×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیت الله مجتبی تهرانی در باب فضائل ماه رجب می گوید: در ماه رجب رحمت های الهی بر امت پیامبر ریزش می کند. یکی از آداب و اذکاری که وارد شده در ماه رجب استغفار است.


ماه رجب در بیان مرحوم آیت الله مجتبی تهرانیبه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / در محضر علماء: ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول(ص) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهی در حرمت و فضیلت به آن نمی‏ رسد و جنگیدن در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسی که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته گردد.

متن پیش رو بیان فضیلت های این ماه در بیان مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی است که در ادامه می خوانید؛

ما موقعیت های بسیاری برایمان پیش می آید که بتوانیم خود را سبک بال کنیم. نباید بگذاریم که این موقعیت ها را از دست بدهیم. همه ما کم و بیش مبتلاییم، خداوند بدون آنکه من و تو از او درخواست کنیم گذشت می کند. این رحمت واسعه حق تطهیر کننده من و تو است و تخفیف دهنده بار روح و دل ما و یکی از آن موقعیت ها ماه رجب است. در ماه رجب رحمت های الهی بر امت پیامبر ریزش می کند.

 ما روایت های متعددی در باب ماه رجب داریم، ماه رجب شهرالله است به دلیل اینکه در این ماه رحمت الهی بر بندگان زیاد ریزش می کند. روایت از پیغمبر اکرم است: “اذا جاء شهر رجب جمع مسلمین حوله  و قام فیهم خطیبا” پیامبر اکرم وقتی ماه رجب می آمد مسلمین را اطراف خود جمع می کرد، در بین آنها می ایستاد و خطبه می خواند و این جملات را می فرمود: “ایها المسلمون قد اقلکم شهر عظیم مبارک و شهر الأصب و یصب الله فیه الرحمه علی عباده” مسلمان ها سایه افکند بر شما ماهی بزرگ و فرخنده و ماهی است که در آن ریزش فراوان است، خداوند فرو می ریزد رحمتش را بر کسی که او را بپرستد. روایات متعددی داریم نسبت به ماه رجب که ماه رحمت است. باید بنده خودش را در معرض ریزش این رحمت قرار دهد، لذا یکی از آداب و اذکاری که وارد شده در ماه رجب استغفار است. استغفار ذکری است که گویا تقاضای تطهیر و پوزش طلبیدن است.

خدواند عذر خواهی بنده را بدون منت می پذیرد. به تعبیری ساده با رویی باز بنده اش را بغل می کند. پیامبر(ص) فرمود: خداوند در آسمان هفتم ملکی را قرار داده نامش داعی و دعوت کننده است، آنگاه که ماه رجب وارد بشود آن فرشته هرشب تا به صبح  نگاه می کند، خداوند می گوید کسی که بخواهد با من بنشیند من با او می نشینم، کسی که اطاعت من کند من مطیع او می شوم و می گذرم از کسی که از من پوزش بطلبد. اگر کسی مرا در این ماه صدا کند اجابتش می کنم و اگر از کمن درخواستی کند به او عطا می کنم.

کسی که از من هدایت بخواهد او را هدایت می کنم. این ماه را ریسمانی قرار دادم بین خودم و بندگانم، کسی که این ریسمان را بگیرد به من می رسد. این دعاهای ماه رجب را حتما بخوانید. هرکس جایی غیر رحمت خداوند بیاید زیان کار است. این همه دعا به ما تعلیم کرده اند که باید بخوانیم، به خصوص استغفارهایی که وارد شده است. امام صادق(ع) نقل می کند که پیامبر(ص) فرمود: ماه رجب ماه استغفار امت من است. در این ماه زیاد استغفار کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است. دست خود را در دست اولیاء بگذارید و عملا وارد این راه شوید. این ماه بهترین ماه است برای اینکه بنده خودش را بسازد.

*مهر

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس در محضر علماء را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.