×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آیت الله جاودانک رذایل اخلاقی و عمل بد قلب انسان را فاسد می کندبه گزارش عترتنا؛ آیت الله محمدعلی جاودان از اساتید اخلاق و تاریخ اسلام شهر تهران، پنج‌شنبه ششم آبان ماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مدرسه امام خمینی(ره) بازار تهران برگزار شد، با بیان اینکه قلب امیر بر بدن است، گفت: قلب امیر بدن است. اگر این امیر فاسد شود، هیچ راه نجاتی برای انسان نیست.

فاسد شدن قلب با حاکم شدن رذایل بر قلب

وی ادامه دادک قلب که پر از حسادت، بخل، تکبر و دیگر رذایل شد، این رذایل امیر او است. چنین قلبی جز بخل کاری نمی‌کند و امیر او بخل است و عملی جز بخل انجام نمی‌دهد. حالا هر رذیله دیگری هم بر این قلب حاکم شده باشد، آن رذیله امیر قلب او است.

این استاد اخلاق افزود: قلب با اعمال ما سالم یا خراب و فاسد می‌شود. عمل بد، قلب را فاسد می‌کند و عمل خوب آن را اصلاح می‌کند، قلب اگر اصلاح شد آماده پرواز به ملکوت می‌شود.

بزرگترین درد برای قلب

آیت الله جاودان گناه را بزرگترین درد برای قلب دانست و گفت: هیچ دردی، مرضی، مشکلی برای قلب بدتر و دردآورتر از گناه نیست! همین‌که چشم به گناه باز کردید، قلب خراب‌شده است، این‌قدر اثر گناه سریع است که اصلاً زمان ندارد و بدون فاصله زمانی قلب عیب می‌کند و هر چه گناه بدتر باشد، قلب بیشتر عیب می‌کند و فاسد می‌شود.

اثر دل شکستن بعد از ۲۰ سال

این استاد اخلاق با اشاره به اثر گناه گفت: جوانی ۲۰ سال پیش دل مادرش را شکسته است ولی همچنان خدا بر او غضب دارد. ۲۰ سال از آن دل شکستن گذاشته است اما این جوان نتوانسته آن را حل کند و دل مادرش را از خود راضی و خشنود و راضی کند و چون مادرش را راضی نکرده این اثر دل شکستن همین‌طور باقی مانده است. چون این نتیجه گناه است.

وی ادامه داد: حالا این جوان توبه هم کرده است اما پذیرفته نشده است؛ چون باید اصل را درست می‌کرده و آن دل‌سوخته مادر معالجه می‌شده تا از او خوشنود شود و چون نتوانسته آن دل‌شکسته را خشنود و دل‌شکستگی را برطرف کند، این اثر گناه همچنان باقی‌مانده است.

این استاد اخلاق اظهار کرد: بنابراین قلب در اثر گناه شکل گناه می‌گیرد و در اثر خوبی شکل خوبی می‌گیرد. و انسان در قبر و قیامت به شکل قلبش محشور می‌شود. حالا بستگی دارد که شما با اعمالتان چه شکلی برای خودساخته باشید.

آیت الله جاودان در پایان گفت: در همین دنیا هم در قیافه افراد مشخص است که فردی که در انسانیت کار کرده و ممتاز شده چهره او قیافه انسانیت می‌گیرد و برعکس کسی که خدایی نکرده در گناه بوده در قیافه او درندگی دیده می‌شود.

*اختصاصی عترتنا

پایان پیام/.

شبکه های اجتماعی عترتنا: کانال تلگرام  / کانال ایتا  / کانال سروش  / پیچ اینستاگرام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه عترتنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.