×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

https://media.hawzahnews.com/d/2023/05/10/3/1802883.jpg?ts=1683723624000

به گزارش عترتنا؛حجت الاسلام و المسلمین حسن رمضانی، رئیس هیئت مؤسس مؤسسه علمی تربیتی آوای توحید و استاد و پژوهشگر برجسته حوزه علمیه قم، با اشاره به افتتاح شعبه اصفهان موسسه آوای توحید ضمن تقدیر از دست اندرکاران موسسه آوای توحید با اشاره به مفهوم آوای توحید گفت: آوای توحید در برابر آوای شرک است.

منظور از آوای توحید

وی ادامه داد: آوا یعنی نغمه ملکوتی و دوست داشتنی، آوای توحید یعنی نغمه ای الهی و ملکوتی که انسان ها را از حضیض حیوانیت و طبیعت به اوج انسانیت و الوهیت می رساند.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی تصریح کرد: توحید انسان را از بندگی نفس و شهوات و دنیا رها کرده و بنده خدا می کند و این همان ندای ملکوتی « قولوا لا إله إلا الله، تفلحوا» است که پیامبر(ص) منادی به این ندا بود و پیش از رسول خدا نیز خود خدا این ندا و آوا را توسط اولیا خود به گوش افراد بشریت رسانید.

وی با اشاره به حدیث «کَلِمَهُ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ حِصْنی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنی اَمِنَ مِنْ عَذابی» افزود: توحید دژ است و هرکس در این دژ وارد شد از هرگونه عذاب و شکنجه و آفات در دنیا و آخرت نجات پیدا خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: همه خیرهایی که نصیب بشریت می شود از توحید نشات گرفته و همه بدبختی هایی که نصیب بشر می شود از شرک سرچشمه می گیرد.

منظور از توحید و معنای آن

وی ادامه داد: منظور از توحید گاهی بندگی نفس، توحید رب و توحید اله است که انسان به راحتی می تواند به آن برسد، اینکه خالق یکی است و معبود و رب یکی است، با فکر و اندیشه و تامل و تحقیق به راحتی می توان پی برد اما گاهی توحید یعنی یک حقیقت یکپارچه که همه به هم پیوسته و در هم تنیده است همانند سکه ای که دارای دو رو است:یک رو خلق و یک رو حق و این می شود توحید ناب .

رئیس هیئت مؤسس مؤسسه علمی تربیتی آوای توحید با اشاره به معنای توحید ناب تصریح کرد: با وجود کثرات موجود، ازجمله آسمان و زمین و انسان و خزنده و چرنده و … زمانی که بتوانیم به همه اینها وحدت ببخشیم و در همه آنها یک حقیقت را حاضر و ظاهر ببینیم توانسته ایم به توحید ناب دست یابیم.

وی ادامه داد: کثرات به معنای بت و اصنام هستند از جمله مال و مقام و پست و فرزند و همسر که عشوه گری می کنند و می خواهند انسان را به سمت خود جذب کنند اما دستیابی به حقیقتی که در همه اینها ظاهر شده کار ساده ای نیست و کار کسانی است که در مراکزعلمی و دینی مثل موسسه آوای توحید با آن آشنا می شوند و سپس به دیگران منتقل می کنند.

توجه به توحید در آغاز سیر ملکوتی

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی با اشاره به این سیرملکوتی تصریح کرد: در آغاز راه ابتدا باید بفهمیم که در هرجایی هستیم حاضر و ظاهر اوست و به هر سو رو کنیم وجه الله را دیده و تجلیات حق را مشاهده کنیم و از بت و بت پرستی نجات پیدا کنیم.

وی ادامه داد: حرکت در این مسیر هم تلاش علمی و هم ریاضت عملی می خواهد باید پاک باشیم و پاک زندگی کنیم، پاک بخوریم و پاک بشنویم و پاک ببینیم که اگر چنین نباشد اهل معرفت نخواهیم شد.اگر انسان عملا اهل ریاضت باشد و پاک زندگی کند به این حقیقت ناب می رسد و می تواند دیگران را هم تربیت کند و این همان انتظاری است که از علما می رود.

*حوزه

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.