×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

حجت الاسلام امیرمیثم سعیدی، عضو دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت ولادت حضرت عیسی(ع) به تبیین اندیشه ها و آرای معظم له درباره این پیامبر اولوالعزم پرداخت.


حضرت عیسی(ع) از منظر آیت الله جوادی آملیبه گزارش پایگاه تحلیلی عترتنا / دین و اندیشه: حجت الاسلام امیرمیثم سعیدی، مدیر فرهنگی دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی در شرق تهران به مناسبت ولادت حضرت عیسی(ع) درباره علت احترام مسلمانان به حضرت عیسی(ع) و آراء و اندیشه های آیت الله العظمی جوادی درباره حضرت عیسی(ع) در گفتگو با عترتنا گفت: حضرت عیسی(ع) از پیامبران اولوالعزم است که برخی از مفسرین با توجه به آیات و روایات، پیامبران اولوالعزم را صاحب کتاب و شریعت می دانند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین آیات در این زمینه آیه ۱۳ سوره شوری است که خداوند در این آیه نام این پیامبران از جمله حضرت عیسی(ع)، را به عنوان پیامبران صاحب شریعت آورده است و می فرماید: «شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَىٰ وَعِیسَىٰ».

برتری پیامبر(ص) بر پیامبران اولوالعزم از منظر آیت الله جوادی آملی

حجت الاسلام سعیدی با اشاره به نظر آیت الله العظمی جوادی آملی درباره این آیه گفت: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در تفسیر این آیه فرمودند: هیچ امتی نیست مگر این که هادی و نذیری دارد، لکن منذران الهی که شریعت را دریافت می‌کنند و به امت‌ ها اعلام می‌دارند یکسان نیستند. این انبیا برخی دارای کتاب و شریعت و منهاج هستند که این ‌ها پنج بزرگوار هستند. و این بزرگوارانی که انبیا اولوالعزم هستند، این ‌ها هم یکسان نیستند.

این عضو دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی افزود: معظم له درباره برتری پیامبر(ص) بر پیامبران اولوالعزم فرمودند: در آیه سوره مبارکه احزاب درباره انبیا اولوالعزم ابتدا نام پیامبر(ص) را می ‌برد و سپس نام بقیه انبیا را ذکر می‌کند، تعبیر دیگر درباره پیامبر(ص) فرمود که وی هیمنه دارد بر سایر انبیا و این به دلیل سلطه وحی و سلطه کتاب او است که آن نیز از وحی سرچشمه گرفته است، پس از چند جهت وجود مبارک پیامبر(ص) افضل است.

دلایل احترام حضرت عیسی(ع) توسط مسلمانان

حجت الاسلام سعیدی گفت: همانطور که بیان شد از آنجایی که حضرت عیسی(ع) یکی از پیامبران اولوالعزم است و نام ایشان در قرآن آمده است تا جایی که حتی یک سوره از قرآن به نام مادر ایشان حضرت مریم(س) است و نیز در روایات نیز نام ایشان به عنوان یکی از پیامبران الهی آمده است، این یکی از دلایل مهم احترام مسلمانان به حضرت عیسی(ع) است.

وی افزود: از طرف دیگر حضرت عیسی(ع) دارای معجزاتی است که برخی از معجزات ایشان در قرآن نیز آمده است، تا جایی که یکی از مهمترین معجزات حضرت عیسی(ع)، زنده کردن مردگان است که این معجزات به همراه کتاب الهی که ایشان داشتند، بر اعتبار پیامبری ایشان افزوده است و این ویژگی نیز از دیگر دلایل احترام مسلمانان به این پیامبر الهی است.

آیا حضرت عیسی(ع) فرزند خدا است؟! / نظر آیت الله جوادی آملی

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به اختلاف عقیده مسلمانان با مسیحیان در اینکه حضرت عیسی(ع) فرزند خدا است، اظهار کرد: مسیحیان امروزه حضرت عیسی(ع) را فرزند خدا می دانند! ولی در باور و اعتقاد مسلمانان چنین نیست و احترام مسلمانان به حضرت عیسی(ع) به دلیل اینکه ایشان فرستاده و پیامبری از پیامبران الهی و مورد تایید قرآن و روایات است، می باشد. و از این نظر مسلمانان برخلاف مسیحیان عقیده ای ندارند که حضرت عیسی(ع) فرزند خدا است.

حجت الاسلام سعیدی با اشاره به نظریه آیت الله العظمی جوادی آملی در این باره گفت: معظم له در این باره در کتاب آفاق اندیشه گفتند: حضرت عیسی(ع) بدون  آنکه فرزند خدا باشد، یا خدا در او حلول کرده باشد، یا با او متحد شده باشد، توانست به  اجازه خدا مظهر خالقیت الله قرار بگیرد و پرنده ای را خلق کند و مرده ای را زنده  کند و از ذخایر زمستان ها در خانه ها با خبر و از کارهای پنهانی و نهفته بشر مستحضر باشد.

وی ادامه داد: معظم له در ادامه به آیه  ۴۹ سوره آل عمران اشاره نمودند که خداوند به حضرت عیسی(ع) فرمود :  تو از گِل به صورت پرنده ای می سازی و در آن می دمی و آن پرنده زنده می شود و به  پرواز درمی آید. بنابراین همانطور که خداوند درباره آفرینش آدم(ع) فرمود: من در آدم دمیدم و او  زنده شد ، حضرت عیسی(ع) هم به اذن خدا در آن پیکر پرنده گونه  دمید و آن پرنده گونه به صورت پرنده ای واقعی درآمد و تعبیر قرآن در این دو مورد  یکسان است؛ یعنی خداوند همان طور که درباره آفرینش آدم فرمود: «نَفَختُ فیهِ مِن رُوحی» در اینجا نیز به حضرت عیسی(ع) هم فرمود:« فَتَنفُخُ فیها فَتَکونُ طَیرًا بِاِذنی ». پس همان طور  که خداوند درباره آفرینش آدم فرمود من در او دمیدم و آدم زنده شد، به حضرت عیسی(ع) هم فرمود: تو به اذن من در این پرنده گونه می دمی و این پرنده گونه پرنده واقعی می شود.

وی خاطر نشان کرد: آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه این بحث تاکید کردند که خدا دستور می دهد و مُرده ها زنده می شوند و حضرت عیسی(ع) با اجازه خداوند می توانست مُرده ها را زنده کند و همان طور که خداوند از نهان و نهفته ها با خبر است و دیگران را از آن ها با خبر می کند، حضرت عیسی(ع) هم به اذن الهی از نهفته ها و اسرار درونی ما با خبر است. و این معارف و کرامت ها که در قرآن کریم برای حضرت عیسی(ع) یاد شده  به آن حضرت اختصاصی ندارد، بلکه انبیای قبل از او مانند حضرت ابراهیم(ع) هم داشتند و پیامبر خاتم(ص) هم که مایه ختم نبوت انبیاست همه این جمال ها را با آن مراحل نهایی اش دارا بود .

شخصیت حضرت عیسی(ع) از منظر آیت الله جوادی آملی

حجت الاسلام سعیدی درباره شخصیت حضرت عیسی(ع) و چگونگی تربیت ایشان از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: معظم له درباره شخصیت حضرت عیسی(ع) فرمودند: در قرآن کریم چنین مطرح  شده است که حضرت عیسی(ع) از مادری پاک و تحت کفالت و تربیت یکی از  پیامبران بزرگ به نام زکریا(ع) تربیت شد . مریم مادر حضرت عیسی(ع) گذشته از تقرب معنوی و درونی، خود تحت تعلیم و کفالت زکریای پیامبر(ع) بود. قرآن در این زمینه می گوید « وکَفَّلَها زَکَرِیّا »؛ و آن معلم آسمانی یعنی زکریا و این مادر آسمانی یعنی مریم(س) زمینه ظهور فرزند صالحی به نام عیسی را فراهم  کردند و حضرت عیسی(ع)  بر اثر صلاحیت و لیاقت درونی خود با کمک  معلمان بیرونی، بنده صالح و سالک خدای سبحان شد.

وی افزود: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در تبیین آموزه های راستین حضرت عیسی(ع) این نکته را تاکید دارند که پیام حضرت عیسی(ع) این است که روزی که به دنیا آمد پاک و طیب و طاهر بود و تمام دوران پر افتخارش را با طهارت و قداست گذراند.  بنابراین اگر در این مورد ما با مسیحیان اختلاف عقیده داریم، پاسخ آن را قرآن بیان کرده که معجزات حضرت عیسی(ع) و زنده نمودن مردگان به اذن خداوند بوده است، نه اینکه حضرت عیسی(ع) فرزند خدا باشد.

تاکید آیت الله جوادی آملی بر وحدت ادیان الهی

این عضو دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه درباره اندیشه های این مرجع عالیقدر تقلید درباره اهمیت وحدت ادیان الهی اظهار کرد: بر اساس آراء و اندیشه‌های آیت‌الله ‌العظمی جوادی آملی نسبت به ادیان الهی، معظم له تاکید بر زندگی مسالمت آمیز پیروان همه ادیان در کنار هم را دارند و معتقد هستند که پیروان ادیان توحیدى اگر درست زندگی کنند و با دستورات و آموزه های پیامبرشان هماهنگ باشند و به شیوه آنان زندگی کنند باید بدانند که هیچ اختلافی بین سلسله انبیا نیست لذا به همین جهت هیچ اختلافی نیز نباید بین پیروان ادیان باشد.

وی ادامه داد: آیت الله العظمی جوادی آملی تاکید بر وحدت بیشتر ادیان بر محور مشترکات دارند که ادیان الهی مشترکات فراوانی دارند مانند اینکه نظام هستی توسط یک نظامند آفریده شده است و یا ابدی بودن انسان به معنای اینکه انسان در مصاف با مرگ، مرگ را می میراند؛ نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید.

مشکل اساسی مسیحیت امروز

حجت الاسلام سعیدی افزود: همچنین معظم له مشکل اساسی مسیحیت امروز را نداشتن رهبری دلسوز و مقتدر می دانند، که اگر شخصیتی همچون امام خمینی در دنیای مسیحیت قیام می کرد، مسیحیت ناب عیسوی را از مسیحیت آمریکایی جدا کرده و مسیحیان متوجه می شدند که وجود مبارک حضرت عیسی مسیح (ع) چگونه شخصیتی بوده است.

وی در پایان گفت: بنابراین رویکرد حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی بر محور اتحاد و وحدت در حوزه مذاهب و ادیان الهی بنا شده است و دفاتر معظم له از جمله دفتر شرق تهران ایشان نیز بر همین اساس با عنوان دفتر مرجعیت دینی و علمی نام گذاری شده است و پذیرایی حضور اندیشمندان، محققان همه ادیان الهی جهت مباحث دینی و علمی است.

گفتنی است، دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی در شرق تهران، میدان شهدا، خیابان پیروزی، ابتدای خیابان شکوفه، کوچه یزدی، ساختمان حکیم همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر آماده پاسخگویی به سوالات دینی، علمی و شرعی مراجعین است و آثار معظم له نیز در این دفتر عرضه شده است.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه‌های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

دیگر مطالب سرویس دین و اندیشه را اینجا کلیک نموده و بخوانید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.