×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اهمیت علم آموزی دینی و تعلیم و عمل به آن / میرهاشم حسینی / حوزه عصر / عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین «میرهاشم حسینی» تولیت حوزه علمیه مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی روز گذشته دوشنبه ۶ آذرماه در مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در این حوزه، اخلاص را عامل اصلی رسیدن حضرت زهرا (س) به اوج مقامات معنوی دانست و گفت: صحبت از وجود مبارک حضرت فاطمه (س) است صحبت از شخصیت باعظمتی که الگوی همه بشریت و هر انسانی که می‌خواهد به سمت کمال حرکت کند است.

وی تأکید کرد: در آخرالزمان بشر نیازمند چنین الگوی است که این الگو طی ۱۸ سال راه‌های صدساله را طی کرده است؛ اما کدام مقام والای حضرت در اوج بود که حضرت توانست این‌گونه ره صدساله را یک‌شبه بروند. خیلی‌ها صدسال عمر می‌کنند ولی بدرد جامعه و خودشان نمی‌خورند، اما یک زن ۱۸ سال عمر کرده؛ ولی هنوز از او باعظمت یاد می‌شود و الگوست.

عالی بودن مقام حضرت در نقش فرزند، همسر و مادر

این استاد حوزوی با برشمردن برخی از مقامات حضرت زهرا (س) اظهار کرد: یکی از ویژگی حضرت مربوط به وقتی است که در خانه پدر بود و مادر را ازدست‌داده است، بااین‌حال حضرت یکی از بهترین فرزندان پدر است که پدر با اینکه رسول خدا است با آن عظمت وجودی نسبت به ایشان می‌گوید: ام‌ابیها «مادر پدر خویش».

وی ادامه داد: بعضی‌ها فرزند خوبی هستند؛ اما همسر خوبی نیستند و این عیب بزرگی است؛ اما حضرت زهرا (س) در همسرداری هم در اوج است که امام اولین حضرت امیرالمؤمنین (ع) درباره ایشان می‌فرماید: یار واقعی و یاری‌دهنده من زهراست؛ گویا عظمت حضرت علی (ع) و ولایت بدون حضرت زهرا (س) درک نمی‌شود.

وی افزود: حضرت زهرا (س) به ما یاد داد که زیر شکنجه و بین درودیوار و کشته‌شدن فرزند باید از امام و ولایت دفاع کرد و پای ولایت ایستاد و حتی در فرزند داری نیز حضرت در نقش مادر بهترین مادر است.

نقش حضرت در مبارزه با نفاق و نجات جامعه

حجت‌الاسلام حسینی گفت: در بدترین شرایط خفقان بعد از پیامبر (ص) جریان نفاق حاکم شد و کسی جرئت مقابله نداشت؛ اما حضرت زهرا (س) به میدان آمد و دسیسه‌های دشمن را بر ملا کرد. از نظر سیاست هم حضرت بسیار سیاسی وارد شدند و جریان نفاق را بر ملا کردند و در آن جوی که مولا را غریب گیر آورده بودند خطبه فدکیه را خواندند که از نظر علمی هم قوی وارد شدند و در اوج آن بحث توحید را بیان کردند.

عظمت زن در اسلام و دسیسه دشمن برای برهنگی زنان

تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی به دسیسه دشمن برای برهنگی زنان در جامعه اشاره و بیان کرد: دشمن از نقش حضرت زهرا (س) فهمید که یک بانو می‌تواند بدترین جامعه را در مدتی کوتاه نجات بدهد، برای همین دشمن شعار زن، زندگی، آزادی را در دهان زنان انداخت و لختی و برهنگی را برای عیاشی خودشان ترویج دادند تا این زن برهنه دیگر نتواند در جامعه تأثیرگذار باشد و نتواند آن نقش زهرایی را اجرا کند؛ شیطان و دار و دسته‌اش تا این حد عدو مبین هستند.

وی تصریح کرد: زن در اسلام عظمت دارد؛ اما دشمن آن‌ها را فریب داد که به خیابان بیایند و بگویند ما می‌خواهیم برهنه باشیم و شعار زن و زندگی و آزادی را برای طراحان عیاش این شعار بر زبان جاری کردند که می‌خواهیم برای این عیاش‌ها برهنه باشیم! دشمن از طریق زنان می‌خواهد انحراف را در جامعه ایجاد کنند و مردان هم بی‌غیرت شوند تا دیگر پهلوانی پیدا نشود که از ناموس دفاع کند. مراقب باشید که جریان شیطان و شیطان پرستی این‌گونه ورود می‌کند.

وی افزود: اصلاً این تنبلی مردان مؤمن و متدین است که باعث شده خواهران و دختران متدین و باحجاب و نخبه نتوانند دانشگاه بروند یا اینکه جرئت چادر سرکردن را نداشته باشند! در بین روحانیت هم کسی که معمم شده هرگز نباید در پوشیدن لباس شل و سفت شود و لباس را در بیاورد برعکس باید با لباستان پرچم باشید و دشمن از شما بترسد نه اینکه شما بترسید! اصلاً هر کس در هر شغلی که هست باید متدینانه در میدان باشد، دانشجو در دانشگاه و کاسب در کاسبی متدین باشند و کارتان را عالی انجام دهید تا امام‌زمان عج از شما راضی شوند.

این استاد حوزوی اظهار کرد: دشمن عظمت یک بانو از نگاه اسلام را فهمید که زن در اسلام می‌تواند بهترین فرزند و بهترین همسر و بهترین مادر باشد تاحدی‌که زن در اسلام در هر نقشی که داشته بهترین بوده است.

اخلاص علت اصلی به اوج رسیدن حضرت زهرا (س)

حجت‌الاسلام حسینی اخلاص را علت اصلی به اوج رسیدن حضرت زهرا (س) دانست و گفت: حضرت زهرا (س) در هر نقشی که داشت تراز اول بود؛ اما چه چیزی حضرت را به اوج رسانید که توانست ره صدساله را یک‌شبه برود! جوابش را حسین بن روح نوبختی از نواب اربعه داده است. از ایشان سؤال شد که پیامبر (ص) فرزندان دیگری هم داشت؛ اما چرا حضرت فاطمه (س) مشهور شد و اوج گرفت که ایشان گفتند به‌خاطر اخلاصش بود. چون حضرت زهرا (س) محو در خدا بود طوری که در سن کوتاه گویا ره صدساله را رفته بود. اخلاص حضرت زهرا (س) باعث شد حضرت را به اوج برساند تاحدی‌که ذاکرش خدا شد و خداوند در آیه اول سوره انسان فرمود: «هَلْ أَتَیٰ عَلَی الْإِنْسَانِ حِینٌ مِنَ الدَّهْرِ».

تلاش دشمن برای دورکردن جوانان از اهل‌بیت (ع)

این استاد حوزوی بیان کرد: مگر می‌شود کسی انسان باشد؛ ولی عاشق اهل‌بیت (ع) نباشد! اما دشمن در فضای مجازی کاری کرده که جوانان اصلاً اهل‌بیت (ع) را نشناسند و سمت اهل‌بیت (ع) نیایند. هر جا هستید به مردم بگویید به حضرت زهرا (س) اقتدا کنند و همه این مقامات حضرت هم از اوج اخلاص بوده و همه می‌توانند به اخلاص زهرایی برسند و حداقل کمی از این اخلاص را کسب کنند.

راه کسب اخلاص در اقتدا به حضرت زهرا (س)

حجت‌الاسلام حسینی به راه کسب اخلاص اشاره و گفت: برای کسب اخلاص دیدن مخلصین اثر دارد و اگر یک‌ذره زهرایی شوید و اخلاص کسب کنید همه کارهایتان درست می‌شود؛ چون اقتدا به حضرت زهرا (س) اخلاص می‌آورد، یک‌ذره روی اخلاص کار کنید تا یک‌ذره خدا در زندگی‌تان وارد شود و هر چه اخلاص داشته باشید به همان اندازه کارتان درست می‌شود. امروز دشمن از اخلاص پیداکردن ما می‌ترسد، مرحوم آیت‌الله مجتهدی در اوج اخلاص بود و می‌فرمود اگر در یک جا به کسی تذکر و اندرزی دادید بعدش یک دلجویی هم کنارش بکنید.

چشم و گوش را مراقب باشید

این استاد حوزوی با تذکر به مراقبه چشم و گوش اظهار کرد: چشم و گوشتان را خیلی مواظب باشید، چون هر چه خوبی و بدی است از این راه وارد می‌شود. مرحوم آیت‌الله مجتهدی بارها می‌فرمودند که در بیرون خانمشان را نمی‌شناختند! به حدی که وقتی از داخل کوچه رد می‌شدند اصلاً خانم‌ها را نگاه نمی‌کردند که اگر خانم ایشان هم از کنارشان رد می‌شد ایشان اصلی وی را نمی‌شناخت! و همین‌طور آیت‌الله حق‌شناس نیز این‌گونه بودند که یک روز دخترشان آمده بود و ایشان به وی نگاه نمی‌کرد و نمی‌دانستند دخترشان هست! پس سمع و بصرتان را کنترل کنید و مواظب باشید که چشم و گوشتان را در فضای مجازی و حقیقی به چه کسی می‌دهید.

از خرافات دوری کنید

تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در پایان با هشدار نسبت به رفتن به سمت خرافات و سحر و طلسم گفت: بارها تذکر دادم که خرافات را کنار بگذارید، دین اسلام بر پایه بصیرت جلو می‌آید نه خرافات! خیلی مواظب باشید خصوصاً در دوران آخرالزمان شیعه مبتلا به خرافات و ذکر و سحر و طلسم و استخاره‌های غیب‌گو شده است، قرآن و اهل‌بیت و عقلانیت را از دست ندهید.

وی ادامه داد: در سحر و طلسم، صهیونیست‌ها اول هستند؛ چون از راه شیطانی وارد می‌شوند، درصورتی‌که خیلی چیزها خیر ما نیست و خدا با پرده‌پوشی می‌خواهد این چیز الان به ما نرسد یا ما ندانیم؛ چون خیر ما در داشتن آن نیست، پس دنبال دانستنش نباشید و سمت خرافات نروید. اگر این خرافات در شیعه زیاد شود در مقابل نفرت و فقر هم زیاد می‌شود به‌جای این چیزهای عجیب‌وغریب در خانه اهل‌بیت و آیات و روایات بروید.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.