×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیت‌الله سیدرحیم توکل، نماینده مردم مازندران در مجلس روح راکب جسم و فاعل اعمال استبه گزارش خبرنگار عترتنا؛آیت الله «سید رحیم توکل» استاد اخلاق حوزه علمیه قم، شب گذشته چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در هیئت فاطمیه قم برگزار شد، با بیان اینکه روح راکب و جسم مرکب انسان است، گفت: بین روح و بدن نسبت راکب و مرکب است.

وی ادامه داد: همانطور که ماشین مرکب و راننده راکب است و تمام تدابیر این ماشین به دست راننده راکب است، عین همین تعبیر برای بدن ما وجود دارد که جسم ما مرکب و روح ما راکب است و تمام حرکات و تدابیر جسم را روح انجام می‌دهد. هر کاری از این بدن صادر می‌شود، تمام این حرکات و سکنات را روح دستور می‌دهد.

تغییر جسم هر هفت سال/روح راکب بدن

این استاد اخلاق با اشاره به تغییر جسم در هر هفت سال اظهار کرد: این بدن ما در طول زمان در حال تعویض است و هر هفت سال که بر این بدن می‌گذرد، به تدریج بدن خود را عوض می‌کند و در هفت سال دوم بدن دومی دارد و بدن اول نابود می‌شود و آنکه ۳۵ساله است این بدنی که دارد بدن پنجم او است و کسی که ۷۰ سال سن دارد، بدن او بدن دهم او است. پس هر هفت سال بدن در حال تعویض است و بعد از مرگ هم آرام آرام این بدن رو به فنا و نابودی می‌رود.

وی ادامه داد: بعد از مرگ هم اول ظاهر بدن، گوشت و پوست می‌ریزد و از بین می‌رود و در طول زمان استخوان هم از بین می‌رود و به مرور زمان دیگر چیزی از این بدن نمی‌ماند که اگر نبش قبر کنند چیزی در قبر نیست، به همین دلیل می‌گویند بعد از ۳۰ سال می‌شود نبش قبر کرد، چون در قبر کسی نیست و همه چیز بدن نابود شده است.

بقای ابدی روح

آیت الله توکل با اشاره به بقای ابدی روح گفت: آنچه دارای بقا است این روح ما است که همیشه باقی خواهد بود، در برزخ هم روح ما باقی است و با تعویض این بدن روح عوض نمی‌شود و بعد از مرگ و نابود شدن جسم باز روح نابود نمی‌شود و همه چیز با روح است، صفات فضائل و حتی رذایل از روح است و درک لذات و آلام برای روح است، درک علوم با روح است، حساب و کتاب از روح است و پاسخ با روح است و همه چیز با روح است و بدن بیکاره‌ی محض است.

وی افزود: مثلا با ماشین اگر کسی تصادف کند، با راننده کار دارند و با ماشین کسی کار ندارد؛ یک ماشین خسارت هم ببیند با ماشین کسی کار ندارد با راننده کار دارند که چرا تند رفته و مواظب نبوده است.

روح فاعل اعمال انسان

این استاد حوزوی افزود: اگر انسان کار مثبتی انجام دهد در کار مثبت نورانیت است، چون فاعل روح است نورانیت‌ها از اعمال مثبت در روح متمرکز می‌شود، اول روح نورانیت می‌گیرد و بعد نور به چهره می‌آید، اما اگر انسان یک گناهی انجام دهد اول فاعل که روح است ظلمت می‌گیرد و بعد ظلمت باطن به چهره می‌آید، چون فاعل و کننده کار روح است و همه چیز هم با روح است.

شبهه درباره کودک بودن امام جواد علیه السلام

آیت الله توکل در ادامه در پاسخ به علت به امامت رسیدن امام در سن کودکی، گفت: برای حجت خدا هم همینطور است چون حجت الله بودن هم برای روح است نه برای جسم به همین دلیل امام جواد (علیه السلام) و امام زمان (عج) در سن کودکی به امامت رسیدند، چون مربوط به جسم نیست و روح بار امامت را بر دوش می‌گیرد.

وی افزود: حضرت عیسی (ع) تازه از مادر متولد شد و در آغوش مادر و نوزادی چندساعته است که به مادرش تهمت زدند که چگونه این بچه را آورده ای؟ گفت: از خود نوزاد بپرسید! و حضرت عیسی (ع) در بغل مادر گفت: «قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا؛ (ناگهان عیسی زبان به سخن گشود و) گفت: «من بنده خدایم؛ او کتاب (آسمانی) به من داده؛ و مرا پیامبر قرار داده است!»، (آیه ۳۰ سوره مریم).

این استاد اخلاق بیان کرد: چون متحمل بودن برای روح است نه برای بدن؛ چه بدن دوساعته مثل حضرت عیسی (ع) یا بدن کوچک و کودک مثل امام جواد (ع) باشد. وهابیت از روی بی‌سوادی یا عناد و بی‌دینی می‌گویند مگر می‌شود بچه امام باشد؟! پس حضرت عیسی (ع) که نوزاد بود را چه می‌گویند که در قرآن هم آمده است، اما اینها قرآن را فقط می‌خوانند و درک و فهم و شعور به قرآن را ندارند.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

منبع خبر : اختصاصی عترتنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.