا معجزه داد تا ادعای آن‌ها مشخص شود.

وی افزود: معجزه از ماده عجز است که تمام مردم از انجام آن عاجز هستند و نمی‌توانند آن را بیاورند، حالا ممکن است یک مرتاض کاری فوق العاده انجام دهد اما رغیب او یا استاد او هم میتواند عین آن کار را انجام دهد، ولی معجزه چنین نیست و هیچ انسانی نمی‌تواند مثل آن را انجام دهد و در آینده هم کسی نمی‌تواند مثل آن را انجام دهد.

وی افزود: یکی از معجزات حضرت عیسی (ع) زنده کردن مردگان بود و هیچ کس نمی‌توانست این کار را انجام دهد و الان هم با پیشرفت علم پزشکی باز هم کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد. بنابراین معجزه نشانه صدق ادعای پیامبران و نشانه‌ای روش بر حقانیت آن‌ها است. به همین دلیل مردم به آن‌ها ایمان می‌آوردند و حالا هیچ پیامبری مثل حضرت موسی (ع) تا این حد معجزه نداشت.

بالاترین معجزه حضرت موسی (ع) و ایمان آوردن ساحران

توکلی با اشاره به بالاترین معجزه حضرت موسی (ع) گفت: بالاترین معجزه حضرت موسی (ع) هم جریان عصای ایشان است. در زمان ایشان سحر و شعبده رایج بود و ساحران از جایگاه خاصی در بین مردم برخوردار بودند و فرعون از طریق ساحران وارد شد و ساحران اژده‌ها آوردند به حدی که حضرت موسی (ع) وقتی آن را دید ترسید و خدا به ایشان گفت نترس و عصایت را بینداز که تبدیل به یک افعی بزرگ شد و همه را بلعید!

وی ادامه داد: وقتی ساحران این صحنه را دیدند همه گفتند این کار سحر و شعبده نیست و از اولین افرادی بودند که به وی ایمان آوردند و فرعون آن‌ها را تهدید کرد ولی آن‌ها دیندار ماندند و فرعون هم همه را کشت.

کسی را دست کم نگیرید

توکلی تاکید کرد: کسی را دست کم نگیرید و خود را هم بالا نبرید! معلوم نیست آخر کار چکاره باشیم. صبح ساحران از بدترین مردمان بودند که قصد داشتند به دستور فرعون، پیغمبر خدا را در بین مردم ضایع کنند اما هنوز آفتاب غروب نکرده بود این ساحران جز شهدای نیکوکاری بودند که به حضرت موسی (ع) ایمان آوردند و کشته شدند.

عاقبت بخیر شدن طیب رضایی

این واعظ دینی به ماجرای عاقبت بخیر شدن طیب رضایی گفت: در زمان خودمان هم طیب حاج رضایی با اینکه دوستدار شاه بود و انحرافاتی هم داشت اما عاقبت بخیر شد! طیب مریدهای زیادی داشت ولی در روز عاشورا برای امام حسین (ع) دسته راه می‌انداخت به حدی که ابتدا و انتهای آن مشخص نبود و امام حسینی بود و عشقش این بود که دهه محرم بیاید و برای امام حسین (ع) دسته عزا راه بیندازد و روی امام حسین (ع) خیلی تعصب داشت که همین تعصب باعث شد امام حسین (ع) دست او را بگیرد و عاقبت بخیر شود.

وی ادامه داد: نقل است که شاه به طیب دستور داده بود که جریان ۱۵ خرداد را به گردن بگیرد و بگوید که امام خمینی (ره) به من پول داده تا این کار را انجام بدهم! اما طیب قبول نکرد و گفت من اصلا این سید را ندیده‌ام و حتی عکس او را هم ندیدم ولی خط قرمز دارم و با آبروی بچه‌های زهرا (س) بازی نمی‌کنم و مرا با حضرت زهرا (س) در نینداز!

وی افزود: شاه تهدیدش کرد اما سر حرفش تا آخر ماند و او را اعدام کردند. اما قبل از اعدام به هم سلولی‌اش گفته بود که به امام خمینی (ره) بگوید من شما را ندیدم و ندید عاشق شما شدم و جانم را فدای کسی کردم که پسر فاطمه (س) بود! امام راحل هم گفته بودند چقدر این مرد مثل حر ریاحی است.

وی تصریح کرد: حر یکی از بدترین آدم‌ها در صبح عاشورا بود اما روز عاشورا به غروب نرسیده بود همین حر جز شهدای کربلا شد که امام زمان (عج) او را سلام می‌دهد. پس هرگز کسی را دست کم نگیرید و خود را بالا نبینید! راه به سوی خدا نزدیک است اما باید حرکت کرد و این راه را خواست اما ما معمولا حرکت نمی‌کنیم و دنبال چنین راهی هم نیستیم.

ماموریت حضرت موسی (ع) و دیگر پیامبران

توکلی به ماموریت حضرت موسی (ع) و دیگر پیامبران اشاره و بیان کرد: در ادامه این آیه خداوند می‌فرماید: «أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ؛ که قوم خود را از تاریکی‌ها به سوی روشنایی بیرون آور»، خداوند به حضرت موسی (ع) ماموریت داد که قوم خود را از ظلمات به سوی نور دعوت کند.

وی ادامه داد: این همه معجزات برای اثبات ادعای بود تا مردم را به سوی نور هدایت کند، پس ماموریت همه پیامبران الهی یکی است و خدا همه را مامور کرده که مردم را از ظلمت به سوی نور هدایت کنند.

فقط یک دین داریم و آن اسلام است / اسلام یعنی تسلیم در برابر خدا

توکلی در پایان با بیان اینکه فقط یک دین داریم، اظهار کرد: دین هم یکی بیشتر نیست و اسلام است و پیامبر ما چون آخرین پیامبر است معجزه ایشان ههم قرآن است چون پیامبر ابدی است و معجزه او هم ابدی است و الان هم معجزه پیامبر (ص) در اختیار ما است و قرآن مثل خود پیامبر (ص) یک معجزه جاوید است.

وی ادامه داد: ماموریت پیامبر (ص) هم همین بود که مردم را از ظلمات به سوی نور دعوت کند و خدا از نور به دین تعبیر کرده است و دین هم فقط یک دین است و آن اسلام است و اینکه می‌گویند ادیان حرف غلطی است. اسلام هم به معنای تسلیم در برابر خدا است و دین اسلام یعنی در همه امور تسلیم امر خدا باشید و دین یعنی تسلیم بودن و باید در مقابل خدا تسلیم بود.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.