×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

در شب قدر با فقر محض و صدق به امام در خانه خدا بروید/اهمیت تفکر | شیخ عباس صراف | عترتنا

به گزارش خبرنگار عترتنا؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین «عباس صراف» ظهر امروز یکشنبه ۱۲ فروردین‌ماه در ابتدای دهمین و آخرین جلسه از سلسله مباحث امامت که در مسجد جامع الغدیر (روحانی سابق) تهران برگزار شد، با توجه به شب قدر ضمن بیان نکات مهمی درباره چگونگی استفاده از شب قدر، تفکر سرنوشت ساز را از مهمترین اعمال این شب دانست و توصیه کرد در این شب با صدق و فقر در خانه خدا و، ولی خدا بروید تا کارتان درست شود.

در ادامه گزیده سخنان وی را در این جلسه می‌خوانید.

شب قدر کمی برای خودتان فکر کنید/ فکری سرنوشت که بالاتر از عبادت است

برای شب قدر برنامه ریزی کنید که استفاده کامل را ببرید و بدانید که همه ظرفیت لیله القدر فقط دعای جوشن خواندن و دعا و نماز خواندن نیست که البته این‌ها هم خوب است، اما این سفره پهن شده و این ظرفیت در عالم ایجاد شده تا حدی که خداوند ملائکه را هم امشب به زمین می‌فرستد تا یک تغییری و تحولی در ما ایجاد شود تا در مسیر الهی قرار بگیریم، امشب در کنار دعا حتما با خود خلوت کنید و فکر کنید. مرحوم آیت الله بهاءالدینی می‌گفتند: گاهی باید کتاب را بست و فقط فکر کرد! حتی در روایات هم آمده که گاهی یک فکر سرنوشت ساز و تحول آفرین فکر کردن است که چنین فکری حتی از سال‌ها عبادت هم بالاتر است، چون گاهی یک فکر کردن باعث تغییر مسیر انسان و آمدن او به سمت مسیر هدایت الهی می‌شود و چنین فکری ارزش دارد.

بعد از شب قدر با قرآن به سر گرفته شده همچنان مأنوس باشید و به آن عمل کنید

همه این اعمال در شب قدر خوب است حتی قرآن سر گرفتن هم خیلی خوب است، اما این قرآن یک ظاهر و باطن هم دارد و باید مفاهیم آن را به دل عرضه کنید و این قرآن به سر گذاشته شده باید در رندگی ما اجرایی شود. مروان ملعون ختم قرآن میکرد و وقتی والی شد گفت آن قرآنی که ختم میکردم را بیاورید و به قرآن گفت: دیگر بین من و تو فاصله افتاد و با تو کاری ندارم! یک موقع ما هم طوری نباشد که قرآن‌ها فقط برای شب قدر و روی سر گرفتن باشد و عملا بعد از شب بیست و سوم بین ما با قرآن تا شب قدر سال آینده جدایی بیفتد!

شکایت مسجد و قرآن در روز قیامت!

روایت است که در روز قیامت دو چیز از انسان شکایت می‌کند! یکی مسجدی است که همسایه اش در خانه نماز می‌خوانده و با اینکه مشکلی نداشته به مسجد نمی‌آمده و دوم قرآنی است که در خانه بوده و کسی به آن رجوع نمی‌کرده و آن را نمی‌خوانده است. بعضی‌ها در منازل خود کلکسیون قرآن با خطوط مختلف و قطع جلدی مختلف نگهداری میکنند و اصلا حتی یک بار هم آن را باز نمی‌کنند بخوانند تا چه برسد به آن عمل کنند! اینطور نباشد که در شب قدر قرآن را با احترام روی سر بگذارید، اما بعدش آن را تا شب قدر سال بعد بایگانی کنید! این قرآن فردای قیامت از ما شکایت خواهد کرد! پس امشب تصمیم بگیرید که قرآن سر گرفتن هایتان تو خالی و بدون خروجی نباشد.

شب قدر در خودتان تغییر و تحول ایجاد کنید و مسیرتان را اصلاح کنید

شب قددر بیایبد یک اتفاق و تغییر و تحول در خودتان ایجاد کنید و امشب را شب تغییر ریل قطار عمرتان قرار دهید که همانطور قطار در روی ریل گاهی تغییر ریل می‌دهد امشب هم بنشینید فکر کنید اگر در مسیر انحرافی قرار دارید و مرضی رضای خدا و، ولی خدا عمل نکردید، ریل قطار عمرتان را در مسیر الهی تغییر دهید و این اصلاح مسیر را امشب انجام دهید. خدا این بریز و بپاش را شب قدر راه انداخته که ریل مسیر اشتباه زندگی خود را عوض کنید و به مسیر الهی بیایید.

شب قدر با صدق و فقر در خانه خدا و، ولی خدا بروید

کسانی شب قدر چیز بیشتری گیرشان می‌آید که صدق با امام زمان (عج) داشته باشند! امام از همه چیز خبر دارد و نمی‌توان امام را فریب داد! شب قدر با امام رو راست و صادق باشید و اگر تا الان نبودید این صدق با امام را از خدا بخواهید، چون این صدق با امام کارتان را درست و اصلاح میکند.

در خانه امام باید با فقر رفت اگر به داشته هایتان تکیه کنید بیرونتان میکنند باید هم صدق و هم فقر داشته باشید. امشب به خدا بگویید هیچ چیز ندارم و با فقر محض در خانه ات آمده ام و بدانید که خدا این فقر را خیلی میخرد و این فقر را دوست دارد که بنده اش با فقر محض در خانه او برود.

اظهار فقر آیت الله بهاءالدینی در محضر خدا و شفای دخترشان

کفایه را در محضر یکی اساتیدم در قم بودم که ایشان به آیت الله بهاءالدینی خیلی نزدیک بود و یک روز ماجرایی را از ایشان برای ما تعریف کرد و گفت: ایشان دختری حدود ۱۰ – ۱۲ ساله‌ای داشتند که به یک مریضی مبتلا شد و خیلی هم دکتر و درمان بردند، اما تاثیری نداشت و روزی که دیگر لحظات آخر این دختر بود و او را رو به قبله کرده بودند آنجا بودم که همسر ایشان به وی گفت: من با این قضیه و مرگ دخترم کنار آمده ام و همه راه‌ها را هم رفتیم، اما نتیجه نداد، ولی خیلی دیدم و شنیدم که بالای سر خیلی از غریبه‌ها که رو به قبله شده بودند رفتید و نفسی زدید و شفا یافتند، اما الان می‌ترسم که شیطان یک عمر از این به بعد در گوش من بگوید که شوهرت برای غریبه‌ها کاری کرد، اما برای دخترت کاری نکرد! هر چند توقع هم ندارم، اما می‌خواهم این باب شیطان را ببندم اگر می‌شود بالای سر دخترمان نفسی بزن! بعد از این سخنان، ایشان بالای سر دخترشان رفت و ما هم فکر می‌کردیم الان ایشان یکی از آن ذکر‌های خاص و مخفی را می‌خواند، اما کنار بستر دخترشان رفتند و آستین‌های خود را بالا زدند و دست هایشان را بالا بردند و گفتند: خدایا ما چقدر ناچیزیم! این را از ته دل گفت و یکدفعه دخترشان بلند شدند و الان هم هنوز زنده است!

این استادمان تعریف کرد که یک روز در خلوت از ایشان پرسیدم جریان چه بود و آن روز چه گفتید؟ که ایشان گفتند: آن روز هر ذکری را می‌گفتم دخترم می‌مرد! اما خدا مرا با اظهار فقر و هیچ بودنم خرید؛ و کلام همسرم هم در من اثری نکرد که برای غریبه‌ها نفس زدی و شفا یافتند و خود را هیچ‌تر دیدم و همین فقر را به خدا عرضه کردم و نتیجه داد!

فقر بالاترین ذکر/ با اظهار فقر محض در خانه خدا بروید

بعضی مواقع بالاترین و قشنگترین ذکر فقر است که بگویید من هیچ هستم و خیلی ضعیف هستم! یک ویروس کرونا آمد که ریزترین موجود زنده از اول خلقت تا الان بود، ولی گنده‌های عالم که ادعای شفای و درمان هر بیماری را در آزمایشگاه‌های پزشکی خود داشتند، زمین گیر شدند و نتوانستد کاری کنند و گورستان هایشان پر از مردگان این ویروس شد و خدا خواست بگویید قلدری نکنید و باید قدرت خدا را باور کنید.

با این حس فقر وارد لیالی قدر شوید و بدانید هیچ جا خبری نیست و همه خبر‌ها در خانه خدا و، ولی خدا و امیرالمؤمنین علیه السلام و فرزندانش است و همه حقیقت لیله القدر امام است و با امام کارتان را با صدق و فقر ببندید که فقط به دست امام کارتان درست می‌شود.

به‌کوشش: احمدی‌مروج

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام / آپارات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.